Zakopane zawody Pucharu Świata

419

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest skocznia narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem. Zakopane zawody Pucharu Świata
Zakopane zawody Pucharu Świata - Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem.

Zakopane zawody Pucharu Świata – Już w ten weekend od 13-15.01.2023 w Zakopanem odbędą się zawody skoki narciarskie przeprowadzane w ramach Pucharu Świata. Zakopane będzie gościło najlepszych na świecie skoczków narciarskich. Tradycyjnie na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza najlepsi na świecie skoczkowie narciarscy powalczą w zawodach drużynowych i indywidualnych. Zmagania o punkty poprzedzą kwalifikacje do niedzielnych zawodów indywidualnych, które odbędą się w piątek, 13 stycznia 2023 roku. A w sobotę mają odbyć się zawody drużynowe.

Od 21 lat konkursy w Zakopanem są stałym punktem w kalendarzu Pucharu Świata i w walce o Kryształową Kulę. Zdecydowanie są to jedne z najlepszych w sezonie zimowym zawodów Puchar Świata na Wielkiej Krokwi.

Zawody Pucharu Świata w Polsce cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród kibiców. Ale również wśród czołowych zawodników tej dyscypliny, którzy z wielką przyjemność przyjeżdżają do Polski, aby rywalizować w zawodach najwyższej rangi. Atmosfera podczas konkursów w naszym kraju jest naprawdę wyjątkowa, dzięki najlepszym polskim kibicom, którzy zawsze wspaniale dopingują biało-czerwonych.

Na zdjęciu jest skocznia narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem. Zakopane zawody Pucharu Świata
Zakopane zawody Pucharu Świata – Wielka Krokiew podczas zawodów PŚ.

Puchar Świata w Zakopanem jest marką samą w sobie. Zawody na Wielkiej Krokwi od wielu lat są jedną z najważniejszych imprez sportowych w naszym kraju. I nieprzerwanie od 2002 roku odbywają się w zimowej stolicy Polski. Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem corocznie gromadzą wokół skoczni tłumy kibiców. Którzy znakomicie dopingują najlepszych na świecie skoczków narciarskich i tworzą wspaniałą atmosferę przez cały weekend w biało-czerwonej krainie czarów.

Zakopane zawody Pucharu Świata – historia

Już podczas pierwszego zakopiańskiego konkursu, które odbyły się 26 stycznia 1980 i pierwsze zwycięstwo odniósł Polak – Stanisław Bobak. Dzień później zwyciężył Piotr Fijas przed Bobakiem. Kolejne konkursy odbywały się w 1990, 1996, 1998 i 1999. W 2002 roku, po trzyletniej przerwie, Zakopane ponownie znalazło się w kalendarzu Pucharu świata. Wprowadzono wówczas nową koncepcję wizerunku imprezy, uatrakcyjniając ją o elementy rozrywki. Uzyskano zgodę FIS na zamontowanie 60 tys. watów nagłośnienia i puszczanie muzyki w trakcie części sportowej, a także na umieszczenie sceny między kibicami.

Zawody były pierwszą imprezą w skokach narciarskich na świecie, podczas której skokom towarzyszyła muzyka. Obecnie trybuny i okolice Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 40 tys. osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi Pucharu Świata ze względów bezpieczeństwa i komfortu oglądania przez widzów udostępniane są bilety w liczbie do 25 tysięcy. Rekord oglądalności na Wielkiej Krokwi padł podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 1962 r., gdy konkurs skoków oglądała rekordowa liczba 120 tys. kibiców. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 r. (w szczycie małyszomanii) pod skocznią zgromadziła się ponad 53-tysięczna publiczność.

Zakopane zawody Pucharu Świata – Wielka Krokiew

Najsłynniejsza polska skocznia narciarska to kolebka tej dyscypliny sportu i miejsce wielu sukcesów od momentu jej powstania w 1925 roku. Twórcą jej jest Karol Stryjeński – architekt, plastyk, miłośnik Tatr. W 1922 r. wygrał konkurs na plan regulacji czyli przestrzennego zagospodarowania Zakopanego. Plan przewidywał podział Zakopanego na strefy. Południowa część miasta, u podnóża Krokwi, miała być dzielnicą sportową, ze skocznią narciarską w roli głównej. Dla realizacji tego pod koniec 1922 r. Stryjeński zainicjował powstanie spółki „Park Sportowy”, z księdzem-taternikiem Janem Humpolą na czele. „Park Sportowy” uzyskał pozytywną opinię Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Zawody cykliczne odbywające się na skoczni:

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.

Puchar Świata w skokach narciarskich (1980, 1990, 1996, 1998, 1999, od 2002).

Puchar Świata w kombinacji norweskiej (1999, 2001, 2007, 2008).

Kontynentalne zawody w skokach narciarskich w ramach PŚ (1994, 1997, 2003–2011, od 2013).

FIS Cup w skokach narciarskich (od 2013).

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich (2004–2009, 2011, 2019).

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (1929, 1939, 1962).

Rekordziści skoczni:

Oficjalny rekord skoczni wynosi 147 m, należy do Yukiyi Sato, a ustanowiony został 25 stycznia 2020 podczas drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata sezonu 2019/2020. Jest on o 3,5 m lepszy od wcześniejszego rekordu, ustanowionego przez Dawida Kubackiego. Do Yukiyi Sato należy również letni rekord skoczni – 145 m, który uzyskał podczas pierwszej serii konkursu indywidualnego Letniej Grand Prix 2019.

Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie uznaje się rekordów ustanowionych podczas mistrzostw kraju. Czy w przedkonkursowych treningach (ponadto rekordy z Pucharu Kontynentalnego – także z konkursów głównych – nie są odnotowywane jako oficjalne).

Zakopane zawody Pucharu Świata – patron

Patronem skoczni jest słynny zakopiański narciarz, Stanisław Marusarz. Skocznia nosi jego imię od 1988 r. Marusarz był czterokrotnym olimpijczykiem (1932, 1936, 1948, 1952), w 1956 r. otwierał olimpijski konkurs skoków. Dwudziestojednokrotny mistrz Polski w skokach, zjeździe, kombinacji klasycznej i alpejskiej oraz w sztafetach biegowych 4 razy 10 km i 5 razy 10 km.

Na zdjęciu jest Stanisław Marusarz na mistrzostwach świata w Lahti 1938.
Zakopane zawody Pucharu Świata – Stanisław Marusarz na mistrzostwach świata w Lahti 1938.

Oraz międzynarodowy mistrz Jugosławii, Niemiec, Czechosłowacji i Anglii w konkurencjach narciarskich. W 1935 r. ustanowił na skoczni w Planicy rekordy świata w długości skoku – 95 i 97 m. Reprezentował barwy klubów SN PTT i CWKS (od 1951 r.). Żołnierz Ruchu Oporu i Kurier Tatrzański, trener. Wielokrotny rekordzista Wielkiej Krokwi. Za życia stał się legendą polskiego narciarstwa. Startował na nartach przez ponad 30 lat, oddając ponad 10 tysięcy skoków.

Zakopane zawody Pucharu Świata – podium w konkursach indywidualnie

Uwzględnam zawodników, którzy zajeli ilość miejsc na podium z pierwszej piątki. A (stan jest na 16 stycznia 2022)

Pierwsze miejsce zajmuję Gregor Schlierenzauer (Austria). Gregorowi udało się wygrać 5 razy, i 1 miejsce na drugim miejscu. Razem wywalczył 6 miejsc na podium i to Austriak jest liderem. Ale tuż za nim na drugim miejscu jest Kamil Stoch, który również wygrał 5 razy i 1 miejsce na trzecim miejscu i tą same liczbę miejsc na podium ma Kamil. Warto zaznaczyć, ża Kamil będzie miał w niedziele okazję, aby wyprzedzić Gregora.

Trzecie miejsce zajmuję Adam Małysz, którem udał się wygrać 4 razy, 2 razy zająć drugie miejsce i 2 razy trzecie miejsce i to dało sumę 8 miejsc. A tuż za Adamem na czwartym miejscu. Z 5 miejscami na podium uplasował się Fiński skoczek Matti Hautamaki 3 razy zwyciężał i 2 razy na trzecim miejscu. Piąte miejsce zajął Sven Hannawald (Niemcy), a Sven zdobył szejść miejsc na podium i po równo, bo po 2 miejsca na pierwszym, drugim i trzecim miejscu.

Zakopane zawody Pucharu Świata – podium według poszczególnych państw

A miejsca na podium według państw stan na 15 stycznia 2022. Pierwsze miejsce zajmuję reprezentacja Austrii. Ogólnie mają 38 miejsc, 12 zwycięstw, 15 drugich miejsc i 11 miejsc na trzecim miejscu. Drugie miejsce zajmuję nie kto inny jak Polska reprezentacja. Razem uzbieraliśmy 25 miejsc na podium i w tym, również 12 wygranych, ale znacznie mniej pozycji na drugim 7 miejsc, a na trzecim stopniu podium mamy 6 miejsc. Na trzecim miejscu są Niemcy z dorobkiem 26 miejsc na podium 9 zwycięstw, 9 miejsc na drugim miejscu i 8 miejsc na trzecim miejscu. Tuż na Niemcami plasuję się reprezentacja Norwegi 29 miejsc na podium. Wygrali 8 razy, 7 razy drugie miejsca, trzecie miejsca 14 razy. I na piątym miejscu są Słoweńcy 16 miejsc razem i w tym 7 miejsc na pierwszym miejscu, 4 miejsca na drugim miejscu i 5 razy na stopniu trzecim.

Zakopane zawody Pucharu Świata – jaka będzie pogoda?

Chociaż, dochodzą mnie słuchy, że pogada, ma być nieoptymistyczna. W związku z tym, meteorolodzy nie mają dobrych wieści i mają być bardzo silne podmuchy wiatru. Ponieważ, wstępne prognozy pogody są takie, że już od piątku mają być bardzo silne wiatry. Dlatego prawdopodobnie już w piątkowych treningach i kwalifikacjach wiatr ma osiągać około 4 m/s. A jeszcze silniejsze podmuchy prognozowane są na weekendowe konkursy. W sobotę w Zakopanem wiatr może osiągać od 4 do 7 m/s, a w niedzielę od 5 do 9 m/s. Niestety jak potwierdzą się tę prognozy i będzie tak wiało to zawody na Wielkiej Krokwi, będą pod wielkim znakiem zapytania. Bo jeśli podmuchy sięgną tych górnych granicach rozegranie konkursów czy nawet jakieś serii może być niemożliwe. Choć takiej prognozy, mam ogromną nadzieję, że te prognozy się nie sprawdzą. I nic nie zakłóci w rozegraniu wszystkich zaplanowanych serii w konkursach.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Skoki Narciarskie Turniej Czterech Skoczni

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia