Zumba dla osób niepełnosprawnych

854

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zdjęcie pochodzi z Fundacji Avalon. Zumba dla osób niepełnosprawnych jest doskonałą formą treningu i dobrej zabawy

Zumba dla osób niepełnosprawnych to forma rehabilitacji, ale także olbrzymia dawka pozytywnej energii! Połączenie fitnessu i tańca przy dźwiękach rytmicznej muzyki. Zumba poprawia sylwetkę, ogólną kondycję, wytrzymałość, a jednocześnie jest wspaniałą formą integracji.

Czym jest Zumba?

Istnieje wiele rodzajów Zumby: od klasycznej Basic, po Toning dla osób bardziej zaawansowanych

Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Jest kompletnym programem treningowym zawierającym wszystkie elementy fitnessu, takie jak na przykład: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość. Układy choreograficzne inspirowane są tańcami latynoskimi, takimi jak: salsa, samba, tango, flamenco, jak również tańcem brzucha oraz elementami Bollywood. Zumba pochodzi z Kolumbii, jest stosunkowo młodą dyscypliną taneczną, ale na całym świecie zyskuje coraz większą popularność. Tańczą ją dzieci, dorośli, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Możemy wymienić, podstawowe jej rodzaje, takie jak na przykład Zumba Basic, która jest klasyczną formą zajęć, dla osób o średniej sprawności fizycznej. Zumba Kids przeznaczona jest dla dzieci, Zumba Gold natomiast skierowana jest dla osób starszych. Jej popularność sprawiła, że powstają coraz to nowsze jej odmiany, do których zaliczamy:

-Toning – to wolny i wytrzymałościowy trening, którego celem jest modelowanie sylwetki, ale także rzeźbienie mięśni. Wykorzystujmy do ćwiczeń ciężarki zawierające piasek oraz hantle;

-Circuit – to miks tańca i ruchów kulturystycznych;

-Sentao – to układ choreograficzny, do którego wykorzystujemy krzesła;

-Zumba dla niepełnosprawnych – jest specjalnie dopasowana do możliwości uczestników;

-Aqua – ćwiczenia prowadzone w wodzie, zalecane szczególnie przy zdrowotnych problemach, na przykład z kręgosłupem.

Zumba dla osób niepełnosprawnych – kto może tańczyć Zumbe?

Zumba nie ma ograniczeń! Może ją tańczyć każdy, wystarczy tylko zabrać ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie. Bo nie kroki są tu najważniejsze, ale dobra zabawa i mile spędzony czas. Tylko od instruktora zależy jakie układy taneczne dla nas stworzy, tak abyśmy mogli czynnie uczestniczyć w zajęciach. Osoby poruszające się o kulach mogą wzmacniać nie tylko górne partie ciała, ale także popracować nad mięśniami nóg. Osoby na wózkach mogą natomiast wzmocnić mięśnie brzucha, kręgosłupa, rąk i karku. Wiadomo jest, że istnieją różne rodzaje niepełnosprawności i niektórym ciężko jest wykonać samodzielnie poprawne ruchy. Nie ma to większego znaczenia! Zróbmy tyle, ile jesteśmy w stanie, a to i tak znacznie poprawi naszą kondycję i samopoczucie.

Zumba dla osób niepełnosprawnych – jak wyglądają zajęcia?

Zumba dla niepełnosprawnych, tak jak we wszystkich innych przypadkach rozpoczyna się od rozgrzewki. Chodzi o to, żeby dobrze rozgrzać wszystkie mięśnie, po to, aby nie nabawić się żadnej kontuzji. Rozgrzewka zazwyczaj trwa od 5 do 8 minut. Po jej wykonaniu możemy spokojnie przejść do właściwych układów. Do każdej piosenki instruktor układa odpowiednią choreografię, którą my uczymy się, powtarzając jego ruchy. W przypadku osób na wózkach będą to przeważnie wszelkiego rodzaju wymachy rąk, ale także rytmiczne kołysanie ramion czy bioder. Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie do tańca różnych przyrządów, takich jak na przykład szarfy, kijki bądź kolorowe chusty. Ożywi to nasz układ i dodatkowo sprawi, że będzie on atrakcyjny wizualnie.

Co nam daje Zumba?

Zumba ma bardzo korzystny wpływ na cały nasz organizm, w tym także na nasze zdrowie psychiczne. Niektórzy specjaliści uznają ją za naturalny środek antydepresyjny, jest więc znakomitą receptą na stres. Podczas tańca obniża się bowiem poziom kortyzolu (hormonu stresu), a znacznie wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Godzinna sesja Zumby pozwoli nam oczyścić umysł, ze wszystkich negatywnych emocji, odprężyć się, zrelaksować i zapomnieć o problemach. Zumba to również idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dzięki temu, że muzyka podczas wykonywanych ćwiczeń jest rytmiczna, spalamy bardzo dużo kalorii. Dodatkowo czas zajęć upływa w przyjemnych dla nas dźwiękach, co sprawia, że czas treningu szybciej nam mija.

Zumba ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ krwionośny. Podczas treningu serce, płuca i naczynia krwionośne znacznie lepiej pracują, co wpływa na regulacje cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi. Ćwicząc Zumbę poprawiamy wytrzymałość, oddech robi się głębszy, a organizm jest lepiej dotleniony. Z biegiem czasu będziemy mieć coraz więcej siły i energii, co pozwoli nam wydłużać czas treningów. Poprawia się także gospodarka hormonalna organizmu i przyspiesza metabolizm. Ponadto podczas ćwiczeń wzmacniamy kręgosłup i partie odpowiedzialne za prawidłową postawę. Zajęcia grupowe to również okazja do nawiązania nowych znajomości, do wyjścia z domu i integracji. Nam kobietom Zumba pozwala dodatkowo wyrzeźbić piękną sylwetkę.

Gdzie zapisać się na Zumbe na wózku

W Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby tańczyć Zumbę

Niestety w Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie odbywałyby się zajęcia tylko dla osób na wózkach. Szczególnie w małych miastach dostęp do tego rodzaju zajęć jest bardzo ograniczony. Nie przeszkadza to jednak dołączyć osobie na wózku do grupy pełnosprawnych uczestniczek. Przykładem może być 19-letnia Ola, która od lat trenuje Zumbę z dziewczynami w pełni sprawnymi. Świetnie odnalazła się w grupie, a dzięki wsparciu instruktora bardzo dobrze opanowała też choreografię. W niczym nie ustępuje pola koleżankom, tańczy na równi z nimi i nie daje sobie żadnej taryfy ulgowej. Treningi dla Oli to nie tylko dobra zabawa, ale także forma rehabilitacji. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy „wózkowicz” jest w stanie odnaleźć się w takiej grupie. Dlatego ważne jest, aby powstawały w naszych miastach miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły poćwiczyć nie tylko Zumbę, ale też i inne tańce.

Przeczytaj także: Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia