Kombinezony motocyklowe na miarę. Sprawdź dlaczego warto zainwestować w porządną, kompletną odzież motocyklową – Odzież motocyklowa czyli idzie jesień

405

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień. Na białym tle rozrzucone elementy odzierzy motocyklowej. Kurtka, spodnie, kask, buty i rękawice. Wszystko w kolorystyce czarno, czerwono, szarej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że motocyklistę chroni jedynie jego odzież. Sam kask, chroniący „jednostkę centralną” nie wystarczy by uchronić bikera przed skutkami zdarzenia drogowego. Istotne znaczenie mają pozostałe elementy stroju motocyklisty, rękawice, buty, kurtka i spodnie, czyli kompletny system bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór elementów stroju, stosownie do panujących warunków klimatycznych i pogodowych. Odzież motocyklowa czyli idzie jesień.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – chwila refleksji

Jeśli zajrzymy do polskiego prawa o ruchu drogowym, jedynym wymogiem stawianym motocykliście jest posiadanie kasku (nie licząc stosownych uprawnień). Świetnie wygląda biker w jeansach, kowbojkach i skórzanej kurtce, ale czy to najlepszy wybór? Czy jeansy uchronią motocyklistę przed utratą sporej powierzchni własnej skóry, podczas ślizgu przy znacznej prędkości? Nie koniecznie. Źle pojęta oszczędność, czy własny styl ubierania się, zawsze przegrają z pełnym strojem motocyklowym. Planując skompletowanie odzieży motocyklowej, koniecznie należy się kierować rodzajem i stylem jazdy. Wymogi bezpieczeństwa, użyte materiały itp. są diametralnie inne dla off roadu niż szosy. Nie należy traktować ich zamiennie gdyż skutki mogą być tragiczne. Rozsądek przede wszystkim.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – kombinezony motocyklowe i kaski

Pierwszą częścią stroju, nabywaną przez każdego motocyklistę jest kask. Ten element stroju ma za zadanie ochronę głowy motocyklisty podczas wypadku. Stosownie do stylu jazdy wybór „skorup” jest szeroki, do wyboru są: crossowe, jety, integrale, open face, szczękowce, full face. Kask to również ochrona przed naturalnymi uciążliwościami, czyli deszczem, zimnem, wiatrem czy owadami. Zakup kasku musi się odbywać osobiście. Przy wyborze kasku ważne są informacje na temat masy, rodzaju zapięcia czy systemu wentylacji. Tylko przymierzając najlepiej kilka modeli, motocyklista wybierze ten najbardziej wygodny i dopasowany do wielkości i kształtu głowy.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień.
Odzież miłośnika jazdy na „ścigaczu”, powinna być odporna na przetarcia. (fot. suzuki)

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – ochrona dłoni

W czasie wypadku, tylko rękawice o odpowiedniej budowie i jakości, są w stanie ochronić dłonie motocyklisty. Ta część ubioru to również zabezpieczenie przed chłodem, deszczem, czy też gałęziami. Aby rękawica spełniała swoje ochronne zadania, musi być zbudowana w odpowiedni sposób. Oznacza to, że w miejscach narażonych na urazy w trakcie wypadku, posiada stosowne wypełnienia oraz wzmocnienia.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – ochrona stóp

Kompletując swój wymarzony strój motocyklisty, tak samo uważnie należy wybierać buty. Jeśli nie mamy w planach uprawiania sportów motorowych, nie nabywajmy butów do tego przeznaczonych. Ich specyficzna, mocna budowa utrudnia chodzenie, posiadają boczne wzmocnienia oraz usztywnienia. Lepszym wyborem będą buty przeznaczone do codziennej jazdy, pozwalające na swobodne i wygodne chodzenie, powinny mieć trwałą budowę, oraz być nieprzemakalne i chronić przed wiatrem.

Tutaj zobaczycie na jakie urazy narażony jest miłośnik Enduro.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – ochrona rąk, nóg i tułowia

Kontynuując zakupy, motocyklista ponownie staje przed dylematami. Tekstylia czy skóra? Spodnie i kurtka czy kombinezon jednoczęściowy? Zanim drogi motocyklisto dokonasz wyboru, jedno jest pewne, bez względu na dokonany przez Ciebie wybór odzież bezwarunkowo musi posiadać w odpowiednich miejscach, stosowne zabezpieczenia, czyli protektory, wzmocnienia w miejscu kolan, kręgosłupa, łokci i barków. Zakupy najlepiej robić w sklepach prowadzonych przez profesjonalistów, rozumiejących konieczność precyzyjnego dopasowania nabywanej odzieży, sprawdzenia zakresu ruchu. Bez wyjątku, czy wybierzesz strój dwuczęściowy, czy kombinezon muszą one być świetnie dopasowane, tylko wtedy zapewnią maksymalny poziom ochrony. Zbyt luźne „ciuchy” nie utrzymają we właściwym miejscu, zabezpieczeń w które je wyposażono. To niebezpieczeństwo minimalizuje dobrze dopasowany kombinezon jednoczęściowy. Kurtka może się podwinąć, czy zahaczyć podczas wypadku. Jeśli w planach masz jazdę sportową, najlepiej sprawdzi się kombinezon. Na chopperach najczęściej można zobaczyć dwuczęściowe stroje skórzane. Coraz popularniejsza motocyklowa odzież tekstylna jest lekka i wygodna, i zalecana jest raczej  do jazdy turystycznej. Jednak kompletne kombinezony motocyklowe to jest to co zapewnia komfort i kompleksową ochronę.

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień.
Odzież „off-roadowca” chroni ciało przed skutkami upadków i uderzeń. (fot. suzuki)

Odzież motocyklowa czyli idzie jesień – kombinezony motocyklowe

Można przyjąć, że sezon motocyklowy 2022 oficjalnie został zakończony, jednak zmiany zachodzące w klimacie powodują, że na drogach nadal widzimy wielu motocyklistów. Poranki są chłodne, czasem lekki przymrozek i właśnie wtedy można docenić ukryte atuty dobrej, markowej odzieży motocyklowej. Kompletując garderobę na motocykl, dobrze jest upewnić się, że w swej strukturze zawiera oddychającą membranę paroprzepuszczalną, ale jednocześnie wodoodporną. Dotyczy to zarówno odzieży jak i butów. Dodatkowo, aby zabezpieczyć swój organizm przed wychłodzeniem, motocyklista powinien zainteresować się bielizną termoaktywną. Kompletny zestaw termoaktywny zawiera: skarpety, kalesony, koszulki, kominiarki lub czepki, kołnierze ocieplające. To wszystko ma zapewnić motocykliście optymalny komfort termiczny. Jeśli w trasie biker napotka opady deszczu, świetnie sprawdzi się komplet lub kombinezon przeciw deszczowy. Teoretycznie możliwości są nieograniczone.

Szukasz sklepu z odzieżą motocyklową? Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa? Wejdź na 4ride.pl lub odwiedź salony stacjonarne – Katowice, Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Łódź. Zapraszamy


Może cię również zainteresować: Kontrola drogowa – uprawnienia innych służb

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia