Dopłaty do samochodów elektrycznych

669

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dopłaty do samochodów elektrycznych.
Program "Mój elektryk" - Opel Corsa-e

Styczeń 2035 roku, to data wejścia w życie całkowitego zakazu rejestracji nowych  samochodów z silnikiem spalinowym, na terenie krajaów członkowskich Unii Europejskiej. Zakaz będzie dotyczył samochodów osobowych, dostawczych oraz hybrydowych. Tak wynika z porozumienia Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE, które zakłada redukcję do roku 2030, emisji CO2 o 55% dla samochodów osobowych oraz 50% dla dostawczaków, w porównaniu do wartości emisji w 2021 roku. Dopłaty do samochodów elektrycznych.

Założenia programu „Mój elektryk”

Aby sprostać warunkom, które stawia przed krajami członkowskimi Unia Europejska, Polska podjęła działania przybliżające nas do osiągnięcia zeroemisyjności. 12 lipca 2021 roku został uruchomiony program „Mój elektryk” wspierający poprzez dofinansowanie, osoby prywatne oraz prowadzące działalność, przedsiębiorców, samorządy, instytucje i organizacje pozarządowe, chcące nabyć pojazd zeroemisyjny. Dofinansowanie dotyczy zarówno leasingu jak i zakupu samochodów elektrycznych. 500 mln zł to budżet, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na bezzwrotne formy dofinansowania zakupu wyłącznie pojazdów BEV (Battery Electric Vehicle). Ważnym aspektem jest wykluczenie z programu hybryd typu PLUG-IN, pojazdów napędzanych wodorem oraz samochodów elektrycznych napędzanych agregatem.

Dofinansowanie dla osób fizycznych

Osoby fizyczne chcące nabyć samochód elektryczny, warty maksymalnie 225 tys. zł, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 18 750 zł (bez deklarowania przebiegu), z kolei posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą otrzymać pomoc w wysokości 27 tys. zł (w tym przypadku brak jest maksymalnej ceny pojazdu oraz deklaracji średniego  przebiegu rocznego).

Program dofinansowania dzieli pojazdy zeroemisyjne na kategorie M1, N1, L1e÷L7e, a wygląda to w następujący sposób:

Kategoria Typ pojazdu
M1pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy
M2Pojazdy do przewozu pasażerów mające więcej niż 8 miejsc siedzących, z wyjątkiem siedzenia kierowcy (DMM ≤ 5 t)
M3Pojazdy do przewozu pasażerów mające więcej niż 8 miejsc siedzących, z wyjątkiem siedzenia kierowcy (DMM ≥ 5 t)
N1pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t
L1emotorowery dwukołowe
L2emotorowery trójkołowe
L3emotocykle dwukołowe bez bocznego wózka
L4emotocykle dwukołowe z bocznym wózkiem
L5emotocykle trójkołowe
L6eczterokołowce lekkie
L7eczterokołowce
Dopłaty do samochodów elektrycznych. Na zdjęciu parking pełny samochodów Tesla, wszystkie podłączone do ładowarek.
Obniżka cen w Tesli trochę zamieszała na rynku samochodów elektrycznych.

Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm

Zgodnie z programem, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, chcący nabyć  pojazd elektryczny kategorii M1, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 27 tys. zł (przy zadeklarowanym przebiegu miesięcznym, co najmniej 15 tys. km). Jeśli beneficjent programu, zainteresowany jest kupnem pojazdu kategorii N1, otrzyma pomoc do 70 tys. zł, (maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych). Chcąc nabyć pojazd z kategorii M2 oraz M3, można liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 70 tys. zł, jednak jest to uwarunkowane zadeklarowanym średnim rocznym przebiegiem przekraczającym 20 tys. km. W przypadku mniejszego przebiegu, dotacja wynosi maksymalnie 50%.

Kategoria pojazduKwota dofinansowania
M1do 27 tysięcy złotych, jeśli średnioroczny przebieg wyniesie nie mniej niż 15 tysięcy km
N1do 70 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych
L1e÷L7eod 4 tysięcy złotych
M2 i M3do 70 tysięcy złotych przy zadeklarowaniu średniorocznego przebiegu powyżej 20 tysięcy kilometrów
M2 i M3do 50 tysięcy złotych (20% kosztów kwalifikowanych), z mniejszym przebiegiem

Zacznij od złożenia wniosku o dofinansowanie

Wszystkie formalności są przeprowadzane online. Aby otrzymać dofinansowanie do zakupu pojazdu, stosowny wniosek elektroniczny należy złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Formalności załatwisz tutaj.

Jeśli dofinansowany ma być leasing pojazdu, wniosek należy złożyć w obsługującej leasing firmie.  

Gdy zakup dojdzie już do skutku, na beneficjencie spoczywa obowiązek umieszczenia na pojeździe naklejki z logotypem NFOŚiGW oraz dbanie o nią przez cały okres obowiązywania umowy.

Pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie Polski, a przez 24 miesiące od daty zakupu nie można go przerejestrować za granicę.

W trakcie dwóch lat od daty zawarcia umowy NFOŚiGW, ma prawo do kontroli zakupionego pojazdu i jego dokumentów.

Jeżeli wbrew umowie dofinansowany pojazd zostanie sprzedany, skasowany w wyniku wypadku lub przerejestrowany za granicę, korzystający z programu jest zobowiązany do zwrotu części dopłaty, proporcjonalnej do okresu, w jakim umowa została zrealizowana

Dopłaty do samochodów elektrycznych - Wtyczka i kabel tkwiące w gnieździe ładowania samochodu elektrycznego
Stacji ładowania przybywa, jednak idzie to opornie.

Dopłaty do samochodów elektrycznych – trochę statystyki

Jak podają statystyki Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, z końcem roku 2022, w naszym kraju było zarejestrowanych 64 705 „elektryków”. W tej liczbie zawierają się, samochody w pełni elektryczne w ilości 31 249 szt. Hybrydy typu plug-in 30 321 szt., oraz 3 135 szt. samochodów dostawczych i ciężarowych. Liczba elektrycznych motocykli i skuterów osiągnęła poziom 16 274 szt., z kolei elektryczne autobusy „dobiły” do 821 szt. Na koniec grudnia 2022 roku, 475 807 szt. stanowiły samochody hybrydowe dostawcze i osobowe.

Wzrostowi ilości pojazdów elektrycznych, towarzyszy wzrost liczby stacji ich ładowania. Grudniowe statystyki odnotowały 2565 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5016 punktów), w tej ilości szybkie stacje ładowania prądem stałym stanowiły 29%, natomiast pozostałe 71% to wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Program „Mój elektryk” ma potrwać do 30 września 2025 roku, lub do wyczerpania środków na niego przeznaczonych.

Polecam wideo: Od 5 lat jeżdżę na co dzień elektrykiem

Może cię również zainteresować: Ford Mustang Mach-E ukłon w stronę osób z niepełnosprawnościami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia