Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024

97
Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024
Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024

Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024. Wczoraj (9 październik) w niemieckim Frankfurcie nad Menem odbyło się losowanie grup eliminacji do mistrzostw Europy w 2024 roku. Nas oczywiście najbardziej interesowała grupa, w której znajdzie się reprezentacja Polski, a naszą drużynę przydzielono do grupy E. Podopieczni Michniewicza mieli niesamowite szczęście w losowaniu ponieważ nie dość, że uniknęli potęg to także solidnych zespołów z pozostałych koszyków. Przeciwnikami biało czerwonych w grupie będą Czechy, Albania, Mołdawia i Wyspy Owcze. Wydaje się, że ciężko z tej grupy nie awansować tym bardziej, że bezpośredni awans uzyskają dwie najlepsze reprezentacje. Ładnie się mówi, że słabych drużyn już nie ma, ale jedyną od biedy (poza Polską) niezłą ekipą w tym zestawieniu są Czesi.

Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024 – siła przeciwników

Zawsze można chuchać na zimne i podchodzić do tych przeciwników z rezerwą mówiąc w stylu: Albania jest zawsze groźna u siebie i na trybunach panuje gorąca atmosfera. Piłkarze Mołdawii i Wysp Owczych to nie San Marino ani Gibraltar by zastanawiać się tylko ile im się bramek strzeli. Nawet Czesław Michniewicz wspomniał po losowaniu, że gdy był trenerem kadry U 21 to dwukrotnie zremisował z Wyspami Owczymi. Mołdawia z kolei ma przedstawiciela grającego w miarę regularnie w europejskich pucharach w postaci Sheriffa Tyraspol. Niemniej nawet oni mogą w pojedynczych meczach urwać punkty faworytom więc trzeba na nich uważać. Czechy to niezły zespół jednak obecnie półka niżej niż Polska, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że nasze “Orły” powinny skończyć grupę z kompletem oczek na koncie, ale aż takim optymistą nie jestem.

Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024 – Szczęście w losowaniu

Ostatni raz podobne szczęście w losowaniu choć jednak ciut mniejsze Polacy mieli w eliminacjach do mundialu w 2010 roku w RPA. Wtedy reprezentacja Polski trafiła na San Marino, Irlandie Północną, Słowenię, Słowację i właśnie Czechy. Tamte eliminacje skończyły się kompromitacją wyprzedzając tylko słabiutkie San Marino wielkości Legionowa. Poprawkę trzeba jednak wziąć na to, że były to zupełnie inne czasy dla naszej kadry. Nasze największe obecnie gwiazdy jak Lewandowski, Szczęsny, Glik czy Zieliński dopiero wchodziły na europejskie salony.

Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024 – terminarz

Znany jest już terminarz eliminacji, te zaczniemy 24 marca przyszłego roku spotkaniem z Czechami w Pradze, a 3 dni później do Warszawy zawita Albania. W czerwcu czeka nas tylko jeden mecz, a naszym rywalem będzie Mołdawia na wyjeździe. Potem, we wrześniu mamy Wyspy Owcze u siebie i Albanię na wyjeździe. Październik to rewanże z września czyli Wyspy Owcze na wyjeździe i Albania u siebie. Na zakończenie eliminacji 17 listopada 2023 roku zmierzymy się na stadionie narodowym w Warszawie z Czechami. O ile wszystko pójdzie z planem najpóźniej pod koniec października jeszcze przed ostatnim meczem powinniśmy mieć zapewniony awans. Jeśli jednak korzystnie ułożą się wyniki innych meczów w grupie to możemy awansować nawet przed październikowymi meczami.

Grupy eliminacji mistrzostw Europy 2024 – inne grupy

Pozostałe grupy to grupa A Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cypr. Grupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltar. C to Włochy, Anglia, Ukraina, Macedonia Północna i Malta. Grupa D: Chorwacja, Walia, Armenia, Turcja, Łotwa. F to Belgia, Austria, Szwecja, Azerbejdżan, Estonia. Grupa G: Węgry, Serbia, Bułgaria, Czarnogóra, Litwa. H: Dania, Finlandia, Słowenia, Kazachstan, Irlandia Północna, San Marino. Grupa I: Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Kosowo, Białoruś, Andora. Grupa J: Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Luksemburg, Słowacja i Liechtenstein. Jak widać, podobne sportowo do “polskiej” grupy są D, G i I, pozostałe mają swoich wielkich faworytów.

Najbliższy mecz Reprezentacja Polski rozegra z Chile 16 listopada 2022 roku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o spotkaniu Legii Warszawa z Wartą Poznań