Abonament radia w aucie – kto za to płaci?

321

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Abonament radia w aucie
Kto jest zwolniony z opłacania radia w samochodzie?

Opłaty abonamentowe zwykle kojarzą nam się z gospodarstwem domowym. Tymczasem jak wygląda abonament radia w aucie? Kto za nie płaci, a kto nie musi? Jakie kary czekają nas za brak opłacenia radiowego abonamentu? 

Abonament radia w aucie – przepisy prawa 

Według ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku należy uiścić opłatę za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Przy czym kwestia odbiorników w pojeździe nie jest tutaj wyszczególniona. W związku z tym można założyć, że prawo nie do końca reguluje, czy dany odbiornik znajduje się w domu, czy w samochodzie. I tak jak opłaty abonamentowe w gospodarstwie domowym są dla nas naturalne, tak abonament radia w aucie już niekoniecznie. Jeżeli właściciel zarejestrował samochód na swoje nazwisko, wówczas prawo zwalnia go dodatkowych opłat. Są one bowiem wliczone do kosztów gospodarstwa domowego. Inaczej jest, jeśli pojazd jest wynajmowany lub użytkowany w celu prowadzenia działalności gospodarczej – wtedy konieczne jest pokrycie opłaty abonamentowej. Obowiązek ten dotyczy również osób, które wynajmują pojazd w ramach tzw. leasingu. Zwłaszcza, jeżeli bank nie doprecyzował tego szczegółu, wówczas odpowiedzialność automatycznie spada na użytkownika.

Kto jest zwolniony?  

Jak wyżej wspomnieliśmy, z samochodowych opłat abonamentowych związane są osoby, na które zarejestrowane jest prywatne auto. Oprócz tego zwolnione są: 

– osoby po 65. lub 70. roku życia, których emerytura nie przekracza połowy miesięcznego wynagrodzenia; 

– niezdolni do pracy (np. z pierwszą grupą inwalidzką); 

– osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; 

– niesłyszący, u których stwierdzono obustronne upośledzenie słuchu; 

– osoby z niepełnosprawnością wzroku, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent; 

– bezrobotni; 

– mający prawo do korzystania np. ze świadczeń pieniężnych lub zasiłku stałego, czy emerytalnego; 

Według oddzielnych ustaw z opłat zwolnieni są także inwalidzi wojenni, czy osoby posiadające status wojskowego weterana. 

Warto dodać, że wysokość kwoty abonamentowej za odbiornik radiofoniczny w 2023 roku wynosi 8,70 złotych. A co z kilkoma odbiornikami? Jeżeli posiadamy kilka urządzać prywatnym gospodarstwie domowym oraz prywatnym aucie, wówczas uiszczamy tylko jedną z opłat. Jeżeli jednak działamy na rzecz firmy, to opłata zostaje wniesiona za odbiornik w każdym aucie. 

Kontroler Poczty Polskiej powinien weryfikować m.in. fakt, czy właściciel auta może korzystać z radia.

Abonament radia w aucie – kontrola i kara 

Warto dodać, że koszty można obniżyć. Dzieje się tak, gdy decydujemy się na opłatę z góry, którą możemy dokonać nawet za cały rok. Przykładowo osoby, które do 25 stycznia uregulowały kwotę za cały rok otrzymują 10% zniżki. Obecnie można skorzystać z opcji płacenia, np. za okres dłuższy niż miesiąc. Zniżki te to raptem kilka złotych. Jednym z mitów dotyczących opłat abonamentowych radia w samochodzie jest to, że kary nakładane są przez policje. Jak się okazuje, za kontrole w tym zakresie odpowiedzialna jest Poczta Polska. W tym celu należy bowiem sprawdzić, czy użytkownik faktycznie korzysta ze sprzętu, a radio nie stanowi jedynie niedziałającej atrapy. W przypadku stwierdzenia bezprawnego korzystania z radiowego odbiornika w aucie należy przygotować się na opłatę stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Obowiązuje ona od dnia stwierdzenia używania niezarejestrowanego radia.

Dzis coraz więcej samochodów oferuje tak naprawdę pełen dostęp do sieci.

Kontrowersje i nieścisłości 

Jak się okazuje, sporo kontrowersji wzbudza kwestia techniczna kontroli takiego radia Ukazanie np. samego zdjęcia nie jest tu bowiem wystarczające. Prawidłowo przeprowadzona weryfikacja powinna pomóc ustalić, czy znajdujące się w samochodzie radio jest na pewno użytkowane. Dlatego kontroler Poczty Polskiej w przypadku weryfikacji powinien prosić o jego włączenie. Tym bardziej że dziś radio jest zainstalowane w większości pojazdów. Co więcej, coraz bardziej powszechne stają się multimedia, także te związane z bezpośrednim dostępem do internetu. Jak widać, o ile abonament w gospodarstwie domowym jest dla nas jasny, o tyle opłata za radioodbiornik w aucie budzi kilka wątpliwości. Tym bardziej warto znać dokładne regulacje w tym zakresie, dzięki którym unikniemy niepotrzebnych kar.

Przeczytaj także: Foteliki dziecięce – bezpieczne siedziska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia