Oszczędzanie pieniędzy – praktyczne sposoby

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oszczędzanie pieniędzy – praktyczne sposoby
Sukces zaczyna się od małych kroków. Oszczędzanie pieniędzy może stać się codziennym nawykiem. W jaki sposób?

Wielki sukces zaczyna się od małych kroków. W tym roku oszczędzanie pieniędzy nabierze zupełnie innego znaczenia. Dlatego przed Wami praktyczne sposoby na to, jak dobrze zarządzać zawartością naszych portfeli. 

Oszczędzanie pieniędzy – jak zacząć? 

W tym wypadku wszystko zaczyna się od dobrego planu. Dlatego na początek warto zastanowić się nad tym, z czego wśród naszych potencjalnych wydatków jesteśmy w stanie zrezygnować. W tym samym czasie warto określić swoje największe cele finansowe. W ten sposób będziemy w stanie się zmotywować oraz co najważniejsze – skupić nad tym, co najważniejsze. Następnie wszystkie nasze cele spisujemy na kartce. W planowaniu mogą nam również pomóc różnego typu aplikacje. Pamiętajmy, że nasze wydatki dotyczą różnych obszarów życia. Należy więc zastanowić się nad tym, na co najwięcej wydawaliśmy pieniądze przykładowo w minionym roku. Prawdopodobnie okaże się, że wiele wydatków wcale nie było niezbędnych. Samo oszczędzanie warto zacząć również od małych kwot, by następnie stopniowo je zwiększać. Grunt, by nasze zmiany były regularne. Oszczędzając myślimy nie tylko o teraźniejszości, ale i przyszłości. W ostatnim czasie coraz więcej osób inwestuje w różne cele. Każda taka inwestycja musi być jednak dobrze przemyślana. W przeciwnym razie grozi nam utrata dużych pieniędzy.

Na początek nasze wydatki warto dobrze zaplanować, spisując nasze cele na kartce

Na czym warto zaoszczędzić? 

Okazuje się, że przy dobrym oszczędzaniu wcale nie musimy rezygnować z różnych przyjemności. Grunt to zachować zdrowy rozsądek. Na co dzień cenimy sobie również wygodę. Jedną z nich są dojazdy do pracy autem. Wszyscy kierowcy z pewnością dobrze znają koszty, które generuje paliwo. Tymczasem o wiele tańszą opcją może okazać się miesięczny bilet na komunikację miejską lub dojazd rowerem. A jeżeli nasze miejsce pracy jest blisko, chodźmy pieszo. Zaoszczędzimy pieniądze, jednocześnie dbając o zdrowy ruch. Kolejny punkt to tanie wakacje. W tym wypadku nie warto sięgać po pierwszą, lepszą ofertę. Cena samych noclegów może być bowiem zróżnicowana nawet o kilkadziesiąt złotych przy niemal identycznym standardzie. Jeżeli mamy możliwość wybierzmy się na wymarzone wczasy poza sezonem. Oszczędzać możemy również na usługach telefonicznych, gdzie jak wiemy – większość z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Czasem dobrym posunięciem może okazać się zmiana operatora, który zaoferuje nam np. tańszy abonament. 

Oszczędzaniem może być np. dotarcie do pracy rowerem lub pieszo.

Oszczędzanie na jedzeniu 

Niestety Polacy od lat zajmują niechlubne, czołowe miejsca, jeśli chodzi o ilości zmarnowanej żywności. Przepełnione półki sklepowe w supermarketach powodują, że kupujemy impulsywnie i za dużo. W dodatku nasze decyzje są nieprzemyślane. Oszczędzanie na jedzeniu możemy zacząć np. od porównywania cen i wybierania tańszych zamienników. Na zakupy wybierajmy się z konkretną listą zakupów i kupujmy wyłącznie to, co jest w niej zawarte. Nasze posiłki przygotujmy samodzielnie w domu. Z niewykorzystanych produktów stwórzmy własne, kreatywne dania. Elementem oszczędzania może być też zaprzestanie kupowania wody w plastikowych butelkach. Jeżeli mamy własny ogród, działkę, możemy wówczas pomyśleć o hodowli własnych warzyw, czy owoców. Oszczędzać możemy także na odzieży. Popularną formą jest oczywiście łapanie promocji. Ponadto wiele tzw. second-handów za minimalne stawki oferuje ubrania nierzadko od znanych marek, dzięki którym będziemy świetnie wyglądać. W dodatku możemy pozwolić sobie na znacznie większe zakupy. 

Od lat Polacy najwięcej wydają m.in. na jedzenie

Mniej przyjemności? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, oszczędzanie pieniędzy nie musi oznaczać rezygnacji z codziennych przyjemności. Mogą być one jednak bardziej skromne. Zamiast wychodzić z przyjaciółmi za miasto – zaprośmy ich do domu. Ponadto nie zawsze musimy serwować dań z najlepszych restauracji. Kanapki i kreatywne przekąski też będą pyszne! Oszczędzanie a dodatkowe zarabianie? Z pewnością każdy z nas ma w domu mnóstwo przedmiotów, ubrań, które nie są nam przydatne, jedynie zalegając w szafie. W ostatnich latach powstało kilka aplikacji, przez które możemy sprzedać, to co nie jest nam potrzebne. Jednocześnie pozyskamy dodatkowe środki. W przypadku oszczędzania najtrudniejsze jest to, co w przypadku każdej diety odchudzającej, mianowicie zmiana starych nawyków. Kolejny punkt to konsekwencja i nieprzekraczanie dziennych limitów. Niezależnie, czy płacimy gotówką, czy kartą starajmy się nie przekraczać dziennie wydawanej kwoty. Do zbudowania nowego kapitału niezbędna jest wzajemna komunikacja i wspieranie się w tym samym celu. 

Oszczędzanie w banku 

Oszczędzanie w banku uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych form. Instytucje te bowiem podlegają ścisłemu nadzorowi państwowemu. Przez to muszą spełniać określone wymogi. Ponadto oferują szeroki zakres usług i elastyczne formy zarządzania oszczędnościami. Wśród możliwości oszczędzania w banku mamy m.in. otwarcie rachunku oszczędnościowego, czy lokowanie pieniędzy w produkty inwestycyjne. Bankowe oszczędności oczywiście wiążą się również z ryzykiem. Największym jest w tym wypadku upadłość danego banku. Dlatego swoje finanse warto zabezpieczać także w innych instytucjach finansowych. Oszczędzanie pieniędzy – praktyczne rozwiązania pokazują nam, że wcale nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Z drugiej strony największą zaletą niech będą pozytywne zmiany – zarówno krótko, jak i długoterminowe.

Przeczytaj także: Ceny prądu na niepełnosprawność

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia