Wyczynowe samochody Forda

346

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wyczynowe samochody Forda - Pro Electric SuperVan
Wyczynowe samochody Forda - Pro Electric SuperVan

Wyczynowe samochody Forda to egzemplarze, których próżno szukać na naszych drogach. Trochę szkoda, bo swoim wyglądem i parametrami robią na prawdę wrażenie. Tego typu modele to dobry sposób dla ich producentów, by przetestować wprowadzane rozwiązania. Ponadto są dowodem, że rozwiązania konstruktorów zastosowane w produkcji seryjnej sprawdzają się w jeździe wyczynowej. Na torach wyścigowych i rajdach.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Oto wyczynowe samochody Forda.

Wyczynowe samochody Forda – Pro Electric SuperVan

Ten SuperVan to cztery silniki elektryczne z akumulatorem chłodzonym cieczą. Ponadto 2000 koni mechanicznych pod maską i wręcz rakietowe przyspieszenie do „setki” wynoszące mniej niż 2s. Ford Pro Electric SuperVan to efekt wykorzystania dotychczasowych doświadczeń i możliwości jeżeli chodzi o pojazdy elektryczne. W dodatku konstrukcja zawieszenia sprzyja wyczynowej jeździe po torze.

Jeżeli chodzi o konstruktorów, to byli to specjaliści z Ford Performance. Wspomagani byli przez ekspertów firmy STARD jeżeli chodzi o przygotowanie od strony rajdowej. Projekt nadwozia wykonał Ford Design z Kolonii w Niemczech. W konstrukcji tego „super vana” płyta podłogowa ta, którą połączono ze stalową ramą wzięta została z E-Transita Customa. Klatka bezpieczeństwa i sportowe fotele spełniające normy FIA z dużym ekranem dotykowym SYNC to wnętrze. Ford Pro Electric SuperVan jak na maszynę rajdową przystało posiada system kontroli startu, układ trzystopniowego hamowania regeneracyjnego oraz rarytas: tryb Tyre Cleaning Mode. Ten ostatni tryb powoduje „palenie” opony – co rozgrzewa ją i czyści przed startem.

Nie pozostaje zatem nic innego jak czekać na owiany już legendą – wyścig Pikes Peak International Hill Climb. Już w czerwcu 2023 roku zobaczymy w nim omawianego wyżej SuperVana 4

Wyczynowe samochody Forda – Mustang GT Supercar „Gen3”

Kto z nas nie zna Mustanga? Teo model Forda, który swój debiut miał blisko 60 lat temu. Od tego czasu na drogach i torach wyścigowych pojawiło się kilka jego generacji. Zaprezentowany pod koniec 2022 roku Ford Mustang GT Supercar to już siódma jego odsłona. Tym razem maszyna skonstruowana została w sposób bardzo podobny do modelu seryjnego. Poza posiadaniem długiej pokrywy silnika i niskiej linii dachu całości dopełnia seryjny silnik Coyote V8 o mocy ponad 600 KM.

Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, że pracował nad nim, przygotowując się do obecnego sezonu zespół Dick Johnson Racing we współpracy z tradycyjnym już Ford Performance.

Mustang GT Supercar „Gen3”

Ford GT Mk IV

Tego wyczynowego giganta też stworzył team Forda tym razem wspomagany przez Multimatic. Jest przenzaczony wyłącznie do jazdy na torze. Produkcję ograniczono do ręcznego wykonania 67 sztuk. Upamiętniono w ten sposób wykonany w 1967 roku model Forda GT Mk IV z 1967 roku.

Ford GT Mk IV

Multimatic postawił sobie za cel wypuszczenie możliwie najbardziej ekstremalnej wersji. Model Mk IV jest tego efektem. Napędzany przez specjalnie skonstruowany silnik EcoBoost z doładowaniem bi-turbo, o mocy 800 KM. Ponadto współgra z wyścigową skrzynią biegów. Całości dopełnia powiększony rozstaw osi i zbudowane z włókna węglowego nadwozie.

Model jest dostępny tylko dla koneserów, którzy przejdą dość dokładną weryfikację. Można go kupić tylko na zamówienie w firmie Multimatic. Szcześliwi nabywcy którzy będą musieli wyłożyć 1,7 mld USD wybrani zostaną wiosną 2023 roku. Pamiętajmy, że nawet, kiedy będziemy mieli do użytku najwspanialszą wyczynówkę – powinniśmy pamiętać by taki egzemplarz też przygotować do zimy.

Ford Puma Hybrid Rally1

Model M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 to pionierski model jeżeli chodzi o elektryczne wyczynówki Forda. Jego napęd jest bardzo zbliżony do drogowej Pumy EcoBoost Hybrid.
136 KM i akumulator 3,9 kWh powoduje, że M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 setkę osiąga w 3,2 sekundy. Zespół napędowy zapewnia też tzw. hybrid boost, czyli „doładowanie”. To ono właśnie powoduje, że chwilowa maksymalna moc wynosi ponad 500KM.

Ford Puma Hybrid Rally1

Ford M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 może być ładowany nie tylko odzyskując energię w czasie hamowania, ale też za pomocą ładowarki.

Fani wyścigów motoryzacyjnych pewnie wiedzą, że w styczniu 2023 roku podczas Rajdu Szwecji za kierownicą Forda Pumy Hybrid Rally1 zasiadł Ott Tänak odnosząc tym samym swoje pierwsze zwycięstwo za kierownicą tego auta.

Ford Bronco Desert Racer

To wyczynowy samochód sportowy, stworzony przez zespół Ford Performance z wykorzystaniem m.in. zaawansowanej technologii zawieszenia Multimatic. Ford podczas prac nad tym modelem zastąpił do tej pory używaną ramę rurową czterodrzwiową ramą Bronco. Wzbogacając ją jak największą liczbą fabrycznych elementów.

Pomadto, 5-litrowy silnik V8 opracowany przez Coyote o mocy ponad 400 KM, oraz zawieszenie Multimatic Positional Selective DSSV idealne do pustynnych tras oraz usztywniona klatką bezpieczeństwa. Bronco DR wyposażono w przetestowany i sprawdzony układ przeniesienia napędu 10R80 oraz elektryczny system jego sterowania 4×4 (shift on the fly) z modelu Ford F-150.

Ford Bronco Desert Racer

Samochód, któego masa sttartowa wynosi 2 812 kg wzbogacono o 37-calowe opony całoroczne BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM3 (37×12.5R17) i koła beadlock.

Zaplanowano wyprodukowanie 50 egzemplarzy tego modelu Pierwotna cena wywoławcza to 200 tys. dolarów.

Interesujesz się motoryzacją? a może szukasz informacji o innych klasycznych modelach? polecamy artykuł opisujący Corvettę.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia