16 Mastercard OFF CAMERA

0
69
16 Mastercard OFF CAMERA
16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Przez te kilkanaście lat Festiwal zmieniał się i ewoluował, lecz zawsze, od samego początku pokazywał i komentował to, co dzieje się na świecie. Poruszał ważne, aktualne tematy i nie bał się iść pod prąd. Dzięki temu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Europie Środkowej. Amerykański aktor, reżyser, producent teatralny i filmowy, John Malkovich osobiście przywita widzów 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w czasie Gali Otwarcia Festiwalu, która odbędzie się już 28 kwietnia 2023 roku. Tego wieczoru widzowie w krakowskim Kinie Kijów zobaczą film “Dominion” – to europejska prapremiera filmu, który skupia się na ostatnim dniu życia walijskiego poety Dylana Thomasa.16 Mastercard OFF CAMERA

16 Mastercard OFF CAMERA – tytułem wstępu

Trzon programu od lat, niezmiennie, wyznaczają dwa Konkursy: Główny „Wytyczanie Drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W tym pierwszym, dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów. W Konkursie Polskim dziesięć najbardziej interesujących rodzimych produkcji ma szansę na Nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights – 100 000 PLN. Przyznawane są również nagrody dla Najlepszej Aktorki, Aktora oraz Mastercard Rising Star – za debiut. O wszystkich wspomnianych laurach decydują dwa gremia jurorskie złożone z wybitnych międzynarodowych twórców i ekspertów.

Podczas 16. edycji w 2023 roku widzowie Mastercard OFF CAMERA zobaczą filmy prezentowane w stałych, dobrze znanych i lubianych sekcjach: Amerykańscy Niezależni – która niezmiennie stawia na to, co w kinie zza oceanu odważne, bezkompromisowe i fascynujące oraz Festiwalowych Hitach – pokazujących nagradzane na festiwalach, interesujące produkcje, które polska publiczność często będzie miała okazję obejrzeć po raz pierwszy na dużym ekranie.

Dodatkowo, nie zabraknie zaskakujących nowości: cztery zupełnie świeże sekcje tematyczne zabiorą festiwalową publiczność w niezapomnianą podróż poprzez filmowe gatunki, konwencje, zjawiska i trendy. Do tego liczne spotkania z gośćmi, pokazy specjalne, reżyserami filmów konkursowych, warsztaty, dyskusje, wydarzenia towarzyszące.

Te filmy zobaczymy na 16 Mastercard OFF CAMERA

16. Mastercard OFF CAMERA to blisko sto tytułów z czterdziestu krajów świata w ośmiu festiwalowych sekcjach, co da łącznie ponad dwieście projekcji. Czas zaprezentować pierwsze osiem filmów, które widzki i widzowie zobaczą w krakowskich kinach w ramach „Festiwalowych Hitów” i kolejnej sekcji – „Wszystko w rodzinie”. Już teraz warto przygotować się na filmową majówkę w Krakowie, która potrwa od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku.

Dobrze znana sekcja – nowości filmowe ze świata festiwali

Festiwalowe Hity” to sekcja, w ramach której co roku na Mastercard OFF CAMERA pokazywane są produkcje najlepsze, najbardziej doceniane przez krytyków i najchętniej oglądane przez widzów na międzynarodowych imprezach filmowych. W Krakowie prezentowane są one zazwyczaj po raz pierwszy. Już teraz organizatorzy prezentują pierwsze cztery tytuły, które będzie można zobaczyć w festiwalowych kinach.

  • „The Happiest Man in the World” cenionej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej
  • „America” o uciekającym przed przeszłością Elim, który po śmierci ojca decyduje się wrócić ze Stanów Zjednoczonych do swojej ojczyzny i zmierzyć z dawnymi upiorami.
  • Historia dwunastoletniej „Dalvy”, która niczego nieświadoma, doświadcza ze strony ojca miłości wykraczającej poza zwykłe rodzicielskie uczucia.
  • Japońska opowieść o ogromnym bólu, poczuciu winy i bezradności pt. „Love Life”, której bohaterem jest sześcioletni Keita, żyjący w patchworkowej rodzinie.

Nowe sekcje na 16 Mastercard OFF CAMERA

Poza pasmami, które co roku pojawiają się w programie Mastercard OFF CAMERA, w czasie Festiwalu zaprezentowane zostaną filmy w czterech nowych sekcjach. Są one przygotowywane na każdą kolejną edycję i stanowią komentarz do tego, co aktualnie dzieje się na świecie oraz jakie tematy poruszane są przez filmowców w różnych zakątkach globu.

W 2023 roku jedną z takich sekcji tematycznych jest „Wszystko w rodzinie”. Bierze ona na warsztat współczesne formacje rodzinne, które dziś nie są już oparte tylko na biologicznym pokrewieństwie. Pierwsze cztery filmy w ramach tej sekcji to:

  • Komedia sytuacyjna i thriller w jednym, który obnaża kruchość relacji jugosławiańskiej rodziny z lat osiemdziesiątych XX wieku oraz historia tytułowego wujka z filmu „Uncle”.
  • Nocna podróż trójki queerowych nastolatków, będących dla siebie „wybraną rodziną”, przez ulice Toronto prezentowana w „Soft”.
  • Upadający biznes, duński piekarz i irańska sprzątaczka, czyli „The Cake Dynasty” – satyra na uprzywilejowaną rodzinę z zachodniego świata z przymrużeniem oka, autorstwa debiutującego reżysera Christiana Lollike.
  • Francuska opowieść o z pozoru zadowolonej z życia Rachel, która w wieku czterdziestu lat dzięki romansowi z Alim i relacji z jego córką zaczyna doświadczać nieodkrytego dotąd instynktu macierzyńskiego w „Other People’s Children” uznanej francuskiej reżyserki – Rebeki Zlotowski.

W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA będzie można zobaczyć wymienione wyżej filmy i wiele innych produkcji z całego świata.

“The Happiest Man in the World”

Główną bohaterką nowego filmu cenionej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej jest mieszkająca w Sarajewie Asja. Radczyni prawna po czterdziestce, której do życiowego spełnienia brakuje prawdziwej miłości. Zachęcona przez matkę, daje się namówić na udział w tzw. szybkich randkach, organizowanych w jej rodzinnym mieście. Trafia tam na Zorana, z pozoru statecznego bankiera, skrywającego jednak prawdziwe powody, dla których znalazł się w tym miejscu. Między dwójką bohaterów rozpoczyna się pełna ambiwalencji miłosna gra, gdzie obok uczuć jest także miejsce na tajemnicę, bolesną przeszłość oraz niezabliźnione jeszcze rany. „To opowieść o kruchości życia, przypadkowych spotkaniach, które zbliżają agresora i ofiarę, niemożliwych połączeniach, miłości oraz związanym z nią absurdzie” – przekonywała reżyserka w jednym z wywiadów. Nie bez znaczenia pozostaje tu miejsce akcji, brutalistyczny hotel z lat 80., niemy świadek trudnej historii byłej Jugosławii.

Reżyseria: Teona Strugar Mitevska

Scenariusz: Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragic

Zdjęcia: Virginie Saint-Martin

Obsada: Jelena Kordić Kuret, Adnan Omerović, Labina Mitevska, Ana Kostovska, Ksenija Marinković

Kraj: Macedonia Północna/Dania/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Bośnia i Hercegowina

Rok produkcji: 2022

Czas: 100 min/kolor

Nagrody: EFF w Les Arcs – Nagroda Główna Jury, Nagroda Młodego Jury; MFF w Palm Springs – Wyróżnienie

“America”

Kadr z filmu America. (fot.offcamera.pl)

Przed pięcioma laty, w ramach jednej z festiwalowych sekcji tematycznych pokazywaliśmy głośny film Ofira Raula Graizera „The Cakemaker”. Opowieść o niemieckim cukierniku, który jedzie do Jerozolimy, by odnaleźć rodzinę swojego zmarłego kochanka spodobała się nie tylko w Krakowie, ale i wielu innych miejscach, czego dowodem liczne festiwalowe laury. „America”, która znalazła się w programie tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA, w dużej mierze kontynuuje tematyczne zainteresowania pochodzącego z Izraela reżysera. Bohaterem filmu jest mężczyzna imieniem Eli, pracujący na co dzień jako trener pływania w Chicago.

Wiadomość o śmierci ojca sprawia, że decyduje się on wrócić, przynajmniej na jakiś czas, do swojej ojczyzny. Na miejscu odnawia kontakt z przyjacielem z dzieciństwa Yotamem, który wraz ze swoją narzeczoną Iris prowadzi w Izraelu kwiaciarnię. Ta, niewinna z pozoru okoliczność, uruchomi szereg zdarzeń, mających znaczący wpływ na dalszą przyszłość każdego z tej trójki, a jednocześnie udowodni Eliemu, że nie da się przez cały czas uciekać od przeszłości.

Reżyseria: Ofir Raul Graizer

Scenariusz: Ofir Raul Graizer

Zdjęcia: Omri Aloni

Muzyka: Dominique Charpentier

Obsada: Oshrat Ingadashet, Michael Moshonov, Ofri Biterman, Moni Moshonov, Irit Sheleg

Kraj: Izrael/Niemcy/Czechy

Rok produkcji: 2022

Czas: 127 min/kolor

Nagrody: MFF w Jerozolimie – Najlepsza aktorka (Oshrat Ingadashet); Miami Jewish Film Festival – Nagroda krytyki; Philadelphia Jewish Film Festival – Nagroda publiczności

“Dalva”

Jeden z większych przebojów ostatniego sezonu festiwalowego w centrum akcji stawia dwunastoletnią dziewczynkę. Mimo młodego wieku mieszkająca na co dzień z ojcem Dalva (znakomita rola Zeldy Samson) zachowuje się jak dorosła kobieta. Począwszy od sposobu ubierania się przez mocny makijaż po najdrobniejsze gesty. Wszystko to sprawia, że jest nieco wycofana i wyjątkowo trudno odnaleźć jej się w grupie rówieśniczej. Gdy pewnego dnia, z zupełnie niezrozumiałych dla siebie przyczyn, na skutek interwencji policji zostaje odseparowana od ojca, jej świat staje w miejscu.

Dziewczynka zaczyna stopniowo poznawać zupełnie inną rzeczywistość, w czym wydatnie pomagają jej nastoletnia Samia oraz pracownik socjalny Jayden. Wraz z chwilą, gdy obdarza ich coraz większym zaufaniem, zaczyna zdawać sobie sprawę, że miłość, jaką darzył ją ojciec, mogła wykraczać poza zwykłe rodzicielskie uczucia. Doceniony m.in. w Cannes pełnometrażowy debiut Francuzki Emmanuelle Nicot mierzy się z wyjątkowo trudnym, niewygodnym tematem. Przyjmując perspektywę dziecięcego bohatera, reżyserka z dużą wrażliwością portretuje bezwarunkową miłość, jaką Dalva obdarza swego ojca. Konfrontacja dziecięcej niewinności z zepsuciem świata dorosłych daje w tym filmie porażający efekt.

Reżyseria: Emmanuelle Nicot

Scenariusz: Emmanuelle Nicot

Zdjęcia: Caroline Guimbal

Muzyka: Frederic Alvarez

Obsada: Zelda Samson, Alexis Manenti, Fanta Guirassy, Marię Denarnaud, Sandrine Blancke

Kraj: Francja/Belgia

Rok produkcji: 2022

Czas: 83 min/kolor

Nagrody: MFF w Cannes – Nagroda FIPRESCI, Nagroda Rising Star (Zelda Samson); MFF w Kairze – Najlepsza reżyserka, Najlepsza aktorka (Zelda Samson); MFF w Hongkongu – Najlepsza reżyserka, Najlepsza aktorka (Zelda Samson)

“Love Life”

Taeko wraz z mężem Jiro oraz sześcioletnim Keitą, synem kobiety z poprzedniego małżeństwa, wiodą spokojne, rodzinne życie. Tragedia z udziałem chłopca, do jakiej dochodzi pewnego dnia, na zawsze zachwieje równowagę w codziennej egzystencji bohaterów nowego filmu cenionego japońskiego reżysera Kȏjiego Fukady. Konsekwencją tych zdarzeń jest również powrót od dawna nieobecnego w życiu Taeko biologicznego ojca chłopca.

Pochodzący z Korei mężczyzna nie dość, że nie może pogodzić się z tym, co się stało, sprawia wrażenie totalnie zagubionego w japońskim społeczeństwie. Wydarzenie, które stanowiłoby ogromną traumę dla każdego rodzica, paradoksalnie zbliża tych dwoje do siebie, pozwalając im na próbę zrozumienia głęboko skrywanych emocji. W swoim nowym filmie japoński reżyser obraca się wokół tematów znanych dobrze z jego dotychczasowej twórczości. Opowiada o ogromnym bólu, poczuciu winy, bezradności jako uniwersalnych ludzkich uczuciach, tworząc wstrząsający obraz o próbie życia w cieniu tragedii. Love Life zostaje z widzami na długo po projekcji, także za sprawą znakomitej, zniuansowanej kreacji Fumino Kimury.

Reżyseria: Kȏji Fukada

Scenariusz: Kȏji Fukada

Zdjęcia: Hideo Yamamoto

Muzyka: Olivier Goinard

Obsada: Fumino Kimura, Kento Nagayama, Tetta Shimada, Atom Sunada, Hirona Yamazaki

Kraj: Japonia/Francja

Rok produkcji: 2022

Czas: 123 min/kolor

“The Uncle”

Akcja debiutanckiego filmu Davida Kapaca i Andrija Mardesicia rozgrywa się w Jugosławii w latach osiemdziesiątych. Rodzice i ich jedyny, dorosły już prawie syn zajmują się przygotowaniami do kolacji wigilijnej. Z niecierpliwością i utęsknieniem wypatrując tytułowego stryja, przybysza z „lepszego, zachodniego świata”. Bohater parkuje swojego luksusowego jak na tamte czasy mercedesa pod domem, objawiając się oczekującej na niego rodzinie niczym prawdziwy “król życia”. A jego wizyta uruchamia ciąg absurdalnych i nieprzewidywalnych zdarzeń, jakie bezlitośnie obnażają kruchość relacji i hipokryzję świata przedstawionego. Reżyserzy wykorzystują konwencje thrillera i komedii sytuacyjnej po to, żeby ukazać potencjalną toksyczność rodzinnych koligacji. Przy tym umiejętnie budują atmosferę zagrożenia i opresji, a ich film przywodzi na myśl dobrze znaną polskim widzom estetykę Michaela Hanekego. Podkreśloną przez intensywne i momentami celowo przerysowane role czwórki głównych aktorów.

Reżyseria: David Kapac, Andrija Mardešić

Scenariusz: David Kapac, Andrija Mardešić

Zdjęcia: Milos Jaćimović

Muzyka: Miro Manojlović

Obsada: Predrag Miki Manojlović, Ivana Roščić, Goran Bogdan, Roko Sikavica, Kaja Šišmanović

Kraj: Chorwacja/Serbia

Rok produkcji: 2022

Czas: 104 min/kolor

Nagrody: MFF w Karlowych Warach – Wyróżnienie Jury (Konkurs Proxima); MFF w Puli – Najlepszy scenariusz, Najlepsze kostiumy

“Soft”

W pełnometrażowym debiucie kanadyjskiego twórcy Josepha Amenty trójka queerowych nastoletnich bohaterów spędza letnie wakacje, przemierzając ulice Toronto i zgłębiając nocne atrakcje miasta. Julien (Matteus Lunot) uciekł z domu, a teraz zajmuje się nim trans kobieta – Dawn (Miyoko Anderson), która wprowadza go w meandry nienormatywnego życia, stając się dla niego figurą matki. Razem ze swoimi przyjaciółmi bohater jest zdeterminowany, żeby zostać wpuszczonym do jednego z miejscowych gay barów. Otis (Harlow Joy), nieco zapatrzony w niego, towarzyszy mu wiernie w kolejnych przygodach. Podczas gdy młoda trans dziewczyna Tony (Zion Matheson) optymistycznie spogląda w niepewną dla wszystkich trojga przyszłość. Amenta portretuje swoich młodych bohaterów, którzy są dla siebie nawzajem wsparciem, nawet w najtrudniejszych momentach związanych z ich queerowym dorastaniem. Pokazując sieć zależności i relacji, jakie można by określić terminem “wybranej rodziny”, Soft daje unikalny wgląd w życie młodych społeczności LGBTQIA, dla których często to jedyny sposób na przetrwanie.

Reżyseria: Joseph Amenta

Scenariusz: Joseph Amenta

Zdjęcia: Liam Higgins

Muzyka: Casey Manierka-Quaile, Sky Vemanei

Obsada: Matteus Lunot, Harlow Joy, Zion Matheson, Miyoko Anderson, Krista Morin

Kraj: Kanada

Rok produkcji: 2022

Czas: 87 min/kolor

Nagrody: Chilliwack FF – Nagroda Jury

“The Cake Dynasty”

Niels, starzejący się piekarz i właściciel lokalnego biznesu, jest w trakcie poważnego życiowego kryzysu. Nic nie idzie po jego myśli: piekarnia znajduje się na granicy bankructwa, trudno mu nadążyć za zmieniającymi się czasami i trendami, a jego własna rodzina doprowadza go do szaleństwa niemal na każdym kroku. W dodatku nie udaje mu się nawet próba samobójcza. Podczas gdy jego żona wraz z córką i jej narzeczonym usiłują zmodernizować interes, wprowadzając dietetyczne wypieki, mężczyzna rozpoczyna relację z irańską sprzątaczką, zafascynowany jej cukierniczymi zdolnościami. W jej słodkich ciasteczkach upatrując wybawienia dla piekarni, jak i samego siebie. Debiutujący reżyser Christian Lollike ubiera w komediową, prześmiewczą formę całkiem poważnie brzmiące tematy w rodzaju: rodzinnych zależności, kulturowych różnic i współczesnej obsesji zdrowego odżywiania. A jego ostra pozornie satyra na pewną dość uprzywilejowaną rodzinę niespodziewanie odsłania spore pokłady sympatii i zrozumienia dla pogubionych postaci.

Reżyseria: Christian Lollike

Scenariusz: Sigrid Johannesen, Christian Lollike

Zdjęcia: Manuel Alberto Claro

Muzyka: Karen Krogshøj, Jonas Struck

Obsada: Nicolas Bro, Bahar Pars, Tina Gylling, Emma Sested Høeg, Andreas Jebro

Kraj: Dania

Rok produkcji: 2022

Czas: 109 min/kolor

“Other People’s Children”

Główna bohaterka Rachel (rewelacyjna, jak zwykle, Virginie Efira) jest czterdziestoletnią nauczycielką angielskiego w miejscowym liceum. Na pierwszy rzut oka wydaje się być w zupełności zadowolona ze swojego życia, wyznaczanego przez spotkania z siostrą, pomaganie starzejącemu się ojcu i lekcje gry na gitarze. Wszystko jednak zmienia się, kiedy rozpoczyna romans z Alim – mężczyzną w średnim wieku i ojcem czteroletniej Leili. Kobieta coraz częściej zaczyna zajmować się dziewczynką. A wspólne spacery, wieczory i zabawy niespodziewanie dla niej samej uświadamiają jej, że być może jej instynkt macierzyński jest silniejszy, niż do tej pory sądziła.

Pokazywany w Konkursie Głównym ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji nowy film Rebeki Zlotowski jest, jak mówi sama reżyserka, wyjątkowo osobisty. Nie tylko bowiem ukazuje wątpliwości i macierzyńskie dylematy kobiety w średnim wieku, ale z tej marginalizowanej przez kino bohaterki czyni centralną postać. Dodatkowo uświadamiając widzom nie tyle nawet potencjalne niebezpieczeństwa tzw. rodzin patchworkowych, ale przede wszystkim tworząc pełen empatii oraz zrozumienia portret dojrzałej i świadomej swych potrzeb postaci.

Reżyseria: Rebecca Zlotowski

Scenariusz: Rebecca Zlotowski

Zdjęcia: George Lechaptois

Muzyka: Robin Coudert

Obsada: Virginie Efira, Roschdy Zem, Chiara Mastroianni, Callie Ferreira-Goncalves, Yamée Couture

Kraj: Francja

Rok produkcji: 2022

Czas: 103 min/kolor

Nagrody: EFF w Sewilli – Najlepszy montaż

Szczegółowe informacje na temat festiwalu: https://www.offcamera.pl/harmonogram/

Wszystkie materiały pochodzą z portalu organizatora.

Polecam materiał wideo: Film “Dominion” na Mastercard OFF CAMERA. John Malkovich w rozmowie w Polsat News

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa