4 Noc Kin Studyjnych – Kraków / 15.04

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

4 Noc Kin Studyjnych w Krakowie. Plakat zapraszający na imprezę.
Zaproszenie do Kina Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórskiej Kiki i nowohuckiego Sfinksa.

Skoro jest kwiecień, to przed nami pierwsze wydarzenie w ramach „Krakowskich Nocy” – Noc Kin Studyjnych. To już cykliczna impreza podczas której przewidziano specjalne atrakcje filmowe, a także Kinową Grę Miejską.

Więc pamiętajcie – 15.04 Noc Kin Studyjnych.

W tym wydarzeniu udział wezmą wszystkie krakowskie kina studyjne ze słynnym Kinem Pod Baranami na czele. Ponadto w akcji udział wezmą: Agrafka, Kijów, Kika, oraz Mikro, Paradox, i nowohucki
Sfinks. W kilku z nich na amatorów kina czekają prawdziwe tematyczne maratony. I tak filmów z muzyką Krzysztofa Komedy należy szukać w kinie Kika. Kijów stawia na ekologię #ECOwkinieKijów, Paradox z kolei to kostium filmowy. Krakowskich morderców znajdziemy w kinie Mikro. Miłośników Penelopy Cruz gorąco zapraszamy do Sfinksa. 4 Noc Kin Studyjnych

4 Noc Kin Studyjnych – Kraków – atrakcje towarzyszące

To nie wszystko, tegoroczna edycja Nocy Kin Studyjnych, to też spotkania z twórcami i prelekcje.
Kameralne Mikro to miejsce, gdzie będziemy się mogli spotkać z Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem – autorami dokumentów z serii „Polscy. Seryjni”.
W kinie Kika za to odbędzie się wideoprelekcja Tomasza Kolankiewicza. To dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prelekcja będzie miała miejsce przed filmem Do widzenia do jutra…

Natomiast w tym samym kinie przed filmem Niewinni Czarodzieje o twórczości Krzysztofa Komedy opowiadać będzie Magda Miśka-Jackowska, autorka podcastu o muzyce filmowej SCORE AND THE CITY. W Agrafce odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą grającą główną rolę w filmie Kobieta na dachu, natomiast Paradox to ciekawa dyskusja o filmowych kostiumach z Dianą Dąbrowską – filmoznawczynią.

4 Noc Kin Studyjnych – Dla dzieci i dorosłych

Dzieci i młodzież też będą miały w czym wybierać. W Kice odbędzie się projekcja filmu Yuku i Magiczny Kwiat, dla zainteresowanych ekowarsztatami w Kinie Kijów dodatkowo film Przytul mnie Poszukiwacze miodu. W Sfinksie za to przewidywane są warsztaty dla dzieci dotyczące animacji filmowej. Prawdziwa frajda czeka natomiast nastolatków. Mianowicie w Kinie Pod Baranami będzie nocny maraton filmowy przygotowany specjalnie z myślą o młodzieży 14+. Bezpłatne wejściówki (max. 2 na osobę) na wydarzenia będą dostępne w kasach kin od 12 kwietnia (środa).

15 kwietnia w godzinach 10.00 – 14.30 odbędzie się Kinowa Gra Miejska. Jej uczestnicy podróżować będą śladami krakowskich kin studyjnych, rozwiązywać
zagadki związane z miejscami, w których kręcone były filmy i zdobywać punkty. Na zgłoszenia drużyn chętnych do udziału w grze czekamy do wyczerpania miejsc do 7 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na profilu fb kina Agrafka.

4 Noc Kin Studyjnych – Kino pod Baranami

Nocny maraton filmowy dla młodych start: 23:15, zakończenie: około godz. 4:30 
JUTRO ALBO POJUTRZE | MINDING THE GAP reż. Bing Liu, USA 2018, 93′

Oscary 2019: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – nominacja Satelity – nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej: Najlepszy film dokumentalny
Film Independent: Nagroda „Prawdziwsze od fikcji”, Najlepszy film dokumentalny – nominacja Millennium Docs Against Gravity: Nagroda Główna, Grand Prix Dolnego Śląska –
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Millennium, Nagroda Publiczności

Film powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest, bez wątpienia poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę, zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. Jutro albo pojutrze to, w konsekwencji intymne i szczere spojrzenie na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.
DYSKUSJA O FILMIE JUTRO ALBO POJUTRZE.
QUIZ FILMOWY (prowadzenie: Michał Lesiak)

4 Noc Kin Studyjnych – Kino pod Baranami c.d

NAJLEPSZE LATA | MID90S, reż. Jonah Hill, USA 2018, 85′
MFF w Toronto 2018: światowa premiera, MFF w Berlinie, New York Film Festival 2018, MFF Nowe Horyzonty 2019, Critics’ Choice 2019: najlepszy młody aktor (nominacja).
W świetnie przyjętym na MFF w Berlinie filmie Najlepsze lata (Mid 90s), amerykański komik Jonah Hill z zaskakującą subtelnością przygląda się dylematom wieku dojrzewania. Głównym bohaterem filmu jest 13-letni Stevie (Sunny Suljic), dla którego dorastanie wiąże się z serią rozczarowań i upokorzeń. Wychowywany przez samotną matkę chłopak kiepsko dogaduje się z rówieśnikami, a w domu bywa ofiarą agresji starszego brata (Lucas Hedges). Odskocznią od tych problemów okazuje się dla Steviego nowa pasja – jazda na desce. Porównywany do Boyhood i Jutro albo pojutrze film Hilla przykuwa uwagę także dlatego, że zapewnia widzom nostalgiczną podróż do lat 90. Niepowtarzalny klimat tamtych czasów udaje się wskrzesić za sprawą świetnej ścieżki dźwiękowej, na której hip-hopowe szlagiery z epoki sąsiadują z piosenkami Morrisseya i Nirvany.

Opis MFF Nowe Horyzonty, Piotr Czerkawski
Pomiędzy seansami nocnego maratonu odbędzie się dyskusja i quiz filmowy z nagrodami, który poprowadzi Michał Lesiak – filmoznawca, współzałożyciel Czasopisma EKRANy.
Przez całą noc otwarta będzie kawiarenka na II piętrze Kina Pod Baranami. Ponadto każdy uczestnik otrzyma box śniadaniowy. Dla wygody warto przyjść w dresach lub piżamach. Można przynieść własne koce, poduszki i śpiwory! 

Pokaz dla widzów w wieku 14-18 lat.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne w kasie Kina od 11 kwietnia od g. 12.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Kino Agrafka

18:00 KOBIETA NA DACHU | Woman on the Roof, reż. Anna Jadowska, Polska/Francja/Szwecja 2022, 96’ Film z angielskimi napisami | With English subtitles

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

VICTORIA | Victoria, reż. Karolina Porcari, Polska 2022, 28’
Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność… Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) – atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę… Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania… Przesyłki, która trafić miała w ręce „wyzwolonej” sąsiadki Wioli (Małgorzata
Bogdańska).

Po seansie odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą, aktorką związaną z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie i laureatką Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2023 za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Kobieta na dachu”.
Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”.

Kino Agrafka – c.d

WRÓBEL | Wróbel, reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska 2022, 25’
Historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie… Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm.
Film miał światową premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.

21:30 NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE 2022 | Vol. 1
Filmy z angielskimi napisami | With English subtitles
Zestaw trzech krótkometrażowych produkcji ze Studia Munka, na który składają się głośne, nagradzane filmy „Victoria” Karoliny Porcari, „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka i „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA | Followers. Odpalaj lajwa, reż. Jakun Radej, Polska 2022, 29’
Opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy… W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję online.
Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie polskim. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Followers. Odpalaj lajwa” uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina.

Kino Kika

11:30 YUKU I MAGICZNY KWIAT  5+ | Yuku et la fleur de l’Himalaya reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck, Belgia/Francja 2022, 65’ | polski dubbing
Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach wielkiego zamku. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Rozwiązanie jest proste – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają dzikie zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki będą piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała w zamkowych piwnicach. Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują! Czy Yuku uda się pomóc babci i znaleźć magiczny kwiat?

16:00 DO WIDZENIA, DO JUTRA… | Do widzenia, do jutra… , reż. Janusz Morgenstern, Polska 1960’, 80’
Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem studenckim Tik-Tak. Marguerite (T. Tuszyńska) to nowoczesna, praktyczna dziewczyna, która podróżuje ze swoim ojcem i jak się wydaje, nie cierpi z powodu częstej zmiany miejsc i kręgu znajomych. W
Gdańsku cieszy się zresztą wielkim powodzeniem. Jacek (Z. Cybulski) to romantyczny, młody mężczyzna, który marzy o idealnej miłości, odpornej na przyziemne realia. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów. Pokaz będzie poprzedzony wideoprelekcją Tomasza Kolankiewicza, Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Kino Kika c.d

18:00 NIEWINNI CZARODZIEJE | Niewinni czarodzieje, reż. Andrzej Wajda, Polska 1960, 83’
„Niewinni czarodzieje” to studium psychologiczne dwojga młodych ludzi. On – to młody lekarz sportowy, „po godzinach” jazzman w piwnicy muzycznej. Wygórowanych ambicji nie ma, marzy o domku i samochodzie, do uczuć nie przywiązuje większej wagi. Ma swoje sposoby budowania pewności siebie – tleni włosy, zachowuje się swobodnie, jeździ na motocyklu, jego kawalerka to pusta nora
pełniąca funkcję pokoju z różnymi trofeami i fotografią Einsteina. Ona – to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Ta para spędza ze sobą noc, prowadząc swoistą grę miłosną na miny i pozy, a jednak jest coraz bardziej sobą zafascynowana. W miarę upływu czasu beztroska erotyczna gra przeradza się w rozbieranego pokera. W grze w „zapałki” stawka jest wysoka: jeśli dziewczyna przegra, odda się Bazylemu. Ostatecznie jednak ten nie korzysta z okazji. Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się normalne ludzkie uczucia lub chociażby tęsknota za nimi. Pelagia wraca do Bazylego następnego dnia.

Przed seansem prelekcję na temat twórczości Krzysztofa Komedy wygłosi Magda Miśka – Jackowska, dziennikarka, autorka podcastu o muzyce filmowej SCORE AND THE CITY.

Kino Mikro

21:30 Krakowscy mordercy: pokaz dokumentów z cyklu „Polscy. Seryjni” – Karol Kot i Władysław Mazurkiewicz i spotkanie z twórcami serialu Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem
„Polscy. Seryjni” to dokumentalny serial, który przybliża sylwetki najgroźniejszych polskich przestępców, którzy przed laty budzili strach, byli obiektami ogromnego zainteresowania mediów, a ich procesy wstrząsnęły polskim społeczeństwem w okresie PRL-u. W trakcie Nocy Kin Studyjnych skupimy się na mordercach, którzy działali na terenie Krakowa. Zaprezentujemy dwa odcinki poświęcone sylwetkom
Karola Kota i Władysława Mazurkiewicza. 

00:05 Czerwony pająk, reż. Marcin Koszałka, Polska 2015, 90′

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Zafascynowany złem, odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był dotąd świadomy, albo nie miał odwagi jej nazwać… Morderca okazuje się weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.
W przerwie zapraszamy na kawę i herbatę w holu kina.

Kino Kijów

18:00 Warsztaty z ekologii dla dzieci w holu kina
19:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu! reż. Anna Błaszczyk, Polska/Chiny 2022, 70’ pokaz dla dzieci
Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

20:30 Rzeka| River reż. Jennifer Peedom, Robert Macfarlane, Australia 2021, 75’

22:00 Simona, reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022, 91’ Film dokumentalny.

Dostępna będzie też wystawa sprzętu kinowego oraz wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie a obowiązkowe zdjęcie z OSCAREM – wierną repliką nagrody, którą Andrzej Wajda odebrał za całokształt twórczości będzie można zrobić w nowej pięknej kawiarni na antresoli kina.

Kino Sfinks – dla dzieci

11:00 ANIMACJA FILMOWA – warsztaty dla dzieci 8-12 lat.
Jaka jest różnica między fabularnym filmem aktorskim a filmem animowanym? W czasie warsztatów poprowadzonych przez Darię Godyń, reżyserkę, animatorkę i graficzkę, uczestnicy stworzą wspólnie animację poklatkową przy użyciu techniki kolażu / wycinanki.
Grupa: 15 osób, wejściówki dostępne w kasie kina od 12 kwietnia.

4 Noc Kin Studyjnych – PENÉLOPE CRUZ

18:00 KOCHAJĄC PABLA, NIENAWIDZĄC ESCOBARA dramat biograficzny, reż. Fernando León de Aranoa, Hiszpania 2018, 123’ wyst: Penélope Cruz, Javier Bardem, Peter Sarsgaard, Julieth Restrepo
Historia związku najpotężniejszego barona narkotykowego, Pablo Escobara i gwiazdy kolumbijskiej telewizji, Virginii Valejo. Jest zauroczenie, romans, wkrótce jednak dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny – powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i potworności narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.

19:15 (sala Mały Metraż) WSZYSCY WIEDZĄ dramat, reż. Asghar Farhadi, Hiszpania/Francja 2019,132’ wyst: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Eduard Fernández
Film zdobywcy Oscara, Asghara Farhadiego. Po wielu latach nieobecności Laura wraz z dwójką dzieci powraca do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka Paco, swoją wielką, pierwszą miłość. Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, o których wszyscy woleliby zapomnieć. W
upalnym, sennym miasteczku pod powierzchnią czai się mrok.

20:15 POKAZ PRZEDPREMIEROWY!
24 GODZINY thriller, reż. Juan Diego Botto, Hiszpania 2022, 105’ wyst: Penélope Cruz, Luis Tosar, Adelfa Calvo, Christian Checa
Splecione ze sobą losy trzech postaci opowiedziane w ciągu 24 godzin mogących na zawsze zmienić ich życie. Przejmująca opowieść o tym, jak kryzys ekonomiczny wpływa na relacje międzyludzkie oraz o sile przyjaźni i solidarności, które mogą przeprowadzić ludzi przez najtrudniejsze momenty życia.

4 Noc Kin Studyjnych – Paradox – Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana

18:00 Cruella, reż. Craig Gillespie, USA 2021, 134’ wersja oryginalna z polskimi napisami
Film opowiada o buntowniczych początkach jednego z najbardziej znanych i modnych kinowych złoczyńców, legendarnej Cruelli de Mon. Akcja „Cruelli” rozgrywa się w Londynie w latach 70. w trakcie punkrockowej rewolucji, opowiada historię Estelli, bystrej i kreatywnej dziewczyny, zdeterminowanej, by zyskać sławę dzięki swoim projektom. Zaprzyjaźnia się z parą młodych złodziei i razem żyją na
londyńskich ulicach. Pewnego dnia talent Estelli do mody przyciąga wzrok baronowej von Hellman, legendy mody, granej przez dwukrotną zdobywczynię Oscara® Emmę Thompson („Howards End”, „Rozważna i romantyczna”). Ich relacja wprawia w ruch bieg wydarzeń, które sprawią, że Estella przejdzie na nikczemną stronę i stanie się żądną zemsty Cruellą.

20:30 Spragnieni miłości reż. Won Kar-Wai, Hongkong 2000, 99’ wersja oryginalna z polskimi napisami
Hongkong skąpany w złotym świetle lata 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu aż odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń.

22:15 Dyskusja „O czym mówią nam kostiumy” gościni: Diana Dąbrowska, filmoznawczyni.
23:30 Pokaz specjalny

 

Może cię również zainteresować: Festiwal Misteria Paschalia 2023

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia