Volkswagen Garbus popularny do dziś.

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Volkswagen Beetle 1970

Volkswagen Garbus popularny do dziś, mimo iż jego produkcja w pierwotnej wersji zakończyła się już w roku 2003. Nie zmienia to jednak faktu, że dla koneserów jest on nadal obiektem uwielbienia i pożądania. Volkswagen Garbus swą popularność zawdzięcza funkcjonalności, prostocie i niepowtarzalnemu, specyficznemu wyglądowi. Jest znany i lubiany na całym świecie, a jego legenda jest wciąż żywa. Nazwa Garbus obowiązuje tylko w Polsce, a jego prawdziwa nazwa to Volkswagen typu I.

Volkswagen Garbus popularny do dziś – na początek trochę historii

Historia kultowego Volkswagena Garbusa sięga roku 1925. Wtedy właśnie koncepcję tego auta miał przedstawić Bél Barényi. Jednak jego projekt pozostał tylko na papierze. Zmieniło się to dopiero w latach 30 XX wieku za sprawą Ferdynanda Porsche, który dał drugie życie temu projektowi. W jego koncepcji Garbus miał być autem małym, niedrogim i dostępnym dla każdego. Jako samochód „dla ludu” miał zmieścić w swym wnętrzu pięcioosobową rodzinę. Osiągać prędkość 100 km/h, spalając przy tym 10 l na 100 km. Prototyp Volkswagena powstał w garażu Ferdynanda Porsche, a rok później stworzono ich już 29 egzemplarzy. Projekt spotkał się z całkowitym uznaniem niemieckich władz, które podjęły decyzję o finansowaniu go. Zwolennikiem projektu był sam Adolf Hitler, który widział w nim plan motoryzacji Niemiec.

Pierwsze samochody sprzedawane były tylko na terenie Niemiec, ale w niedługim czasie pojawiły się także na drogach Holandii, Danii, Szwecji czy też USA. Rosnąca popularność auta sprawiła, ze zakłady Volkswagena zwiększyły produkcję i już w 1955 roku fabrykę opuścił milionowy egzemplarz. Produkcja VW Garbusa trwała nieprzerwalnie przez 58 lat. Popularność auta przerosła wszelkie oczekiwania i można było go już spotkać na każdym kontynencie świata.

Volkswagen Garbus popularny do dziś – jak na przestrzeni lat przechodził metamorfozy.

Volkswagen Garbus w ciągu 58 lat produkcji przechodził liczne metamorfozy. Powstało wiele modeli tego auta. Bazą dla pierwotnie wyprodukowanego Garbusa była płyta podłogowa zapewniająca dużą wytrzymałość i wyporność. Jako ciekawostkę dodać można, że dwóch Bolończyków przepłynęło uszczelnionym samochodem Cieśninę Meksykańską. Cały układ napędowy auta umieszczony był z tyłu, więc z przodu pozostawało sporo wolnego miejsca dla ludzi i bagaży. Użyto niedrogiego w produkcji silnika, a aerodynamiczne nadwozie spowodowało niskie zużycie paliwa.

W kolejnych latach Garbus był wielokrotnie modernizowany. Rosły powierzchnie szyb, zmieniały się silniki i rodzaje nadwozia. Udoskonalano zawieszenia, a na drogi zaczęły wyjeżdżać samochody z wypukłą przednią szybą i dużymi, tylnymi światłami tzw. „stopa słonia” . W późniejszych latach rozpoczęto także produkcję Garbusa w wersji kabriolet. Ostatnią modernizację samochodu przeprowadzono w 1993 roku. Wtedy to silnik wyposażono we wtrysk paliwa a głowice cylindrów w hydropopychacze. Ostatni wyprodukowany model Garbusa trafił do muzeum Volkswagena w Wolfsburgu.

Volkswagen Garbus popularny do dziś – ikona popkultury

Volkswagen Garbus jest nie tylko ikoną motoryzacji ale również popkultury. Ten lubiany na całym świecie samochód, dzięki swojej „garbatej” sylwetce zabłysnął w filmach, reklamach i innych projektach. Nakręcono wiele filmów, w których obok znanych i popularnych gwiazd swoją rolę zagrał też nasz Garbus. Mało tego, w 2005 roku zagrał nawet główną rolę w filmie „Garbi – super bryka„. Jeden z modeli Garbusa znalazł się na okładce płyty kultowego zespołu The Beatles „Abbey Road”. Został on z resztą później sprzedany kolekcjonerowi aut za 2530 funtów. Naszego Garbusa pokochali w szczególny sposób amerykańscy hipisi, którzy przyozdabiali jego karoserię kolorowymi rysunkami. Ze względu na przestronne wnętrze „dzieci kwiatów” upodobały sobie te auto mogące zmieścić ich liczną grupę. Na polskich drogach możemy go jeszcze spotkać, bo wiele Garbusów funkcjonuje do dziś jako auta reklamowe, przyciągając uwagę zainteresowanych. Jest też samochodem chętnie wybieranym przez nowożeńców. Istnieje także ogromna grupa miłośników Garbusa, którzy cyklicznie spotykają się na zlotach fanów tego auta i fascynują się jego historią. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że Volkswagen Garbus jest popularny do dziś.

Przeczytaj także: Elektryczne Mercedesy

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia