Wiosenne porządki w finansach

0
146
Wiosenne porządki w finansach
Wiosenne, finansowe porządki powinniśmy zacząć przede wszystkim od ponownej analizy podpisanych przez nas umów.

Za oknem wiosna w pełni. Okazuje się, że ta pora roku jest również dobrym pretekstem, byśmy mogli zadbać o nasze oszczędności. Jak powinny wyglądać wiosenne porządki w finansach? Zapraszamy na rozmowę z Martą Kobińską – dyrektorką finansową firmy Bravecare. 

Wiosenne porządki w finansach – nie tylko inflacja

Pytanie, dlaczego akurat wiosna jest odpowiednim okresem do takich analiz? Jak zauważa Marta Kobińska to właśnie wiosną robimy różnego typu przyziemne porządki, np. w ogródku, czy w domu. Dlatego jest to też dobry czas, by bliżej przyjrzeć się naszym finansom. Trzeba przyznać, że od momentu inflacji, pieniądz zaczął mieć dla nas zupełnie inne znacznie. Jak jednak zaznacza nasza ekspertka, nie tylko ona powinna motywować wiosenne porządki w finansach. Te z kolei warto zacząć przede wszystkim od dokładnego przejrzenia wszystkich umów, które w ostatnim czasie podpisaliśmy. Niekiedy bowiem mogą znajdować się w nich subskrypcje, których nie używamy. W efekcie pieniądze zupełnie niepotrzebnie uciekają z naszego konta. Czasem mamy także szansę na renegocjacje umowy. Istotne jest też sprawdzenie umów dotyczących firm ubezpieczeniowych, które zwykle pospisujemy długoterminowo. Przykładowo nieaktualna umowa może powodować, że nasze pieniądze kierowane są do podmiotu, do którego nie chcemy, aby trafiały. 

Co z wakacjami? 

Początek maja mobilizuje nas do myślenia o wakacjach. Czy w tym roku faktycznie niewielu z nas będzie mogło pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd? Marta Kobińska zauważa, że od czasu pandemii Polacy zaczęli planować swój urlop na tzw. ostatnią chwilę. Jest to tendencja praktykowana głównie, jeśli chodzi o wczasy w kraju. Ponadto bardzo ważna jest umiejętność szukania dobrych ofert. Także z powodu wakacji należy się przyjrzeć bieżącym wydatkom, by ustalić, czy zwyczajnie nas na nie stać. Mimo wszystko ważne, byśmy potrafili tak zaplanować roczny budżet, by znalazło się w nim miejsce na, choć krótki wypoczynek. Takie pieniądze warto odkładać, np. na oddzielne, dedykowane konto. Niestety nadal wielu Polaków zadłuża się na wakacje, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak wyżej wspomnieliśmy, jednym z podstawowych kroków wiosennych porządków w finansach jest przejrzenie naszych umów. Kolejnym krokiem może być ponowne sprawdzenie banków, z którymi współpracujemy. 

W obecnej sytuacji, przy braku oszczędności, Polakom może być ciężko, by wyjechać na zasłużone wakacje.

Oszczędzanie to spokój na cały rok 

W przypadku banków przyjrzenie się im jest ważne, zwłaszcza, gdy mamy kilka kont bankowych. Wówczas warto się zastanowić, czy np. jedno z nich nie jest nam zbędne. Przykład? Konieczność założenia konta w banku z powodu spłaty kredytu. Może pojawić się sytuacja, gdy nasz kredyt będzie dawno spłacony, a nieużywane konto nadal będzie generować koszty. Najważniejsze jednak, by uważnie przyjrzeć się wydatkom dnia codziennego. Zastanówmy się, czy faktycznie to, na co wydajemy nasze pieniądze jest nam potrzebne. Przeznaczajmy również do tego oddzielny czas. Porządkami finansowymi nie zajmujmy się zmęczeni i w pośpiechu. W zarządzeniu naszymi finansami mogą nam pomóc również przygotowane do tego aplikacje. Niektóre z nich służą, np. do skanowania naszych paragonów. Dzięki temu możemy też łatwo sprawdzić, na co najwięcej wydajemy nasze pieniądze. 

Rozmowa z Martą Kobińską miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Martą Kobińską

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj także: Czy psychologia pozwala nam odnieść sukces?