WOŚP 2023 – rejestracja wolontariuszy trwa!

693

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

WOŚP 2023
29 stycznie 2023 roku WOŚP zagra dla walki z sepsą.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz kolejny już 29 stycznia 2023 roku. W tym roku celem Finału będzie zakup sprzętu medycznego, który pomoże w walce z sepsą. Jak będzie wyglądać WOŚP 2023? Gdzie powinni zarejestrować się wolontariusze? 

WOŚP 2023 – dla kogo będą zbierane fundusze? 

Przygotowania do 31 Finału idą pełną parą. Prezes Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak przedstawił już pierwszych muzycznych gości. W samej Warszawie główne wydarzenia będą miały miejsce zarówno przed Pałacem Kultury, jak i w finałowym studiu, które każdego roku jest sercem Orkiestry. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagra jednak nie tylko w całej Polsce, ale i na całym świecie. Hasłem przewodnim WOŚP 2023 będzie „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla małych i dużych!”. W związku z tym Fundacja planuje zakupić taki sprzęt jak urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów, analizatory do diagnostyki molekularnej i wykrywania produktów amplifikacji bakterii, systemy do wykrywania lekowrażliwości, systemy posiewów próbek mikrobiologicznych oraz komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych. 

Każdego dnia ujawniane są kolejne szczegóły dotyczące 31 Finału

WOŚP 2023 – cel 31 Finału 

Jurek Owsiak cieszy się, że w tym roku Orkiestra ponownie zagra dla wszystkich obywateli. Jak co roku celem jest zakup najlepszego sprzętu, dzięki któremu polskie szpitale będą mogły dorównywać nawet najlepszym zagranicznym placówkom. Przypomnijmy, że WOŚP działa na zasadzie odpowiadania na faktyczne potrzeby. To właśnie same szpitale piszą listy z prośbą o konkretne urządzenia. Jak co roku rejestrować mogą się już także wolontariusze. Swój udział należy zgłosić na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl lub po prostu udać się do najbliższego sztabu. Przypominamy, że pełnoprawnym wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Niepełnoletni wolontariusze muszą kwestować pod opieką dorosłego opiekuna. Rejestrować mogą się również firmy, które wspólnie chcą przeprowadzić własną zbiórkę. Jeżeli nie masz możliwości kwestowania w tradycyjnej formie, możesz założyć e-skarbonkę, do której chętni będą wpłacać datki na specjalnie przygotowane konto. Ważne rady dla wolontariuszy? Po pierwsze, niezależnie od wieku, kwestujcie w grupie. Kwestować można cały dzień, w czasie mrozu pamiętajcie jednak o przerwach na gorącą herbatę.  

Każdego roku na ulicach w całej Polsce pojawia się ponad 120 tysięcy wolontariuszy

WOŚP wolontariat – jak można wspomóc? 

W ubiegłym roku, podczas jubileuszowego, 30 Finału Orkiestra zebrała 224 376 706,35 zł. Była to kolejna rekordowa kwota, gdyż zebrano 13,5 miliona więcej, niż w roku 2021. Deklarowana kwota na zakończenie zbiórki to 136 282 325 zł. Przypomnijmy, że tematem ubiegłorocznego Finału była okulistyka dziecięca. Oficjalne podsumowanie miało miejsce 30 marca tego roku. Dodajmy, że na wynik zbiorki składają się m.in. 

– wpłaty poprzez kanały elektroniczne; 

– darowizny rzeczowe;

– wpłaty do puszek; 

Tymczasem ile w poprzednich latach zebrał WOŚP? Dla porównania dodajmy, że 28. Finał zakończył się kwotą deklarowaną 115 362 325 zł, ostatecznie zebrano wówczas 186 133 610,36 zł. Rok kwota deklarowana wynosiła 127 495 626 zł, a oficjalne rozliczenie zakończyło się sumą 210 813 830,10 zł. Jak wspomnieliśmy, w tym roku WOŚP gra dla walki z sepsą, która jest silną reakcją obronną organizmu podczas walki z zakażeniem. Za jego rozwój odpowiadają złośliwe bakterie rozwijające się w organizmie. 

31 Finał WOŚP – jak rozpoznać sepsę? 

Do objawów sepsy należy m.in. 

– gorączka; 

– przyspieszona czynność serca; 

– zimne poty; 

– niepokój, dezorientacja; 

Objawy sepsy w wielu przypadkach rozwijają się w szybkim tempie, powodując gwałtowane pogorszenie samopoczucia. Nieleczona sepsa powoduje powikłania, które obejmuje niewydolność takich narządów jak nerki, wątroba, płuca, czy serce. Zakażenie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i dotyczy populacji w każdym wieku. Według niektórych badań ogromny procent zakażonych stanowią dzieci poniżej 5 roku życia. W przypadku zdiagnozowanej sepsy niezbędne jest podjęcie leczenia. Bardzo często jest ono długotrwałe i obejmuje hospitalizacje na oddziale intensywnej terapii. Sepsa powoduje uszkodzenia wielu narządów. W związku z tym niezbędna może okazać się rehabilitacja. Wielu pacjentów jeszcze na długo po leczeniu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku sepsy najlepszą metodą profilaktyczną jest szczepienie, które może być stosowane u dzieci już po ukończeniu drugiego miesiąca życia. Istotne, by nie bagatelizować również początkowych objawów. 

„Światełko do nieba“ – jedno z tradycji każdego Finału WOŚP

WOŚP – ponad trzy dekady dla polskiej medycyny 

Finał WOŚP 2023 będzie już 31 w historii akcji. Przez ponad 30 lat Orkiestra zebrała łącznie ponad 1,75 miliarda złotych. Za tę kwotę dla polskich szpitali kupiono 69 tysięcy najlepszych urządzeń medycznych. Każdego roku na ulicach w całej Polsce pojawia się ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Od lat wydarzenia z Finałów na bieżąco transmitowane są w telewizji i internecie. Finały WOŚP mają kilka charakterystycznych momentów. Jednym z nich jest z pewnością „Światełko do nieba”, które zapalane jest punktualnie o g. 20:00. Przez wiele lat był to pokaz fajerwerków. Od pewnego czasu jednak w trosce o zwierzęta zastąpiono go łagodniejszymi widowiskami świetlnymi. Każdy finał można wspierać na różne sposoby. W WOŚP od lat zaangażowane są także gwiazdy, które na cel przekazują wyjątkowe cegiełki do licytacji podczas aukcji. I tak chętni mogli wylicytować m.in. rakietę tenisową Igi Świątek, czy gitarę Slasha – gitarzysty legendarnego zespołu Guns N’ Roses. 

WOŚP wolontariat – bezpieczeństwo kwestujących 

Czerwone serduszko to nie tylko logo, ale i największy symbol każdego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na drugim miejscu są maszerujący ulicami z tekturowymi skarbonkami wolontariusze. W ostatnich latach działanie Orkiestry mocno skupiło się na zbiorkach online. W związku z tym kilkukrotnie pojawiło się pytanie, czy nie warto by zrezygnować z kwestujących wolontariuszy. Jurek Owsiak nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że bez nich Finał nie byłby tym, czym jest do tej pory. Pamiętajmy jednak, że dziś wolontariusze to przeważnie dzieci lub osoby bardzo młode. Dlatego tego dnia służby policyjne stają na wysokości zadania, by zadbać ich bezpieczeństwo. Na przestrzeni wszystkich Finałów dochodziło bowiem do incydentów związanych z kradzieżą puszek. Tymczasem sama Fundacja WOŚP od lat jest na szczycie rankingów, jeśli chodzi o zaufanie wśród Polaków. Dlatego tym bardziej trzymamy kciuki, by 31 Finał był nie tylko rekordowy, ale przede wszystkim bezpieczny.

Przeczytaj także: Znane polskie działalności charytatywne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia