Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych

1017

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Taniec na wózku
Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych jest połączeniem rehabilitacji, zabawy i sportu

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych jest doskonałym połączeniem zabawy, rehabilitacji i sportu. Daje poczucie szczęścia, bo wraz z wysiłkiem zwiększa się produkcja endorfin, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Wpływa pozytywnie na każdy aspekt naszego życia – zaczynając od ogólnej poprawy stanu zdrowia, na smukłej sylwetce kończąc.

Tańcząc wzmacniamy mięśnie, rozciągając je równocześnie. Ponadto poprawiamy koordynację ruchową i równowagę. Zachowujemy ładniejszą postawę, ale także wzmacniamy serce, poprawiamy wydolność oddechową i obniżamy ciśnienie krwi. Taniec ma korzystny wpływ na osoby zmagające się z depresją, zwiększa pewność siebie i pozytywnie wpływa na życie towarzyskie.

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych – Historia

Ten rodzaj sportu, czyli taniec towarzyski osób niepełnosprawnych, jest stosunkowo młodą dyscypliną. Sięga roku 1977, kiedy to odbyły się pierwsze oficjalne zawody międzynarodowe w Szwecji. Natomiast pierwsze mistrzostwa świata w tańcach na wózkach miały miejsce w Japonii w 1998 roku. Prekursorami tej dyscypliny są Szwecja, Holandia, Niemcy, Norwegia i Japonia. W Polsce początki tańca osób niepełnosprawnych sięgają roku 1996, kiedy to powstał pierwszy klub tańca integracyjnego – Stowarzyszenie Rehabilitacji Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych” Swing – Duet”. Drugim klubem, który zrzeszał w swoich szeregach osoby tańczące na wózkach była formacja” Nasz Styl”. Tancerze uczestniczą w letnich i zimowych obozach szkoleniowych, gdzie szlifują swoje umiejętności taneczne, pod okiem doświadczonych instruktorów. Zdobyte umiejętności prezentują później podczas pokazów tanecznych i zawodów sportowych. Pierwsze osiągnięcia na arenie międzynarodowej miały miejsce w Mistrzostwach Europy w 1999 roku w Atenach. Wówczas, to reprezentacja Polski zdobyła 4 medale i dwa tytuły Mistrzów Świata. Od tego czasu we wszystkich największych imprezach na świecie, nasi tancerze są zdecydowanymi faworytami.

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych – od czego zacząć?

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych – Dance

Bawić się przy muzyce, tańcząc, lubi chyba każdy z nas, bez względu na wiek, wykształcenie czy też sprawność fizyczną. Wiadomo, jednym wychodzi to lepiej, innym trochę gorzej, ale nie to jest najważniejsze. Ważne aby czerpać z tego radość, przyjemność i zabawę. Taniec osób niepełnosprawnych niczym nie odbiega od tańca osób w pełni sprawnych. Może być na poziomie zawodowym, towarzyskim, bądź też początkującym. Osoba niepełnosprawna decydując się na swoją przygodę z tańcem może liczyć jedynie na same korzyści. Przede wszystkim taniec spełnia rolę korekcyjną, kształtuje poprawną postawę ciała, ułatwia przemieszczanie się, pobudza wyobraźnię i stymuluje muzykalność. Od czego więc zacząć?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia taneczne do grupy, która specjalizuje się w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Treningi są zazwyczaj zajęciami tanecznymi i formą terapii. Zaczynają się od typowej rozgrzewki każdej partii naszego ciała. Następnie przechodzi się do nauki układów tanecznych. W niektórych tańcach wykorzystywane są różne akcesoria, jak chusty, czy pompony. Na koniec zajęć zazwyczaj odbywają się zajęcia relaksacyjne, przy odpowiedniej muzyce, gdzie nasze ciało odpoczywa i regeneruje się. Po treningu warto zawsze przećwiczyć wszystkie układy w domu, w celu utrwalenia ruchów. Jeśli pokochamy taniec, warto może pomyśleć nad profesjonalnym podejściem do zagadnienia i spróbować tańca towarzyskiego dla osób niepełnosprawnych. Na terenie Polski istnieje wiele szkól, które prowadzą takie zajęcia.

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych – Mistrzostwa Europy

Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych – taniec na wózku / Foto: archiwum prywatne

Historia tańca towarzyskiego osób niepełnosprawnych sięga roku 1998, kiedy to po raz pierwszy uznano ją za dyscyplinę sportową. Od tego czasu odbywają się krajowe i międzynarodowe zawody „combi” rozgrywane w dwóch stylach tanecznych: standardowym i latynoamerykańskim. Do standardu zalicza się: walc angielski, tango, walc wiedeński. Styl latynoamerykański to: samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive. Ze względu na sprawność zawodników wyróżniamy dwie podstawowe klasy taneczne:

– klasa I – osoby o mniejszej sprawności fizycznej( zazwyczaj z porażeniem czterokończynowym)

– klasa II – osoby o większej sprawności fizycznej (poruszające się o kulach lub korzystające z protez kończyn dolnych) W obu tych klasach, pary mogą startować w układach: combi – jeden z tancerzy jest osobą sprawną, drugi zaś porusza się na wózku; duo – dwoje tancerzy porusza się na wózkach. Sędziowie, oceniając tancerzy biorą pod uwagę takie same kryteria jak u par w pełni sprawnych. Zaliczamy tu poczucie rytmu, technikę, charakter tańca, choreografię, prezencję i ogólne wrażenie. Występy podczas zawodów są niezapomnianym przeżyciem dla występujących par, jak i dla publiczności. Odbywały się co roku w Łomiankach, jednak w ostatnich latach przez pandemię zostały zawieszone. Na ostatnich zawodach w 2018 roku najlepsi okazali się Nadine Kinczel i Paweł Karpiński w tańcach latynoamerykańskich. Zawody organizowane są pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Foto :https://www.canva.com/

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Przeczytaj także :Żeglarstwo bez barier i ograniczeń

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia