Co warto zwiedzić w Andrychowie? Miasto to jest położone na południu Polski, w województwie Małopolskim, powiecie wadowickim, leży nad rzeką Wieprzówka. Andrychów został założony między XIII, a XIV wiekiem. Pierwsze zapiski o nim pojawiły się w wykazie świętopietrza w 1354 roku. Pierwszym domniemanym właścicielem był Cedro z Heynrichowa. Jest tutaj wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia, oto niektóre z nich:
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Pałac Bobrowskich
Pałac położony jest w centrum miasta, między ulicą Krakowską, a kościołem parafialnym pw. Św. Macieja. Wybudowany został w XVII wieku. W skrzydle wschodnim mieści się budynek z XIX w. obecnie pomieszczenie gastronomiczne. Zamek znajduje się na terenie parku miejskiego powstałego gdy Polski nie było na mapie świata. Kilka drzew tam nosi miano zabytków. Najbardziej okazały jest platan klonolistny, liczący ponad 200 lat. W środkowo – wschodniej części parku znajdziemy staw, a pomiędzy skrzydłami znajduje się dziedziniec zajazdowy.
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Pałac Bobrowskich
W narożniku południowo – zachodnim wbudowana jest tzw. „baszta”. Znajdziemy tutaj m.in. izbę regionalną ziemii andrychowskiej, gdzie jest zbiór pamiątek i eksponaty związane z miastem. Młodzieżowe Centrum Kultury „Baszta” i Galeria „Pasja”, tu zobaczymy wystawy prac lokalnych twórców. W pałacu natrafimy także na siedzibę Towarzystwa Miłośników Andrychowa i muzyczny „Klub pod Basztą. Na terenie zabytku miał miejsce jeden ze zjazdów Konfederacji Barskiej. Z początkiem 1756 roku dwór stał się własnością rodziny Ankwiczów Herbu Abdank. Główne wejście usytuowano od północy, gdzie mieści się gościniec. Zamek miał charakter obronny. W tamtych czasach budowle takie były powszechnie budowane przez zamożną szlachtę zachowując schemat średniowieczny. Znajdują się tu herby „Jastrzębiec” Bobrowskich i „Poraj” rodziny Męcińskich skąd pochodziła żona Stefana Bobrowskiego.
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Groń Jana Pawła II
To popularny szczyt turystyczny, który leży we wschodniej części Beskidu Małego. Jako jedyny nazwany imieniem Ojca Świętego. Ma on bogatą historię. W przeszłości nosił nazwy Magurka, Jaworzyna i Leskowiec. Tuż pod szczytem, na Polanie Barglowej w 1995 roku wybudowano sanktuarium górskie ŚP. Matki Bożej Królowej Gór. W kaplicy, na samym szczycie odprawiane są msze święte, w tym msza noworoczna 1 stycznia i w Niedzielę Palmową zakończoną konkursem palm.
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Groń Jana Pawła II
W roku 1999 i 2002 sanktuarium z pokładu śmigłowca wiernych pobłogosławił Jan Paweł II. W kaplicy są relikwie Ojca Świętego w postaci kropli jego krwi, a także fotel, na którym siedział w czasie pielgrzymki do Skoczowa w 1995 i różańce. Wymiary kaplicy 13 x 5 nawiązują do zamachu na papieża 13 maja 1981 roku. Ojciec Święty wielokrotnie podczas swojej młodości na studiach i podczas kapłaństwa bywał na szczycie w Beskidzie małym. Z polany przy sanktuarium można zobaczyć wiele ciekawych miejsc m. in. szczyty w tatrach, Beskidzie Makowskim, Beskidzie wyspowym, Podgórze Wielickie, Kraków z Nową Hutą oraz miejscowości na Śląsku, a także Babią Górę – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Muzeum historyczno – Etnograficzne w Andrychowie
Jest to prywatna placówka, otworzono ją w 2002 roku. Mieści się w odbudowanych budynkach z lat 30. XX wieku. Znajdziemy tutaj m, in, wystawę pomieszczeń mieszkalnych w okresie międzywojennym, ekspozycje dotyczące Żydów andrychowskich, zawierające przedmioty kultu religijnego i fotografie.
Co warto zwiedzić w Andrychowie – Pałac Romerów
Pałac wybudowany w Inwaldzie na początku XIX wieku. Przez Konstantego hr. Bobrowskiego. Na miejscu XVII – wiecznego dworu. W połowie XIX w. Inwald i zamek stały się własnością Feliksa hr. Romera, a następnie Adama. Z początku urzędowali tu Romerowie. Gdy Romer otrzymał propozycję pracy w Wiedniu to cała rodzina przeniosła się do tego miasta. Pałac w Inwaldzie używali już tylko do wypoczynku jako dom letniskowy do czasów II wojny światowej. Na początku wojny Niemcy przejęli pałac, Romerowi zostawili jedno skrzydło. Zaraz potem hr. Romer i tak został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po odmowie podpisania volkslisty, a resztę jego rodziny zmuszono do opuszczenia rezydencji. Został on siedzibą Hitlerjugend. Z kolei wojska radzieckie trzymali w nim amunicje.
Co warto zwiedzić w Andrychowie – Pałac Romerów
W roku 1945 majątek został rozparcelowany, a pałac, park i inne budynki przeszły na własność gminnej spółdzielni samopomoc w inwaldzie. W latach 1947 – 1949 była tam szkoła rolnicza i szkoła traktorzystów. Od tego czasu wszystko przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w inwaldzie. Pod koniec lat 60. XX w. pałac i park wydzierżawiła Dyrekcja Okręgowa PKP w Krakowie. Organizując tam dom dziecka i kolonie letnie. Obecnie znajdują się tam prywatne mieszkania. Dookoła zamku rozlega się ogród krajobrazowy, który powstał równocześnie z budową pałacu.
Co warto zwiedzić w Andrychowie? – Park Miniatur
Znajduje się w centrum miasta. Jest to świetna rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wszystkie zabytki świata w jednym miejscu.
Znajdziemy tu także dwuwierzchołkowy szczyt „Potrójna”, który ma wysokość 883 metry.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o pożegnalnym meczu i karierze Artura Boruca