Szczerząca się na dobre inflacja spowodowała, że chcemy oszczędzać na wszystkim. Droższe jest bowiem wszystko, nawet, (a może zwłaszcza), jedzenie. Pytanie, jak oszczędzać na czymś, co jest nam niezbędne? Przed Wami kilka cennych wskazówek na zdrowe i tanie odżywianie.
Zdrowe i tanie odżywianie – lista zakupów
Aby dobrze zaoszczędzić, należy zaplanować wydatki. Dlatego z kartką i długopisem dokładnie ustalmy konkretny budżet na dany tydzień lub miesiąc. Tylko jak tu się nie skusić, gdy w supermarkecie aż kipi od kuszących propozycji? Co więcej, przy większości z nich widnieje informacja o wielkiej promocji. I właśnie dlatego na zakupy zawsze wybierajmy się z listą zakupów. To na tej liście znajduje się bowiem wszystko to, co faktycznie potrzebujemy, a nie co jest naszym chwilowym kaprysem. Tymczasem jak jeść zdrowo? Tu przede wszystkim stawiajmy na warzywa i owoce – zwłaszcza te sezonowe. Nie jest bowiem prawdą, że zdrowe odżywianie zawsze musi być drogie. Jeżeli mamy możliwość, to ulubione śliwki, truskawki, czy czereśnie kupujmy hurtowo, by później zrobić z nich zaprawy. Okazuje się, że w dobie inflacji patenty naszych dziadków mogą okazać się prawdziwym ratunkiem. Świadome kupowanie to również patrzenie na źródła, z których pochodzi nasza żywność.
Jak zaoszczędzić na żywności?
W wielu przypadkach wspomniane przetwory mogą być o wiele zdrowszym rozwiązaniem niż świeże warzywa z supermarketu. Nie od dziś wiemy, że wielu dostawców nie żałuje sobie sztucznych barwników i konserwantów. W efekcie nasze produkty pięknie wyglądają, ale niestety ze zdrowiem nie mają wiele wspólnego. Ponadto mamy kilka składników, które źle wpływają jednakowo na nasze zdrowie, jak i na naszą kieszeń. Jednym z nich są przetworzone węglowodany. Dlatego przykładowo, zamiast kupować gotową owsiankę, lepiej przygotujmy ją sami. Najlepiej z dodatkiem wspomnianych, świeżych owoców. Kolejnym składnikiem, który należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować jest cukier. Udowodniono już bowiem, że ten działa na nas wręcz jak narkotyk. Sięgamy po niego, gdy czujemy się źle, a jego nagłe odstawienie może z kolei powodować typowe objawy odstawienne. Gotowe, słodkie napoje, które do najtańszych nie należą, zamieńmy na znacznie zdrowszą wodę z dodatkiem świeżych owoców.
Samodzielne oszczędzanie – jak to zrobić?
Tak jak warto robić własne przetwory, tak samo opłaca się robić mrożonki. Te kupowane w sklepie nie tylko są droższe, ale i zawierają znaczące ilości wspomnianych konserwantów. Pozostając w dziedzinie zapraw, jeżeli mamy możliwość, wykorzystajmy zasoby naszego domowego ogródka. Kluczową zasadą jest również przygotowywanie posiłków w domu. Choć jest dużo bardziej czasochłonne, to jednak znacznie tańsze niż posiłki na mieście. A skoro o nich mowa, to obowiązkowa jest także rezygnacja z nadal popularnych fast-foodów. Hamburgery, frytki, czy pizza z ulubionymi dodatkami – brzmi pysznie, ale niestety jest to prawdziwa katorga dla naszego organizmu. Jak się okazuje, dobrym patentem na oszczędzanie na jedzeniu jest kupowanie przez internet, zwłaszcza tzw. suchej żywności. Świadome zakupy to także umiejętność przeliczania ceny, np. na kilogram. Jak widać, oszczędzanie na żywności może być bardzo proste. Dzięki temu podziękuje nam nie tylko nasze zdrowie, ale i kieszeń.
Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy – praktyczne sposoby