Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja

543

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja - wejście do muzeum Sztuki Fantastycznej w Centrum Koneser
Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja- muzeum

18 lutego w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie ruszyła wyjątkowa wystawa. Do 28 maja będzie tam można podziwiać obrazy Zdzisława Beksińskiego, Sebastiana Smarowskiego, a także Jacka Szynkarczuka czy Wiesława Wałkuskiego. Na miłośników tego rodzaju sztuki czeka wyjątkowa gratka: Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja – program.

Poprzednia – I Edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, obejrzało ją ponad 20 tysięcy wielbicieli surrealizmu i sztuki fantastycznej. Tegoroczna może być również  bardzo chętnie odwiedzana. Tym bardziej, że na koneserów czeka prawdziwa uczta.

Do obejrzenia jest blisko 60 – w większości nie prezentowanych nigdy wcześniej dzieł. Wśród artystów znajdziemy takie nazwiska jak wspomniany już  Zdzisław Beksiński (obrazy i rzeźby), Sebastian Smarowski, Jacek Szynkarczuk, Wiesław Wałkuski. Obok nich zobaczymy też dzieła, Jerzego Dudy-Gracza,  Dariusza Zawadzkiego, Andrzeja Olczyka czy Maksymiliana Novak-Zemplińskiego.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie  II edycja- obraz przedstawiający  surrealistyczny obraz Zdzisława Beksińskiego
Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja – Zdzisław Beksiński

Ceny biletów: ulgowy – 25 zł, normalny – 35 zł
Bilety ulgowe przysługują osobom niepełnosprawnym, osobom powyżej 60 roku życia a także uczniom i studentom. Wstęp darmowy mają dzieci do 6 lat.
Muzeum czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 11.00-19.00.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja – o muzeum.

Muzeum tego typu to nowe i unikalne miejsce w Warszawie, którego misją jest popularyzacja twórczości artystów poruszających się w kręgu surrealizmu czy inaczej nazywając  sztuki fantastycznej.

Jego początkiem był, nie kto inny jak Zdzisław Beksiński za sprawą współorganizatorów wystawy “Beksiński w Warszawie”. Późniejsi założyciele uznali, że warto przybliżyć dzieła innych artystów.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja zdjęcie przedstawia obrazy we wnętrzu muzeum
Sztuka Fantastyczna w Warszawie II edycja wnętrza muzeum

Muzeum mieści się w jedynym w swoim rodzaju miejscu w Warszawie. Mowa o centrum kulturalno – rozrywkowym “KONESER”. Mieści się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek “Koneser” powstałej w latach 1895 – 1897. Przez lata mieściły się tam dwa zakłady: pierwszy oczyszczający spirytus, czyli Rektyfikacja Warszawska i drugi produkujący z niego trunki – Warszawski Skarbowy Skład Win. 

Lata świetności fabryki to dwudziestolecie międzywojenne, Po drugiej wojnie światowej zniszczoną fabrykę odbudowano i dzięki Warszawskim Zakładom Przemysłu Spirytusowego Polmos  wznowiono produkcję. Ostatecznie jednak kłopoty finansowe doprowadziły w 2007 roku do jej likwidacji. 

W 2018 roku ukończono  proces rewitalizacji, zachowano i odtworzono zabytkowe budynki: miedzy innymi Magazyn Spirytusu, Butelkownię czy Bramę Główną. Teraz mieszczą się w nich nowoczesne przestrzenie biurowe, restauracje bary czy wspomniane tu muzeum. W jednym z budynków swoje miejsce znalazł też pierwszy w Europie Środkowo – Wschodniej Google for Startups.

Surrealizm – historia gatunku.

Surrealizm powstał we Francji w 1920 roku. Początkowo spotkać go można było tylko w literaturze. Później dotarł też do sztuki plastycznej, w której ogólnie rzecz biorąc polega na wyrażaniu wizualnym percepcji wewnętrznej. Surrealiści swoje dzieła tworzą wbrew istniejącemu logicznemu porządkowi rzeczywistości. W dużej mierze bazując na wizjach ocierających się o fantazję, a także wręcz halucynację.

Najbardziej znanym, wciąż działającym na wyobraźnię surrealistą był żyjący w XX w. Salvador Dali – hiszpański malarz tworzący wg. przez siebie wymyślonej paranoiczno – krytycznej odmiany surrealizmu. W Polsce najbardziej cenieni przedstawiciele omawianego nurtu to wspomniany Zdzisław Beksiński, a także Rafał Olbiński czy Maksymilian Novak-Zempliński.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz przeczytać inne, a może interesujesz się sztuką? Proponujemy inny związany z tym zagadnieniem. Poczytaj o niepełnosprawnych artystach młodego pokolenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia