Agencje pracy pragną przede wszystkim zagwarantować swoim klientom szybsze i stabilne zatrudnienie. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich taki wybór może być oczywisty. Jakie są największe fakty i mity dotyczące działania agencji pracy? Czym się one tak naprawdę zajmują?
Agencje pracy – fakty i mity – po co powstały?
Agencje pracy są pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Działają osobno i bezpośrednio z każdym klientem. W związku z tym udostępniając oferty pracy, jednocześnie dopasowują je do profilu i kwalifikacji zawodowych kandydata. Ponadto pomagają w stworzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. W tym momencie automatycznie nasuwa się pytanie o różnice między agencjami a urzędami pracy. Tu dotyczą one przede wszystkim płynności w nawiązaniu relacji z konkretnym pracodawcą. W większości przypadków tego typu agencje mają w swojej bazie konkretnych pracodawców, z którymi są w stałym kontakcie. Z kolei dzięki wspomnianemu spersonalizowanemu działaniu często okazują się dużo skuteczniejszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o koszty, to same usługi agencji są zazwyczaj bezpłatne. W tym wypadku opłaty najczęściej pobierane są w przypadku pracy za granicą. Agencje zatrudnienia swoją działalność muszą potwierdzić certyfikatem.
Agencje pracy – fakty i mity – co warto wiedzieć?
W bezpośredniej współpracy zarówno agencje pracy, jej klienci, jak i potencjalni pracodawcy muszą wywiązywać się z określonych obowiązków. Jednym z nich jest pensja, która nie może być niższa od płacy minimalnej. Jak wyżej wspomnieliśmy, agencje starają się przygotowywać oferty pracy dostosowane do profilu kandydata. Współpraca musi być także zgodna z obecnymi przepisami prawa. Tak czy inaczej, sami pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenie. Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, odprowadzane są również składki ZUS. Same agencje przez cały czas nadzorowane są przez szereg różnych instytucji. W kontekście agencji pracy słyszymy także o tzw. agencjach pracy tymczasowej. W praktyce nie ma to jednak nic wspólnego z pracą wyłącznie na krótki okres czasu. Owszem, początkowe umowy zawierane są na określony czas. Głównym celem jest tu jednak przede wszystkim przygotowanie do zawodu i bardziej dynamiczne wejście na rynek pracy.
Agencje pracy – fakty i mity – błędne przekonania
Wspomniane agencje pracy tymczasowej, to także bardzo dobra opcja np. dla studentów lub osób starszych, które poszukują dodatkowego źródła zarobku do emerytury. Powyżej wymieniliśmy najważniejsze fakty. Niemniej jednak wokół tego typu miejsc powstały także i mity. Jednym z nich jest pobieranie opłat ze strony pracownika. Jak wspomnieliśmy wyżej – ten aspekt dotyczy wyłącznie relacji między agencjami a poszczególnymi pracodawcami. Mówiąc o pracy tymczasowej, wielu z nas wyobraża sobie zawód typowo fizyczny. Tymczasem tego typu agencje pozwalają na zbieranie cennego doświadczenia także np. podczas pracy dla ciekawych wydarzeń kulturalnych. Kolejne błędne przekonania dotyczą już samych zarobków. Po pierwsze, to nie prawda, że agencje pracy notorycznie opóźniają przesyłanie wynagrodzenia. Nie mogą sobie na to pozwolić, chociażby ze względu na wspomniane kontrole organów zewnętrznych. Nie ma także możliwości, by sama kwota wynagrodzenia była niższa od tej ujętej w przepisach prawa. Agencje pracy biorą też pod uwagę pracę w nadgodzinach.
Agencje pracy – fakty i mity – zalety i uwagi
Powiedzieliśmy sobie, że dzięki tego typu agencjom kandydat otrzymuje oferty dostosowane do swoich kwalifikacji. Ponadto w momencie koniecznej rezygnacji, automatycznie kierowani są oni do innego pracodawcy. Nie trzeba się zatem martwić o brak dochodu spowodowany brakiem aktywności zawodowej. Z agencji chętnie korzystają także pracodawcy. Wszystko dzięki rzetelnym procesom rekrutacji, które dostarczają kandydata, którego akurat poszukują. Tego typu instytucje są także doskonałym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnością. Pracują tam bowiem specjaliści świadomi wyzwań związanych z różnego typu ograniczeniami. W związku z tym potencjalny kandydat może czuć się bezpiecznie. Przed samym nawiązaniem współpracy powinniśmy się dobrze przygotować. Dokładnie zapoznajmy się z kodeksem pracy, ustawą o zatrudnianiu tymczasowym i przepisami dotyczącymi promocji, zatrudniania i instytucjach pracy. Działanie agencji pracy może wlewać optymizm jeśli chodzi o gwarancje zatrudnienia. Resztę pozostawmy jednak indywidualnym opiniom.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Kierowcy z niepełnosprawnością – przepisy