Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet w Jazz Club Metrum / 10.03

298

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet w Jazz Club Metrum

Dopiero co przebrzmiały dźwięki XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej, a ponownie miłośnicy jazzu, będą mogli posłuchać swej ulubionej muzyki. W piątkowy wieczór 10 marca, o godzinie 19:00 w Jazz Clubie Metrum, przy ul. Partyzantów 22 będzie miał miejsce koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet – kolektyw

Skład istniejącej dziś formacji „Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet” zaczął utrwalać się w połowie lat 90, XX wieku. W jego składzie znaleźli się dobrze już sprawdzeni muzycy: Wojciech Niedziela na fortepianie, Marcin Jahr na perkusji, Jacek Niedziela na kontrabasie (aktualnie Andrzej Święs / Michał Kapczuk). Muzyka kwartetu to zarówno jazzowa tradycja, jak i współczesne brzmienia. Ze sceny płyną raz dynamiczne tony, a raz liryczne nuty, wszystko dalekie od ryzykownych eksperymentów oraz sztampy. To zapewnia bliski kontakt z publicznością. Już z nazwy kwartetu jasne jest, że pierwsze skrzypce w formacji gra Jan Ptaszyn Wróblewski. Wielka osobowość, która brała udział w narodzinach polskiego jazzu, wszyscy kojarzymy go wyłącznie jako wybitnego wirtuoza saksofonu barytonowego i tenorowego, a przecież to także krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer, dziennikarz radiowy, dyrygent, publicysta, kompozytor i aranżer.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - ubiegłoroczny występ w radiowej dwójce
Ubiegłoroczny występ w radiowej Dwójce.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet występuje w kilku składach, gdzie zmieniają się basiści. Przez kilkanaście lat na kontrabasie grał Jacek Meira Niedziela, którego zastąpił Andrzej Święs, jako basista numer jeden w kwartecie. Czasami jest on zastępowany przez Michała Kapczuka lub Sławomira Kurkiewicza. Gdy do formacji w 2018 roku, dołączył gitarzysta basowy Antoni Dębski w kompozycjach zespołu pojawiły się elektryczne brzmienia. W ten sposób powstał tzw. skład krakowski, w środowisku jazzowym znany jako Electric Bop Quartet.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet – Andrzej Święs

Świetny kontrabasista, ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a także Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Na swym koncie ma występy z wieloma gwiazdami jazzu, byli to m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pieronczyk, Frank Parker, Harald Tanschek, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Jason Palmer, Pete McCann, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Debski i inni.

Wziął udział w licznych koncertach w Polsce, Czechach, Ukrainie, Chorwacji, Słowacji, we Włoszech, Danii, Austrii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Francji, Szwajcarii i innych. W roku 2013, album pt. Pathfinder nagrany przez Trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, był nominowany do „Fryderyka” w kategorii kategorii „Album roku – muzyka jazzowa”.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet – Wojciech Niedziela

Wieloletni lider zespołu New Presentation, w którym solistami byli Lora Szafran oraz Piotr Wojtasik. Jeden z czołowych pianistów jazzowych, na scenie od ponad 40 lat. Ma w swoim dorobku udział w nagraniu płyt z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Baronem, Piotrem Wojtasikiem. Jackiem Niedzielą, Krzysztofem Popkiem, Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Sikałą oraz wieloma innymi. Płyty: „Lonesome Dancer”, „New Presentation – Trio”, „To Kiss the Ivories” oraz „Domingos Tunes” firmował własnym nazwiskiem.

Od połowy klat 90 XX wieku jest nieprzerwanie związany z Kwartetem oraz Sextetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jego grę można było podziwiać w takich miejscówkach jazzowych jak: klub – New Morning w Paryżu, Montmartre w Kopenhadze, A-Trane w Berlinie oraz w USA – w klubie Birdland. Grał na polskich scenach towarzysząc takim amerykańskim gwiazdo jazzu jak: Dave Friedman, Eddie Henderson, Bobby Watson, Jack Walrath,  Dave Liebman, Bill Mollenhof oraz Mike Mainieri. Fantastyczne, polskie wokalistki jazzowe: Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz oraz Ewa Uryga, chętnie korzystały z jego akompaniamentu.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet – Marcin Jahr

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tam uzyskał tytuł magistra sztuki ze specjalizacją w zakresie instrumentów perkusyjnych. Ten znamienity perkusista w 1987 roku, zapoczątkował swoją wieloletnią karierę w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Brał udział w licznych projektach z: Mieczysławem Szcześniakiem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Garrisonem Fewellem, Joachimem Menclem, Nicolasem Simionem, Karolem Szymanowskim, Kubą Stankiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem. Nawiązał wielokrotnie okazjonalną współpracę z: Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym oraz wieloma innymi.

Polecam materiał wideo: Jan „Ptaszyn” Wróblewski Quartet – „Jakie chcesz mieć dzisiaj sny?”

Może cię również zainteresować: Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia