Foteliki dziecięce – bezpieczne siedziska

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Foteliki dziecięce

Podróżowanie z dzieckiem to zawsze spore wyzwanie. Tymczasem aktualne zasady mówią, że nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika. Wiele zależy od wzrostu młodego pasażera. Nie mniej jednak foteliki dziecięce mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak zgodnie z przepisami przewozić dziecko w samochodzie? 

Foteliki dziecięce – podstawowe przepisy 

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dotyczy m.in. właścicieli wszystkich samochodów osobowych. Wzrost najmłodszych pasażerów nie może przekraczać 150 centymetrów. Jeżeli jednak dziecko mierzy co najmniej 136 cm i waży ponad 36 kg, wówczas może podróżować na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach. Istnieje kilka okoliczności, w których nieletni może zostać zwolniony z obowiązku podróżowania w foteliku. Jednym z nich są różnego typu schorzenia. W tym wypadku należy posiadać zaświadczenie od specjalisty. Gdy na kanapie jest miejsce wyłącznie dla dwóch fotelików, przepisy dopuszczają przewóz między nimi trzeciego dziecka przypiętego pasami bezpieczeństwa. W tej sytuacji maluch musi mieć skończone minimum trzy lata. Za przewożenie dziecka bez fotelika, kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. nakładki. Niestety o ile jest zwykle tańsze rozwiązanie, o tyle kwestia bezpieczeństwa dziecka pozostawia wiele do życzenia. 

Foteliki dziecięce

Foteliki dziecięce – na co zwracać uwagę?

Po pierwsze fotelik powinien być dopasowany do wzrostu i wagi małego pasażera. Ponadto musi dobrze komponować się z profilem siedziska samochodu. Po zamontowaniu fotelik powinien być stabilny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa, które zresztą są bardzo ważnym elementem dziecięcych fotelików. Istotna jest ich prawidłowa regulacja, przy tym powinny być wytrzymałe i miękkie. Dzięki temu dziecko będzie nie tylko bezpieczne, ale i spokojne w czasie podróży. W przypadku siedzisk dla najmłodszych dzieci cała podstawka urządzenia powinna dotykać siedziska kanapy. Minimum do drugiego roku życia dziecka należy je przewozić tyłem do kierunku jazdy. Co prawda ta kwestia nie jest regulowana przez przepisy polskiego prawa, jednak według wielu badań technicznych takie rozwiązanie jest najbezpieczejsze. Niestety dziecięcy fotelik nie należy do tanich zakupów. Na ten cel trzeba wygospodarować co najmniej kilkaset złotych. Jest on jednak niezbędny dla bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów. 

Foteliki dziecięce – czego nie wolno?

Dziecka nie wolno przewozić w foteliku siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Kategorycznie zabrania się przewozu dziecka w wieku poniżej trzech lat, w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Ponadto małoletni może podróżować na przednim siedzeniu bez fotelika dopiero, gdy osiągnie minimum 150 centymetrów wzrostu. Foteliki dziecięce stanowią podstawę bezpieczeństwa podroży najmłodszych pasażerów. Okazuje się, że ich wybór wcale nie jest taki prosty. Pamiętajmy, że przewóz dziecka powinien być zgodny nie tylko z przepisami prawa, ale i zachowania rozwagi i ostrożności. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Podróż z dzieckiem – planowanie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia