Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo

545

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mowa ciała - tak wygląda kłamstwo. Grafika komputerowa, na czarnym tle trzy twarze tego samego mężczyzny. Pokazują złość, uśmiech i dezaprobatę.
Twarz jest zwierciadłem duszy.

Mowa ciała charakteryzuje ludzkość od początku jej istnienia. Kiedyś agresję, smutek czy radość można było okazać jedynie gestem i artykulacją głosu, te „umiejętności” zapisały się w naszym DNA i towarzyszą nam nadal, podczas kontaktu z drugim człowiekiem. Nad wieloma sygnałami wysyłanymi przez nasze ciało, a towarzyszącymi nam w trakcie rozmowy nie jesteśmy w stanie zapanować. Tak się dzieje również gdy nasz rozmówca kłamie. Wtedy niezależnie od powodu kłamstwa, mijania się z prawdą czy usiłowania wprowadzenia nas w błąd, przydatna jest znajomość oznak mogących świadczyć o złych intencjach drugiej strony. Lata doświadczeń i obserwacji pokazują, że nawet doskonała znajomość „mowy ciała” nie daje 100% pewności w ocenie naszego interlokutora. Wiedza na temat symptomów kłamstwa może być jedynie pomocna w uniknięciu ewentualnych problemów. Oto wybrane przykłady oznak mogących wskazywać na złe intencje rozmówcy. Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo.

Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo – twarz

Unikanie kontaktu wzrokowego – ten stereotyp może być błędny, gdyż rozmówca mówiący prawdę czasami odwraca wzrok, będąc zażenowanym lub zmieszanym.

Fałszywy uśmiech – często jest zasłoną ukrywającą prawdziwe emocje, kłamca angażuje jedynie usta. Z kolei szczere i prawdziwe emocje przekazujemy całą twarzą.

Makijaż – gdy jest zbyt obfity może utrudniać „czytanie mimiki”

Gesty wykonywane wokół twarzy – dotykanie nosa, szyi, twarzy, zasłanianie ust, kręcenie loczka, zagryzanie warg, szybkie mruganie też mogą oznaczać kłamstwo.

Dysonans między gestami a słowami, np. gdy potwierdzeniu towarzyszą gesty przeczące. To oznaka fałszu. Jedynie szczerej i prawdziwej wypowiedzi towarzyszą spójne gesty i słowa.

Gdy rozmówca uśmiecha się – a treść rozmowy nie skłania do śmiechu, jest to oznaka próby zamaskowania kłamstwa

Powiększenie się źrenic – gdy podczas dyskusji zobaczymy taką reakcję u naszego rozmówcy, oznacza ona bardzo silne napięcie emocjonalne.

Uśmiech szczery czy udawany – trzy mięśnie twarzy, odpowiedzialne za ekspresję autentycznych stanów emocjonalnych to: mięsień czołowy unoszący brwi, sterujący ruchami dolnej wargi mięsień czworoboczny oraz mięsień podłużny nosa, który odpowiada za marszczenie i ściąganie brwi. Wszystkie wymienione mięśnie są jednocześnie zaangażowane w wyrażanie prawdziwych emocji. Po tym odróżnicie uśmiech udawany od naturalnego.

Mowa ciała - tak wygląda kłamstwo. Na ilustracji grafik komputerowy animuje mimikę twarzy zaprojektowanej postaci.
Mało kto zna mowę ciała, tak jak graficy komputerowi.

Gdy kłamca mówi

Podniesiony, wysoki głos rozmówcy – może wskazywać na nieżyczliwość oraz poirytowanie, skierowane w naszą stronę.

Zbytnia dbałość o szyk wypowiedzi – z reguły osoba prawdomówna nie przykłada wagi do dbałości o kolejność zdarzeń w swym opowiadaniu.

Słowotok – osoba próbująca nas okłamać rozgadała się ponad miarę używając licznych wtrąceń

Unikanie szczegółów – wypowiedź kłamcy będzie mocno rozbudowana, ale nie na temat. Meritum rozmowy będzie omijane, gdyż wgłębianie się w detale grozi wpadką.

Odbieganie od meritum – służy ukrywaniu prawdy o kłamcy

Akcentowanie prawdomówności – czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy słowa typu „naprawdę” słyszymy zbyt często, może to świadczyć o próbie ukrycia jakiejś treści.

Alarmujące zwroty – gdy słyszymy słowa „szczerze mówiąc”, „w życiu bym cię nie okłamał” oraz inne zapewnienia o prawdomówności, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż możemy mieć do czynienia z kłamcą.

Obcojęzyczne słowa oraz slang – ich częste używanie może oznaczać, że rozmawiamy z osobą, która nie jest zainteresowana nawiązaniem z nami wiarygodnej i uczciwej relacji.

Ciało kłamcy też coś przekazuje

Ukrywanie dłoni przed rozmówcą – nieomal w każdym przypadku oznacza próbę ukrycia informacji na swój temat

Postawa zamknięta – może wskazywać, chociaż nie zawsze, że rozmówca nie jest nawiązywaniem znajomości. Taką postawę sygnalizują nogi założone powyżej kolana oraz ręce założone na klatkę piersiową.

Uścisk ręki – gdy jest zbyt słaby, może oznaczać próbę ukrycia przed nami informacji, oznacza również niechęć. Uścisk o dużej sile często sygnalizuje próbę zdominowania rozmówcy.

Stopy – rozmówca machający stopami, nie jest zainteresowany dalszą rozmową i chce ją szybko zakończyć. Skrzyżowane w kostkach stopy, to oznaka zatajania przed nami informacji. Gdy stopy naszego rozmówcy nie są skierowane w naszą stronę, mogą oznaczać fałsz.

Opuszczona głowa – w wielu przypadkach świadczy o tym, że dana osoba sama nie wierzy w to, co do nas mówi.

Ciekawe wideo: O tych drobiazgach na pewno nie wiedziałeś – 10 TRIKÓW MOWY CIAŁA

Może cię również zainteresować: Dopłaty do samochodów elektrycznych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia