Ford testuje sztuczną inteligencję

375

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford-testuje-sztuczna-inteligencje

Inżynierowie Forda chcąc wykorzystać coraz większy potencjał sztucznej inteligencji, wprowadzają ją do swoich fabryk. I tak w Kolonii obok testów  nowych prototypów, w ramach projektu E-SELF Ford testuje sztuczną inteligencję 

Jeżeli wszystko pójdzie z planem, to w Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii będą mogły zjeżdżać z linii montażowej samodzielnie modele samochodów.

Ford testuje sztuczną inteligencję

To może być koniec pewnej epoki. Od ponad 100 lat bowiem samochody Forda zjeżdżają z linii produkcyjnych swoich fabryk na całym świecie z pomocą człowieka. 

Ford testuje sztuczną inteligencję – E-SELF

Projekt E-SELF, który odpowiada za opisywane w niniejszym tekście innowacje – to jeden z wielu przedsięwzięć badawczych. Ich celem jest – ogólnie rzecz ujmując zwiększenie możliwości i potencjału Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii. Jego utworzenie pochłonęło blisko 2 mld dolarów. To właśnie tam w 2023 roku rozpocznie się montaż modeli elektrycznych.

Testowane w ramach projektu rozwiązania pozwolą zwiększyć efektywność pracy, a na dodatek, bezpieczeństwo w zakładzie. Pojazdy za pomocą trybu autonomicznego odbywać będą testy końcowe czy ładowania akumulatorów. Tak przygotowane parkować gdzie będą czekać na swoich klientów, gotowe do dostawy.

Jeżeli chodzi o szczegóły to wspomniane testy końcowe mogą obejmować kilkanaście lub więcej przejazdów między różnymi lokalizacjami. I to wszystko zanim jeszcze samochody dojadą na parking, gdzie będą czekać na odbiór i dalszy transport. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, samochody  te przejeżdżały by wszystkie te odcinki autonomicznie, kończyłyby naładowane i gotowe do jazdy. System przeznaczony jest dla wszystkich modeli wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, elektroniczną kontrolę stabilności, a także elektryczny hamulec postojowy i elektronicznie sterowany układ układ kierowniczy.

Jeżeli chodzi o warunek dodatkowy to jedynym z nich jest, na przykład inteligentny moduł komunikacyjny umożliwiający interakcję z infrastrukturą.

Warto dodać, że przy tak ambitnych planach Forda projekt E-SELF znacząco usprawni proces produkcji . Przypomnijmy, że do 2026 roku koncern Forda planuje sprzedawać rocznie w Europie 600 tys. samochodów elektrycznych. Natomiast do 2030 roku zaprezentować kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych.

Ford testuje sztuczną inteligencję – plany

 Kierujący projektem Frank Schwarz mówi:  „Ford opracowuje od nowa portfolio swoich modeli dla Europy, a analiza sposobu produkcji naszych nowych pojazdów elektrycznych jest integralną częścią tego procesu.” I dodaje: „Wprowadzenie na linię montażową rozwiązań z zakresu autonomicznej jazdy mogłoby przyczynić się do wzrostu efektywności i bezpieczeństwa, jednocześnie umożliwiając pracownikom skupienie się na najważniejszych zadaniach”.

Ford testuje sztuczną inteligencję – plany

Ciekawostką może być  fakt, że projekt E-SELF, by monitorować pojazdy i sterować nimi. W rzeczywistości używa komunikacji pomiędzy samochodem a infrastrukturą. Mianowicie  zakład produkcyjny wyposażył w  specjalne czujniki. Pozwalają one identyfikować zagrożenia znajdujące się na drodze pojazdu. Takie jak osoba lub inny samochód i hamować lub zatrzymać pojazd. 

Na zakończenie warto wspomnieć, że od ponad 2 lat koncern Forda współpracuje z Instytutem Inżynierii Samochodowej Politechniki Braunschweig oraz, dodatkowo z Kopernikus Automotive. Na ten cel otrzymało 2 mln euro od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Chcesz poczytać o innych rozwiązaniach Forda? zapraszamy do lektury.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia