BODY WORLDS cykl VITAL / 06.12.2022 – 23.04.2023

402

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Body Worlds
Wystawa BODY WORLDS odwiedziła również filmowe Miami w filmie "Casino Royale" z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda.

Po raz kolejny w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki zagościła wystawa BODY WORLDS. Jej autorem jest znany anatom i wynalazca plastynacji dr. Gunther von Hagens. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00÷20:00. BODY WORLDS cykl VITAL

BODY WORLDS – o autorze

Gunther von Hagens (tak na prawdę Gunther Liebchen) rozpoczął studia medyczne w 1965 roku, na Uniwersytecie w Jenie. Naukę przerwało aresztowanie za udział w protestach przeciwko agresji ZSRR na Czechosłowację. Po uzyskaniu wolności, ponownie podjął studia medyczne w Lubece i ukończył je w 1973 roku. Po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Heidelbergu rozpoczął pracę w tutejszym Instytucie Anatomii i Patologii. Prowadząc wieloletnie badania nad opracowaniem skutecznej metody konserwowania tkanki anatomicznej, wynalazł on w 1977 roku proces plastynacji. Wynaleziona przez von Hagensa metoda, w początkowych założeniach miała służyć wyłącznie zaawansowanej edukacji w środowisku naukowym. W 1995 roku Gunther von Hagens wykonał ruch, którego skutki możemy obserwować do dzisiaj. Mianowicie w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, po raz pierwszy szeroka publiczność miała okazję zobaczyć plastynaty prof. von Hagensa. To był początek edukacji społeczeństw na całym świecie w tematyce budowy i działania ludzkiego ciała. 

Dynamiczna postać prezentuje układ mięśniowy w ruchu.

Ponieważ wkład pracy profesora w edukację dostrzeżono i doceniono przez wiele instytucji naukowych. Między innymi został on laureatem nagrody „Za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki”. Przyznaje ją Association of Science and Technology Centres, w której uczestniczy ponad 650 instytucji naukowych z całego świata.

BODY WORLDS – jak wystawa jest postrzegana

Pomimo wielu kontrowersji, które narosły wokół wystawy, a wynikających raczej z niedoinformowania BODY WORLDS uzyskuje bardzo wysokie noty. Pokazują to wybrane cytaty: – „L’Osservatore Romano, (wydawnictwo katolickie, przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie) BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii,pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy.Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce,telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawęz tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziwi szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała.”

„Colleen Schultz, (Kierownik Oświaty z Children’s Health Education) Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez względu na wiek.Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe.Każdy znajdzie coś dla siebie – edukację, czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia.”

„Dr Carlyle Chan, (Profersor Psychiatrii w Medical College of Wisconsin) BODY WORLDS w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała. Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała a na innym poziomie przyglądamy się komuś,kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom, które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.”

Mało kto zdaje sobie sprawę z ilości mięśni twarzy.

BODY WORLDS – przesłanie

O znaczeniu wystawy świadczy jej nie gasnąca popularność. Odwiedziło ją już ponad 50 mln widzów, a raz zagrała ona w filmie. Ekspozycja pozwala odwiedzającym spojrzeć w głąb swego ciała, przez pryzmat obserwowanych eksponatów. W trakcie zwiedzania możemy uświadomić sobie, że bez względu na to co robimy bądź czego zaniechamy zawsze oddziałuje to na nasz organizm. Tutaj właśnie unaoczniamy sobie prawdę powiedzenia „jesteś tym co jesz” i w bardzo wyrazisty sposób widzimy skutki złej diety czy złego trybu życia. Na wystawie poznamy prawdę o paleniu tytoniu i być może obraz zniszczonych płuc uratuje komuś życie.

Ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał zgromadzonych na ekspozycji, prezentuje potencjał ludzkiego organizmu w ruchu. Ukazuje budowę anatomiczną oraz złożoność funkcji poszczególnych układów naszego ciała.

W tym miejscu pragnę uspokoić sceptyków i zwolenników teorii spiskowych. Już od lat 80-tych XX wieku, w Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, jest prowadzony program dawców ciał na potrzeby plastynacji. Ciała które są poddawane procesowi plastynacji, pochodzą wyłącznie od dawców, którzy jeszcze za życia wyrazili zgodę na ich przekazanie Instytutowi. Dzięki temu możliwa jest kontynuacja działań edukacyjnych.

Ciekawostka filmowa

Scena w której Daniel Craig, czyli filmowy James Bond odwiedza w Miami wystawę BODY WORLDS, była nagrywana w Pradze. W rezultacie do sceny wykorzystano fasadę budynku Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej.

Ciekawy materiał wideo: James Bond na wystawie Body Worlds

Może cię również zainteresować: Wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia