
Nie dosyć że diesle wymierają to Unia chce wszystkie spalinowe auta zlikwidować. Rosjanie pokazują jak strukturalnie zniszczyć państwo bombardując elektrownie i linie przesyłowe. UE będzie można sparaliżować po 24h precyzyjnych ataków na energetykę. Tego nie daje się naprawić w tydzień!!!!!!!

Fiat Tipo Cross Diesel vs Suzuki Swace Hybrid
Najpierw wmawiano nam że gaz jest najlepszy a ten rosyjski to sam MJUT!!! UE miało być ekologiczne od tego gazu za który pieniądze Putin przeznaczył na zniszczenie Ukrainy. Teraz UE chce by od 2035 roku mogły być dopuszczone do ruchu tylko elektryki. Ruscy właśnie wpadli na pomysł że zniszczą energetykę Ukrainy i wtedy wygrają Pomyślmy sobie co by było gdyby wszystkie auta były na prąd a w Europie zniszczona zostaje energetyka, elektrownie i sieci przesyłowe!!?? Cały transport stanie, nawet pociągi i autobusy. Czy tego chcemy? Ktoś nam narzuca rozwój nienaturalny a potem ewentualnie przeprosi???

Nie chodzi o ZERO emisyjne auta, gdyby płynnie przejść do zero emisji można najpierw wprowadzić hybrydy nawet diesle i większy udział bio-komponentów. Teraz w benzynie jest 5% spirytusu a w oleju napędowym 7% estrów z rzepaku. W USA ten udział to 25%, potem jest skandynawska benzyna E85 czyli prawie sam spirytus. W Brazylii jest 100% spirytusu i farmerzy mają pracę. Wszystko zostaje w kraju, żadnego importu a ekologia jest zbilansowana czyli zero emisji. Czy widzieliście produkcję akumulatorów do aut czy paneli fotowoltaicznych albo ich utylizację? Kopalnia węgla czy elektrownia węglowa to pikuś przy tym.
Diesel vs Hybryda – czyli jak jest na prawdę z dieslem
Nowy Fiat Tipo Cross Diesel z silnikiem 1600 i nowej generacji systemem commonrail jest zdumiewająco ekonomicznym autem. W teście zrobiliśmy ponad 1000km i wyszło nam 4.8l/100km, to rewelacyjny wynik. Auto jest dosyć duże, ma ręczną skrzynię a my testowaliśmy przy temperaturach bliskich zera. Silnik nie zawsze był dogrzany, tylko połowa dystansu to trasa. Tam to król ekonomii, przy 90km/h to poniżej 4l/100km a przecież to jest stary diesel skonstruowany ponad 30 lat temu, odnowiony i ma nowy commonrail. Gdyby zaprojektować go od nowa to pewnie można by zyskać jeszcze 10-15%. Tak, ten silnik w pierwotnej wersji palił 30 lat temu ponad 30% więcej i miał 20% mniejszą moc.

Tak jak silniki benzynowe można przystosować do spalania spirytusu czyli paliwa ZEROEMISYJNEGO tak diesle mogą jeździć na estrach rzepakowych. Rozwój powinien być naturalny a nie sztucznie sterowany i to przez polityków którzy mają swoje cele. Niestety nie zawsze dobre i przejrzyste. Jakkolwiek nasze subiektywne odczucia po jeździe dieslem Fiata są bardzo pozytywne. Patrząc na koszty ładowania elektryka zwłaszcza szybką ładowarką diesel bije na głowę ekonomię elektryka nawet przy 8zł/litr oleju. A jak wygląda jazda hybrydą Suzuki? Nie do końca Suzuki, jest to hybryda Toyoty w wersji słabszej jak w Corolli czyli z silnikiem 1800 ale z łączną mocą 122KM co i tak jest wystarczające do sprawnej jazdy.
Hybryda vs Diesel a elektryk to odpada – bezpieczny zakup auta Fiat Tipo i Suzuki Swace
Suzuki w ramach współpracy z Toyotą polegającej na aliansie kapitałowym oferuje Hybrydową Toyotę Corollę TS w przebraniu. Czemu tak? Suzuki Swace powstaje na tej samej linii produkcyjnej co Corolla, zmiany są jedynie w detalach źle to czy dobrze? Po pierwsze Suzuki było zawsze bezawaryjne i miało wysoką jakość wykonania ale nie miało prawdziwej hybrydy. Wszystkie hybrydowe Suzuki to były tak zwane mildHybrid czyli mały silnik elektryczny zamocowany na wale napędowym generujący prąd w znikomej ilości. Obecnie to pełnoprawna hybryda od najlepszego producenta. Choć jest tylko jedna i to ta najsłabsza wersja hybrydowa to jednak znacznie lepsza od mildów Suzuki.
Parametry dynamiczne nie zwalają z nóg ale ekonomia jest priorytetem i atutem. Przy spokojnej jeździe zmieścimy się w 4,5-5,0l/100km a auto jest dosyć duże bo ma 460cm długości. Dynamika w trybie sport to 11s do setki ale jazda w trybie ECO może skutkować spalaniem poniżej 4l/100km a wtedy robi się miło w portfelu. Wychodzi na to że oba porównywane auta przy obecnych cenach paliwa czyli benzyny na poziomie 6,5 a napędu 7,6 zł/l pozwolą zmieścić się w 30gr za 1km trasy. W każdym aucie pełne tankowanie pozwala na przejazd ok 1000km. Oba auta kupimy za mniej jak 130tys zł. Jeśli dla porównania weźmiemy auto elektryczne typu Nissan Leaf czy VW ID4 to przy 17kW/100km z szybkiej ładowarki wyjdzie drożej za km a zasięg realny między tankowaniami to 250km i cena nabycia wyższa o 50%. Co wybrać? Bezpieczny zakup samochodu to dobra relacja ceny do jakości ale i zużycia paliwa.