Miłość, wsparcie, edukacja

Miłość, wsparcie i edukacja, nowe podejście do pomocy psychologicznej.

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miłość, wsparcie, edukacja
Przedszkole Teraputyczne „Óoniwerek” jest jednym z nielicznych miejsc oferujących kompleksowe wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną.

Miłość, wsparcie, edukacja – co łączy te określenia? Między innymi niepełnosprawność sprzężona, a konkretnie ludzie, którzy stoją murem za osobami, które tak jak każdy z nas – pragną miłości i akceptacji. Kolejnym gościem Dominika Kubalskiego jest Joanna Palica. 

Inicjatywa inspirowana tragedią 

Joanna Palica jest Dyrektorką i twórczynią Przedszkola Terapeutycznego „Ooniwerek”, a także założycielka Fundacji „Koocham”. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, „Ooniwerek” to zarówno przedszkole, szkoła, jak i poradnia psychologiczna. Większość podopiecznych placówki, to dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Historia Fundacji, jak i przedszkola jest jednak związana z osobistą tragedią naszego gościa, do której doszło w 2008 roku. Pewnego dnia Joanna Palica wraz ze swoim półrocznym synem przejeżdżała wózkiem przez przejście dla pieszych na warszawskim Ursynowie. W pewnym momencie w wózek niespodziewanie uderzył samochód. W wyniku zdarzenia syn Alex stracił znaczny fragment mózgu. Chłopiec przez długi czas w zamknięciu był rehabilitowany w warunkach domowych. Z upływem lat, Joanna Palica zaczęła szukać miejsca, w którym jej syn, mimo swojej niepełnosprawności, będzie mógł się rozwijać. Wieloletnie poszukiwania okazały się jednak bezskuteczne. Okazało się bowiem, że w Polsce brakuje kolorowych, przyjaznych miejsc dla dzieci z podobnymi problemami. 

Miłość, wsparcie, edukacja – dla dzieci i rodziców 

I tak w 2013 roku powstała Fundacja „Koocham”, której głównym celem stało się stworzenie przedszkola, które będzie wsparciem nie tylko w zakresie edukacji, ale i wsparcia oraz rehabilitacji. Jedną z praktykowanych tam form jest m.in. dogoterapia. Jak podkreśla Joanna Palica, w ich działaniu ważne jest nie tylko to, by dzieci rozwijały się fizycznie. Bardzo ważne jest bowiem nauczanie ich wyrażania swoich emocji i komunikacji na różne sposoby. „I, chociażby poprzez prace ze zwierzętami, z fakturami, z tym że zwierzęta mają sierść, że wydają różne dźwięki, że można je nakarmić – dzieciaki doświadczają tego świata w różnoraki sposób” – podkreśla nasza rozmówczyni. A co jest potrzebne od strony formalnej, by dziecko mogło stać się uczniem tego wyjątkowego przedszkola? Tu niezbędny jest dokument wykazujący konieczność kształcenia specjalnego. Takie zaświadczenie wydawane jest przed poradnie psychologiczno-pedagogiczną. Maluchy poniżej drugiego roku życia mogą też liczyć na wsparcie we wczesnym rozwoju.  

Podopieczni placówki, a także ich rodzice mogą liczyć na wsparcie zarówno edukacyjne, rehabilitacyjne, jak i psychologiczne.

Człowiek dla człowieka wsparciem 

W placówce działa także psycholog, który wspiera nie tylko dzieci, ale i rodziców, a także terapeutów. Joanna Palica podkreśla, że sami rodzice podbudowują się na podstawie dzielenia się własnymi doświadczeniami. Nasza rozmówczyni zaznacza, że obecnie w placówce uczy się 38 dzieci. Joanna Palica zaznacza, że cały czas brakuje ludzi do pracy, zwłaszcza, że podopieczni placówki wymagają indywidualnego podejścia. Dlatego zachęca, że jeżeli są osoby, które nawet w ramach stażu, czy praktyki chcieliby nabyć doświadczenia pracy z ich podopiecznymi, wówczas są w pełni otwarci na współpracę. A czego założycielka wyjątkowej placówki życzy sobie oraz wspierającym ją w codzienności ludziom? „Dobrych ludzi wokół. Zrozumienia, wsparcia i empatii. Poszanowania tego, że dziecko niepełnosprawne też ma swoje prawa, też chce być postrzegane i ono musi być postrzegane jako pełnoprawny członek naszej społeczności”. – podkreśla jednocześnie zaznaczając, żeby pamiętać, iż dobro zawsze wraca. 

Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Joanną Palicą

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia