Nowy taryfikator mandatów

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Policja, Można nagrać Policjanta, a może.
Można nagrać Policjanta, a może.

Nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie już niebawem, bo od połowy września tego roku. Na co kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, żeby uniknąć mandatu? Zagrożeniem jest także utrata prawa jazdy. Warto więc już dziś zapoznać się z nowym taryfikatorem, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze.

Nowy taryfikator mandatów – za co najwyższa liczba punktów (15)

Nowy taryfikator mandatów – za co wyższa liczba punktów?

Obecnie w Polsce policjant może nałożyć za naruszenie Prawa o ruchu drogowym od 1 do 10 punktów karnych. Ma się to jednak zmienić już 17 września tego roku, kiedy to zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wówczas możemy otrzymać jednorazowo nawet 15 punktów karnych. Sprawdźmy więc za jakie wykroczenia nam to grozi:

-wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;

-nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszych ( nieustąpienie pierwszeństwa podczas skrętu w drogę poprzeczną);

-niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, w celu umożliwienia jej przejścia;

-niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym;

-nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, albo wychodzącemu na to przejście;

-przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h;

-objeżdżanie opuszczonych zapór oraz za wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczenie zapór już się rozpoczęło;

-wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym, czy za wjechanie na przejazd , kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie;

-za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;

-w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających;

-za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;

-kierowcy jadący pod prąd autostradą lub drogą ekspresową;

Nowy taryfikator mandatów – inne ważne zmiany

Nowy taryfikator mandatów – naruszenie zakazu korzystania z telefonu podczas jazdy

Nieznacznie mniejszą liczbę punktów kierujący autem otrzyma w przypadku, gdy przekroczy dopuszczalną prędkość w przedziale od 61 do 70km/h, wówczas grozi mu utrata 14 punktów karnych. Wśród innych wykroczeń drogowych, za które grozi utrata 12 punktów to między innymi: nie przestrzeganie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej. Naruszenie zakazu korzystania z telefonu podczas jazdy, gdy nie posiadamy zestawu głośnomówiącego i trzymamy telefon lub słuchawkę w ręku. Oznaczać to może, że dwa takie wykroczenia spowodują utratę prawa jazdy. Aby je odzyskać, po 17 września będziemy musieli ponownie podejść do egzaminu praktycznego i teoretycznego. Wcześniej czeka nas obowiązkowy kurs, który będzie trwać 28 godzin, realizowany przez cztery dni w formie wykładów i warsztatów. Opłata za takie szkolenie ma wynosić 500 zł. Kurs nie zredukuje nam jednak punktów, ale jest konieczny w ponownym uzyskaniu prawa jazdy. Obecnie limit punktów wynosi 24 i to nie ulegnie zmianie po 17 września. Jednak nie będą one usuwane jak dotychczas po roku, ale dopiero po dwóch latach od dnia zapłacenia mandatu. W związku z nadchodzącymi zmianami kierowcy masowo udają się na szkolenia redukujące punkty karne, aby zdążyć przed 17 września. Dlatego WORD-y przeżywają prawdziwe oblężenie.

Nowy taryfikator mandatów – wyższe kary grzywny dla tzw. „recydywy”

nowy taryfikator mandatów – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Od połowy września wzrosną również dwukrotnie kary grzywny dla kierowców, którzy popełnią to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat ( zasada recydywy). Tak więc podwójną stawkę mandatu( 4000 zł ) otrzyma kierowca, który nie przestrzega zasad obowiązujących na przejazdach kolejowych. Z kolei w przypadku recydywy wzrośnie kwota mandatu z 1500 zł do 3000 zł między innymi za :

-nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub wchodzi na nie;

-naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych;

-nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;

-nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania;

Znacznie wyższe mandaty czekają na tzw. recydywę w przypadku przekroczenia prędkości. I tak :

-31 do 40 km/h – zamiast 800 zł, kara wyniesie 1600 zl;

-41 do 50 km/h zamiast 1000 zł, kara wyniesie 2000 zł;

-51 do 60 km/h zamiast 1500zł, kara wyniesie 3000 zł;

-61 do 70 km/h zamiast 2000 zł, kara wyniesie 4000 zł;

-71 km/h i więcej zamiast 2500 zł, kara wyniesie 5000 zł;

Nowy taryfikator mandatów – jak zmieniły się statystyki na drogach od 1 stycznia

Pierwszego stycznia weszła w życie nowelizacja zaostrzająca kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Znacząco wzrosły wysokości mandatów dla kierowców nie przestrzegających przepisów ruchu drogowego. Przyniosło to oczekiwany efekt, bo znacznie zmalała liczba wypadków w stosunku do poprzednich lat. Jak poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber – „W tej chwili mamy do czynienia z bardzo mocnym trendem spadkowym, jeżeli chodzi o liczbę ofiar wypadków drogowych”. Z policyjnych statystyk wynika, że do końca sierpnia tego roku, na drogach w całym kraju doszło do 14435 wypadków. To o 26 wypadków mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i aż o 961 mniej niż w roku 2020. Zanotowano również znacznie mniej ofiar śmiertelnych. Do końca sierpnia śmierć w wyniku wypadku poniosło 1250 osób, to aż o 166 mniej niż w roku ubiegłym i o 257 mniej niż dwa lata temu. Możemy więc zauważyć, że wprowadzone zmiany przyniosły pożądany efekt, bo każde zachowane życie ma znaczenie i jest bezcenne. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie i swoich pasażerów, ale też za innych uczestników ruchu. Idealnie wyrażają to słowa wiceministra Rafała Webera – „Naprawdę musimy sobie zdawać sprawę, ze pośpiech, alkohol, brawura i ciężka noga nie są dobrym doradcą”.

przeczytaj także :Volkswagen Garbus popularny do dziś.

Foto :https://www.pexels.com/pl-pl/

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia