Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekop Mierzei Wiślanej - Port Elbląg. Widok z lotu drona na port Elbląg. Port położony wzdłuż rzeki Elbląg. Po prawej duże zabudowania portowe./
Port Elbląg - widok z drona.

Już tylko dwa miesiące dzielą nas od daty 17.września.2022 roku. Na ten dzień zaplanowano zakończenie budowy Przekopu Mierzei Wiślanej. Kanałem w Nowym Świecie będą mogły przepływać jednostki o zanurzeniu 4,5 metra, jednak śluza ma perspektywiczną głębokość 6 metrów. Pozwoli to w przyszłości na przepływanie jednostek o większym zanurzeniu. Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg.

Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg – nowe perspektywy

Po ukończeniu inwestycji Przekopu Mierzei Wiślanej, przed Portem Morskim Elbląg otworzy się szereg możliwości. Najważniejsze to uzyskanie swobodnego dostępu Elbląga i portów Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego. W ten sposób ożywi się gospodarka morska, usługi transportowo-logistyczne, rybołówstwo i turystyka w całym regionie. Droga morska z Elbląga do Trójmiasta skróci się o 94 km. Dzięki zwiększeniu dostępności Portu Morskiego Elbląg zwiększy się wymiana towarowa. Wzrosną możliwości przeładunkowe Portu do co najmniej 3,5 mln ton rocznie, czyli o ok. 3 mln ton więcej niż obecnie. W ten sposób rozszerzy się współpraca handlowa z portami basenu Morza Bałtyckiego. Śluza w kanale żeglugowym Przekopu Mierzei  ma dno 6,5 metra poniżej poziomu morza. Jeśli więc pogłębi się odpowiednio tor wodny i rzekę Elbląg, to większe statki dotrą z Bałtyku do Elbląga. Mogłyby tu zawijać także feedery (małe kontenerowce). Port Morski Elbląg potrzebuje nowych terminali, pogłębienia torów wodnych do 5 m, nocnej nawigacji, lodołamania. Dyrektor Spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg Arkadiusz Zgliński, ma plany co do terenu będącego w użytkowaniu Grupy Żywiec. Jest to teren o powierzchni 1,5 hektara, z dostępem do bocznicy kolejowej i nabrzeża cumowniczego przy portowym terminalu pasażerskim. To jeden z elementów niezbędnych do rozwoju portu.

Przekop Mierzei Wiślanej - Port Elbląg. Widok z drona na prace inżynieryjne na rzece Elbląg. Poszerzanie i pogłębianie toru wodnego.
Prace modernizacyjne na rzece Elbląg.

Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg – przekop to nie wszystko

Ma być zbudowana obrotnica dla statków o długości co najmniej 100 metrów. Obrotnica ma powstać na styku rzeki Elbląg i Kanału Jagiellońskiego. Średnica obrotnicy wyniesie do 180 m, dzięki niej nastąpi wzrostu przepustowości w porcie, z pewnością ułatwi ona nawigację i obrót większych jednostek. Wartość całej inwestycji jest szacowana na ok. 20 mln zł. Ukończono budowę terminala pasażerskiego z punktem odpraw międzynarodowych. Powstał on w ramach projektu  „Rozwój infrastruktury komunalnego portu w Elblągu, poprawa bezpieczeństwa granic”. W ramach tego przedsięwzięcia, kosztem ponad 3,2 mln złotych zbudowano  nabrzeże długości 196 m z rampą ro-ro do obsługi promów; miejsce odpraw pasażerskich; miejsce odpraw i skanowania pojazdów. Na razie terminal czeka w gotowości.

Władze miasta i portu, nawiązują kontakty z potencjalnymi zagranicznymi kontrahentami. W ten sposób 9 maja w ambasadzie polskiej w Kopenhadze, został podpisany list intencyjny z duńskim Vordingborgiem. Dzięki temu porozumieniu zostanie nawiązana współpraca pomiędzy obu portami. Będzie ona polegała na wymianie towarowej zarówno w imporcie, jak i w eksporcie, i będzie dotyczyć między innymi wymiany materiałów budowlanych, zbóż, pasz, i innych, jeśli będzie taka możliwość.

Przekop Mierzei Wiślanej - Port Elbląg. Widok z drona na prace prowadzone w miejscowości Nowakowo. Tutaj nie tylko prowadzona jest modernizacja toru wodnego. Tutaj ma powstać około 100 metrowy most obrotowy przez rzekę Elbląg.
Nowakowo. Druga część budowy drogi wodnej Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska.

Do pełni szczęścia nie wystarczy samo ukończenie Przekopu Mierzei. Ponieważ potrzebne jest jeszcze umocnienie brzegów rzeki Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Inwestycją, która zakończy proces budowy szlaku żeglownego do Portu Morskiego Elbląg, będzie pogłębienie torów wodnych na rzece Elbląg do Mostu Unii Europejskiej.

Właściciel Portu Elbląg, czyli miasto Elbląg – nie dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi zrealizować wszystkie inwestycje związane z modernizacją portu. W tym celu gmina Miasta Elbląg złożyła projekt inwestycji portowych w ramach pozyskania środków z programu RPO – Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021 – 2027, z Unii Europejskiej. Potrzebna kwota to ponad 200 mln zł.

Więcej ciekawych informacji o perspektywach Portu Morskiego Elbląg, usłyszycie w wypowiedzi dyrektora portu Arkadiusza Zglińskiego:

Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg.

Polecam materiał wideo: Tak zmienia się rzeka Elbląg

Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Śluza

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia