Polski autobus na wodór

0
119
Polski autobus na wodór. Czarno-biała grafika komputerowa przedstawiająca nowoczesny autobus, za nim logo marki. Tęczowa koniczyna i napis małymi literami neso bus.
NesoBus, to polski autobus wodorowy, będący wspólnym projektem Grupy Polsat Plus i ZE PAK.

NesoBus, to polski autobus wodorowy, będący wspólnym projektem Grupy Polsat Plus i ZE PAK. Autobusy produkuje Grupy Polsat Plus, a wodorowe paliwo zabezpiecza ZE PAK. Świetne połączenie sił. W trakcie tegorocznych targów IAA Transportation 2022 w Hanowerze, NesoBus miał swoją międzynarodową premierę. Polski autobus na wodór, który można było podziwiać nie był „concept carem”, lecz egzemplarzem produkcyjnym, który posiada wszystkie wymagane certyfikaty.

Polski autobus na wodór – powstanie

Współpraca polskich inżynierów i konstruktorów z europejskimi i światowymi partnerami, zaowocowała powstaniem od podstaw projektu, zeroemisyjnego miejskiego autobusu wodorowego. NesoBus, bo tak się nazywa jest już produkowany w Polsce.

Pojazd 12 metrowej długości, posiada do 93 miejsc, w tym do 37 miejsc siedzących, a jego uśredniony  zasięg wynosi około 450 kilometrów. Jedyną substancją, emitowaną przez NesoBusa jest para wodna, autobus wręcz oczyszcza powietrze.

Od początku zakładano, że pierwszy, polski, seryjnie produkowany autobus zeroemisyjny nie będzie adaptacją, modyfikacją czy też przeróbką jakiejkolwiek istniejącej już konstrukcji. Każdy detal pojazdu przemyślano i zbudowano, jako podzespół autobusu z napędem wodorowym. Obecne zamówienie na 15 NesoBusów, jest w trakcie realizacji, na terenie wynajętego zakładu. Jak dowiadujemy się ze strony producenta –„ Planujemy rozpocząć seryjną produkcję polskiego autobusu wodorowego w Świdniku – na potrzeby rynku polskiego i na eksport do innych krajów. Jesteśmy dumni, że budujemy w Polsce fabrykę w Świdniku – regionie z tradycjami motoryzacyjnymi i z bardzo doświadczonym i profesjonalnym zespołem. Będziemy mogli produkować tam ponad 100 autobusów rocznie. Fabryka zostanie oddana do użytkowania już w przyszłym roku”.

Polski autobus na wodór. Zdjęcie prezentuje NesoBus w trakcie pokazów na targach  IAA Transportation 2022 w Hanowerze.
NesoBus, polski autobus na wodór już jeździ i jest produkowany. (fot.Grupa Polsat Plus)

Polski autobus na wodór – dlaczego wodór

Każdy mieszkaniec miasta, szczególnie dużego, gdzie otacza nas gęsta i wysoka zabudowa, doskonale wie, że musi wdychać emitowane przez samochody trujące substancje takie jak: CO2, tlenki siarki i azotu, oraz pyły, PM 2,5. Przyczyniają się one, do powstawania wielu groźnych chorób układu oddechowego, oraz udarów, nowotworów, zawałów serca, alergii itp.

Nie ma co ukrywać, że komunikacja miejska dokłada swoje trzy grosze i tu jedynym wyjściem jest napęd wodorowy. Jak to działa?

NesoBus, tak naprawdę jest autobusem elektrycznym. Prąd potrzebny do zasilania zespołu elektrycznych silników, cały czas jest pobierany z wodorowego ogniwa paliwowego. Energia elektryczna powstaje w wyniku fizycznego połączenia wodoru z tlenem atmosferycznym. Nie ma tutaj procesu spalania. Efektem takiego procesu, jest emisja pary wodnej. Ta woda jest w pełni destylowana. Aby proces mógł zaistnieć NesoBus na bieżąco pobiera tlen z powietrza i łączy go z wodorem ze zbiorników przy użyciu ogniwa paliwowego. Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Wówczas tlen łączy się z wodorem i powstaje energia, która napędza silnik elektryczny. NesoBus nie emituje spalin ale oczyszcza powietrze.

Polski autobus na wodór – zastosowane technologie

  • Wymiary są odpowiedzią na potrzeby transportu miejskiego
  • Szybkie i krótkie tankowanie – do 15 minut, dzięki czemu autobus nie traci czasu na długie ładowanie i przestoje w jeździe
  • Silniki elektryczne jako jednostka napędowa od sprawdzonego producenta – silniki w piastach osi tylnej
  • Nowoczesny napęd elektryczny z ogniwem wodorowym – rozwiązania najlepszych światowych producentów instalacji wodorowych
  • Zbiorniki z wodorem zapewniające zasięg do 450 km
  • Ogniwa paliwowe z najtrwalszych materiałów wykonane w nowoczesnych technologiach zamontowane na dachu

Może cię również zainteresować: Samochód elektryczny czy hybrydowy – co wybrać