Inżynierowie Forda chcąc wykorzystać coraz większy potencjał sztucznej inteligencji, wprowadzają ją do swoich fabryk. I tak w Kolonii obok testów nowych prototypów, w ramach projektu E-SELF Ford testuje sztuczną inteligencję
Jeżeli wszystko pójdzie z planem, to w Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii będą mogły zjeżdżać z linii montażowej samodzielnie modele samochodów.
To może być koniec pewnej epoki. Od ponad 100 lat bowiem samochody Forda zjeżdżają z linii produkcyjnych swoich fabryk na całym świecie z pomocą człowieka.
Ford testuje sztuczną inteligencję – E-SELF
Projekt E-SELF, który odpowiada za opisywane w niniejszym tekście innowacje – to jeden z wielu przedsięwzięć badawczych. Ich celem jest – ogólnie rzecz ujmując zwiększenie możliwości i potencjału Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii. Jego utworzenie pochłonęło blisko 2 mld dolarów. To właśnie tam w 2023 roku rozpocznie się montaż modeli elektrycznych.
Testowane w ramach projektu rozwiązania pozwolą zwiększyć efektywność pracy, a na dodatek, bezpieczeństwo w zakładzie. Pojazdy za pomocą trybu autonomicznego odbywać będą testy końcowe czy ładowania akumulatorów. Tak przygotowane parkować gdzie będą czekać na swoich klientów, gotowe do dostawy.
Jeżeli chodzi o szczegóły to wspomniane testy końcowe mogą obejmować kilkanaście lub więcej przejazdów między różnymi lokalizacjami. I to wszystko zanim jeszcze samochody dojadą na parking, gdzie będą czekać na odbiór i dalszy transport. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, samochody te przejeżdżały by wszystkie te odcinki autonomicznie, kończyłyby naładowane i gotowe do jazdy. System przeznaczony jest dla wszystkich modeli wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, elektroniczną kontrolę stabilności, a także elektryczny hamulec postojowy i elektronicznie sterowany układ układ kierowniczy.
Jeżeli chodzi o warunek dodatkowy to jedynym z nich jest, na przykład inteligentny moduł komunikacyjny umożliwiający interakcję z infrastrukturą.
Warto dodać, że przy tak ambitnych planach Forda projekt E-SELF znacząco usprawni proces produkcji . Przypomnijmy, że do 2026 roku koncern Forda planuje sprzedawać rocznie w Europie 600 tys. samochodów elektrycznych. Natomiast do 2030 roku zaprezentować kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych.
Ford testuje sztuczną inteligencję – plany
Kierujący projektem Frank Schwarz mówi: „Ford opracowuje od nowa portfolio swoich modeli dla Europy, a analiza sposobu produkcji naszych nowych pojazdów elektrycznych jest integralną częścią tego procesu.” I dodaje: „Wprowadzenie na linię montażową rozwiązań z zakresu autonomicznej jazdy mogłoby przyczynić się do wzrostu efektywności i bezpieczeństwa, jednocześnie umożliwiając pracownikom skupienie się na najważniejszych zadaniach”.
Ciekawostką może być fakt, że projekt E-SELF, by monitorować pojazdy i sterować nimi. W rzeczywistości używa komunikacji pomiędzy samochodem a infrastrukturą. Mianowicie zakład produkcyjny wyposażył w specjalne czujniki. Pozwalają one identyfikować zagrożenia znajdujące się na drodze pojazdu. Takie jak osoba lub inny samochód i hamować lub zatrzymać pojazd.
Na zakończenie warto wspomnieć, że od ponad 2 lat koncern Forda współpracuje z Instytutem Inżynierii Samochodowej Politechniki Braunschweig oraz, dodatkowo z Kopernikus Automotive. Na ten cel otrzymało 2 mln euro od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.
Chcesz poczytać o innych rozwiązaniach Forda? zapraszamy do lektury.