Już tylko miesiąc pozostał, do uroczystego otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, w dniu 17 września 2022 roku. W ten sposób zostanie ukończony pierwszy etap budowy nowego szlaku żeglownego, łączącego Port Elbląg z wodami Morza Bałtyckiego. Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu.
Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – to jeszcze nie koniec
Równolegle z pracami na Przekopie Mierzei Wiślanej, trwają mocno zaawansowane działania przy drugim etapie budowy. Są to prace na rzece Elbląg, oraz budowa mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie. Ten etap prac jest zaawansowany w 50%, co jest zgodne z założonym harmonogramem. Zakres robót drugiego etapu budowy toru wodnego, to przede wszystkim przebudowa istniejącego toru wodnego. To głównie obudowa brzegów (będą one również pełnić rolę wałów przeciwpowodziowych). Przebudowa układu drogowego w rejonie powstającego mostu w Nowakowie.
Na budowie mostu obrotowego, w miejscu prefabrykacji realizowana jest konstrukcja stalowa, gotowe są żelbetowe konstrukcje podpór oraz trwają na nich prace wykończeniowe. W chwili obecnej wykonawca drugiego etapu, Firma Budimex SA, wykonuje prace hydrotechniczne, takie jak: pogrążanie ścianek szczelnych i ich kotwienie, roboty mikropalowe oraz roboty żelbetowe. Na ten moment wykonuje się głównie roboty kafarowe. Pogrążanie grodzic, zrealizowano w 80%, a także ponad połowa mikropali i kleszczy kotwiących tę konstrukcję.
Przypomnijmy, że inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni, zawarł umowę na wykonanie II etapu budowy szlaku żeglownego z firmą Budimex SA. Umowa podpisana w kwietniu, opiewa na kwotę ponad 547 mln zł, natomiast przewidywany czas realizacji to 24 miesiące.
Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – przekop i śluza
Aktualnie na terenie inwestycji mają miejsce odbiory techniczne, które poprzedzają odbiór końcowy. Najistotniejsze obiekty, posiadają już pozwolenia na użytkowanie, a są to: ruchome mosty, północny i południowy; budynek kapitanatu; śluza; oraz około 2 km odcinek toru wodnego w kierunku Zalewu Wiślanego. W części lądowej pozostały do wykonania, jedynie prace wykończeniowe. Na budowach obu falochronów, zakończono już roboty podwodne. Ku końcowi zmierzają także roboty w rejonie wyspy Estyjskiej, gdzie trwa profilowanie kamienia hydrotechnicznego.
Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – grande finale
Data otwarcia przekopu przez Mierzeją Wiślaną czyli 17 wrześnie, nie została wybrana przypadkowo. Tego właśnie dnia w roku 1939, wojska Związku Radzieckiego najechały na Polskę. Było to możliwe, dzięki ustaleniom paktu Ribbentrop-Mołotow (Hitler-Stalin). I właśnie w 83 rocznicę wspomnianej napaści, Polska uzyska niczym nie skrępowany, swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. To będzie koniec zależności od dyktatu Rosji w Cieśninie Pilawskiej. W ten sposób trasa wszystkich statków płynących do portu w Elblągu skróci się o 94 km. A do portu będą mogły zawijać jednostki większe niż dotychczas, czyli o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.
Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg
Ciekawy materiał wideo: Prace w kanale – Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej -II etap budowy