Mowa ciała charakteryzuje ludzkość od początku jej istnienia. Kiedyś agresję, smutek czy radość można było okazać jedynie gestem i artykulacją głosu, te „umiejętności” zapisały się w naszym DNA i towarzyszą nam nadal, podczas kontaktu z drugim człowiekiem. Nad wieloma sygnałami wysyłanymi przez nasze ciało, a towarzyszącymi nam w trakcie rozmowy nie jesteśmy w stanie zapanować. Tak się dzieje również gdy nasz rozmówca kłamie. Wtedy niezależnie od powodu kłamstwa, mijania się z prawdą czy usiłowania wprowadzenia nas w błąd, przydatna jest znajomość oznak mogących świadczyć o złych intencjach drugiej strony. Lata doświadczeń i obserwacji pokazują, że nawet doskonała znajomość „mowy ciała” nie daje 100% pewności w ocenie naszego interlokutora. Wiedza na temat symptomów kłamstwa może być jedynie pomocna w uniknięciu ewentualnych problemów. Oto wybrane przykłady oznak mogących wskazywać na złe intencje rozmówcy. Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo.
Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo – twarz
Unikanie kontaktu wzrokowego – ten stereotyp może być błędny, gdyż rozmówca mówiący prawdę czasami odwraca wzrok, będąc zażenowanym lub zmieszanym.
Fałszywy uśmiech – często jest zasłoną ukrywającą prawdziwe emocje, kłamca angażuje jedynie usta. Z kolei szczere i prawdziwe emocje przekazujemy całą twarzą.
Makijaż – gdy jest zbyt obfity może utrudniać „czytanie mimiki”
Gesty wykonywane wokół twarzy – dotykanie nosa, szyi, twarzy, zasłanianie ust, kręcenie loczka, zagryzanie warg, szybkie mruganie też mogą oznaczać kłamstwo.
Dysonans między gestami a słowami, np. gdy potwierdzeniu towarzyszą gesty przeczące. To oznaka fałszu. Jedynie szczerej i prawdziwej wypowiedzi towarzyszą spójne gesty i słowa.
Gdy rozmówca uśmiecha się – a treść rozmowy nie skłania do śmiechu, jest to oznaka próby zamaskowania kłamstwa
Powiększenie się źrenic – gdy podczas dyskusji zobaczymy taką reakcję u naszego rozmówcy, oznacza ona bardzo silne napięcie emocjonalne.
Uśmiech szczery czy udawany – trzy mięśnie twarzy, odpowiedzialne za ekspresję autentycznych stanów emocjonalnych to: mięsień czołowy unoszący brwi, sterujący ruchami dolnej wargi mięsień czworoboczny oraz mięsień podłużny nosa, który odpowiada za marszczenie i ściąganie brwi. Wszystkie wymienione mięśnie są jednocześnie zaangażowane w wyrażanie prawdziwych emocji. Po tym odróżnicie uśmiech udawany od naturalnego.
Gdy kłamca mówi
Podniesiony, wysoki głos rozmówcy – może wskazywać na nieżyczliwość oraz poirytowanie, skierowane w naszą stronę.
Zbytnia dbałość o szyk wypowiedzi – z reguły osoba prawdomówna nie przykłada wagi do dbałości o kolejność zdarzeń w swym opowiadaniu.
Słowotok – osoba próbująca nas okłamać rozgadała się ponad miarę używając licznych wtrąceń
Unikanie szczegółów – wypowiedź kłamcy będzie mocno rozbudowana, ale nie na temat. Meritum rozmowy będzie omijane, gdyż wgłębianie się w detale grozi wpadką.
Odbieganie od meritum – służy ukrywaniu prawdy o kłamcy
Akcentowanie prawdomówności – czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy słowa typu „naprawdę” słyszymy zbyt często, może to świadczyć o próbie ukrycia jakiejś treści.
Alarmujące zwroty – gdy słyszymy słowa „szczerze mówiąc”, „w życiu bym cię nie okłamał” oraz inne zapewnienia o prawdomówności, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż możemy mieć do czynienia z kłamcą.
Obcojęzyczne słowa oraz slang – ich częste używanie może oznaczać, że rozmawiamy z osobą, która nie jest zainteresowana nawiązaniem z nami wiarygodnej i uczciwej relacji.
Ciało kłamcy też coś przekazuje
Ukrywanie dłoni przed rozmówcą – nieomal w każdym przypadku oznacza próbę ukrycia informacji na swój temat
Postawa zamknięta – może wskazywać, chociaż nie zawsze, że rozmówca nie jest nawiązywaniem znajomości. Taką postawę sygnalizują nogi założone powyżej kolana oraz ręce założone na klatkę piersiową.
Uścisk ręki – gdy jest zbyt słaby, może oznaczać próbę ukrycia przed nami informacji, oznacza również niechęć. Uścisk o dużej sile często sygnalizuje próbę zdominowania rozmówcy.
Stopy – rozmówca machający stopami, nie jest zainteresowany dalszą rozmową i chce ją szybko zakończyć. Skrzyżowane w kostkach stopy, to oznaka zatajania przed nami informacji. Gdy stopy naszego rozmówcy nie są skierowane w naszą stronę, mogą oznaczać fałsz.
Opuszczona głowa – w wielu przypadkach świadczy o tym, że dana osoba sama nie wierzy w to, co do nas mówi.
Ciekawe wideo: O tych drobiazgach na pewno nie wiedziałeś – 10 TRIKÓW MOWY CIAŁA
Może cię również zainteresować: Dopłaty do samochodów elektrycznych