Ceny prądu a niepełnosprawność

353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zamrożenie cen energii- na zdjęciu licznik energii
Zamrożenie cen energii- licznik energii

Inflacja uprzykrza życie niemal wszystkim Polakom. Ceny prądu a niepełnosprawność. Dlaczego jego ewentualny brak może być dla nich zagrożeniem życia? 

Ceny prądu a niepełnosprawność – niezbędny sprzęt 

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego osoby z niepełnosprawnością zużywają więcej prądu? Otóż w wielu przypadkach wykorzystują oni sprzęt napędzany elektrycznie. Mowa tu m.in. o wózkach inwalidzkich, łóżkach specjalistycznych, podnośnikach czy respiratorach. Mimo że zwiększają one dzienne zużycie prądu, to są niezbędnym elementem życia i codziennego funkcjonowania. Jak się okazuje, w 2023 roku określone limity zużycia prądu dla osób z niepełnosprawnościami mają zostać zamrożone. Choć dla większości jest to dobra wiadomość, to czy pomoc ta na pewno okaże się wystarczająca? W tym wypadku wspomniany limit ma dotyczyć 2600 kWh. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy ta granica nie powinna jednak zostać podwyższona? W tej sytuacji porównania dotyczą rodzin wielodzietnych czy gospodarstw rolniczych, w przypadku których wspomniane limity podniesiono aż do 3000 kWh. Z zamrożenia cen będą wyłączeni odbiorcy, którzy przekroczyli próg zamrażający. 

Ceny prądu a niepełnosprawność dokumentacja 

Ubiegając się o zamrożenie cen prądu należy złożyć niezbędną dokumentację. W przypadku osób z niepełnosprawnościami konieczne będzie okazanie m.in. 

– orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; 

– orzeczenia o rehabilitacji zawodowej i społecznej; 

– orzeczenia o rehabilitacji poniżej 16 roku życia; 

– orzeczenia o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością; 

– kopii orzeczenia, którą należy dołączyć do wniosku; 

Pamiętajmy, że za złożenie fałszywych oświadczeń obowiązuje odpowiedzialność karna. Jak wyżej wspomnieliśmy, wielu domaga się zwiększenia wspomnianego limitu. Takie głosy pojawiły się m.in. podczas wrześniowego posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Tu bowiem zaproponowano, by próg podniesiono aż do 5000 kWh rocznie. Dotyczyć to ma przede wszystkim osób, których życie utrzymywane jest dzięki elektrycznej aparaturze. Pojawiają się spory, gdzie niektóre strony jasno wskazują konkretne przykłady większego zużycia prądu. Niektórzy jednak mają spore wątpliwości co do tego, czy w przypadku osób z niepełnosprawnością faktycznie dochodzi do większego zużycia energii. 

Ceny prądu a niepełnosprawność pani na wózku przy laptopie
Niektóre sprzęty umożliwiają osobom z niepełnosprawnością codzienne, prawidłowe funkcjonowanie.

 Ceny prądu a niepełnosprawność – możliwa przyszłość 

W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Osoby korzystające ze specjalistycznej aparatury to zazwyczaj ludzie nieaktywni zawodowo. W związku z tym żyją oni na podstawie państwowych świadczeń, których wysokość nie jest w stanie zaspokoić wielu potrzeb. Konfrontacja z inflacją względem osób z niepełnosprawnością, to jednak nie tylko koszty związane z użyciem prądu, ale i rehabilitacją. Tu poruszony zostaje również inny problem. Otóż obecnie panuje zakaz dodatkowego zarobku dla osób, opiekujących się osobami ciężko chorymi. Choć takie osoby pobierają oczywiście świadczenia pielęgnacyjne, to jednak jak się łatwo domyślić – nie są one w stanie zaspokoić wielu nawet najważniejszych potrzeb. Pamiętajmy także, że osoby z niepełnosprawnościami, często przyjmują też stałe leki, których ceny w obecnej sytuacji z pewnością nie będą maleć. Z kolei same prognozy co do przyszłości mogą budzić niepokój. 

Ceny prądu a niepełnosprawność

Ceny prądu a niepełnosprawność – możliwości wsparcia 

Według niektórych statystyk co dwudziesta rodzina z osobą z niepełnosprawnością będzie borykać się z brakiem środków na podstawowe potrzeby. Trudno się dziwić, że niektóre organizacje postanowiły przeciwdziałać skutkom inflacji, jednocześnie zwiększając kwoty dofinansowania na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji. Rzecz jasna, kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu wskaźnika inflacji ogłoszonego przez GUS. Szczegóły dotyczące zarówno kwalifikacji do otrzymania dofinansowania, jak i składania wniosków można znaleźć m.in. na stronie PFRON. Ceny prądu a niepełnosprawność. Już teraz wiemy, że sytuacja ta będzie w najbliższej przyszłości potrzebować nieco bardziej uniwersalnego rozwiązania.

Foto: Pexels.com, Canva.com

Przeczytaj także: Dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia