Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu

378

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Kolejne zdjęcie z widokiem Przekopu Mierzei Wiślanej. Środkiem przebiega szlak wodny. Na brzegach już nie widać maszyn budowlanych. Ujęcie wzdłuż przekopu, na pierwszym planie widać most ółnocny, w oddali most południowy.
Dzień 17 września 2022, coraz bliżej.

Już tylko miesiąc pozostał, do uroczystego otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, w dniu 17 września 2022 roku. W ten sposób zostanie ukończony pierwszy etap budowy nowego szlaku żeglownego, łączącego Port Elbląg z wodami Morza Bałtyckiego. Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu.

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – to jeszcze nie koniec

Równolegle z pracami na Przekopie Mierzei Wiślanej, trwają mocno zaawansowane działania przy drugim etapie budowy. Są to prace na rzece Elbląg, oraz budowa mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie. Ten etap prac jest zaawansowany w 50%, co jest zgodne z założonym harmonogramem. Zakres robót drugiego etapu budowy toru wodnego, to przede wszystkim przebudowa istniejącego toru wodnego. To głównie obudowa brzegów (będą one również pełnić rolę wałów przeciwpowodziowych). Przebudowa układu drogowego w rejonie powstającego mostu w Nowakowie.

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Zbliżenie na most południowy nad śluzą w przekopie Mierzei Wiślanej. Z fotografii nie wynika, że jest to most obrotowy. Widoczne są opuszczone zapory uniemożliwiające wjazd na most. Na przeciwległym brzegu kanału widoczny gęsty, sosnowy las.
Most Północny. Budowany w Nowakowie most na rzece Elbląg ma mieć podobną konstrukcję.

Na budowie mostu obrotowego, w miejscu prefabrykacji realizowana jest konstrukcja stalowa, gotowe są żelbetowe konstrukcje podpór oraz trwają na nich prace wykończeniowe. W chwili obecnej wykonawca drugiego etapu, Firma Budimex SA, wykonuje prace hydrotechniczne, takie jak: pogrążanie ścianek szczelnych i ich kotwienie, roboty mikropalowe oraz roboty żelbetowe. Na ten moment wykonuje się głównie roboty kafarowe. Pogrążanie grodzic, zrealizowano w 80%, a także ponad połowa mikropali i kleszczy kotwiących tę konstrukcję.

Przypomnijmy, że inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni, zawarł umowę na wykonanie II etapu budowy szlaku żeglownego z firmą Budimex SA. Umowa podpisana w kwietniu, opiewa na kwotę ponad 547 mln zł, natomiast przewidywany czas realizacji to 24 miesiące.

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – przekop i śluza

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Podobnie jak na poprzedniej fotografi, widać most przez kanał, jednak z większej odległości. W tym przypadku widać wody Zalewu Wiślanego oraz las sosnowy na obu brzegach kanału.
Most Południowy.

Aktualnie na terenie inwestycji mają miejsce odbiory techniczne, które poprzedzają odbiór końcowy. Najistotniejsze obiekty, posiadają już pozwolenia na użytkowanie, a są to: ruchome mosty, północny i południowy; budynek kapitanatu; śluza; oraz około 2 km odcinek toru wodnego w kierunku Zalewu Wiślanego. W części lądowej pozostały do wykonania, jedynie prace wykończeniowe. Na budowach obu falochronów, zakończono już roboty podwodne. Ku końcowi zmierzają także roboty w rejonie wyspy Estyjskiej, gdzie trwa profilowanie kamienia hydrotechnicznego.

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu – grande finale

Data otwarcia przekopu przez Mierzeją Wiślaną czyli 17 wrześnie, nie została wybrana przypadkowo. Tego właśnie dnia w roku 1939, wojska Związku Radzieckiego najechały na Polskę. Było to możliwe, dzięki ustaleniom paktu Ribbentrop-Mołotow (Hitler-Stalin). I właśnie w 83 rocznicę wspomnianej napaści, Polska uzyska niczym nie skrępowany, swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. To będzie koniec zależności od dyktatu Rosji w Cieśninie Pilawskiej. W ten sposób trasa wszystkich statków płynących do portu w Elblągu skróci się o 94 km. A do portu będą mogły zawijać jednostki większe niż dotychczas, czyli o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg

Ciekawy materiał wideo: Prace w kanale – Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej -II etap budowy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia