Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy dla siebie i dziecka?

podstawa bezpiecznej jazdy na rowerze to właściwy dobór kasku, chroń siebie i swoje dzieci, urazy głowy bywają nieodwracalne.

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak właściwie dobrać kask dla dziecka
właściwie dobrany kask dla dziecka to sprawa bezpieczeństwa jazdy na rowerze

W Polsce nie spotkamy się z obowiązkiem zakładania kasku do jazdy na rowerze. Nie oznacza to jednak, że warto z niego rezygnować, a szczególnie w przypadku najmłodszych użytkowników tras. Aby uniknąć niepożądanych urazów głowy, zadbajmy o odpowiedni kask rowerowy dla dziecka. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak to zrobić.

Kask dla dziecka – czemu jest potrzebny?

Wielu rodziców uważa, że kask rowerowy to obowiązkowy element wyposażenia małego rowerzysty. Prawo polskie nie reguluje tego zagadnienia, chociaż kilka lat temu były na ten temat prowadzone dyskusje. Niezależnie od kwestii prawnych, ochrona w trakcie poruszania się po jezdni jednośladem jest ważna zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Kask jest jednym ze środków, którymi możemy się swobodnie posługiwać, aby ten cel osiągnąć. Zakładając na głowę ten element wyposażenia, minimalizujemy ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń głowy w przypadku wypadku, czy nawet zwykłego przewrócenia się na rowerze ze względu na utratę równowagi, czy śliskie podłoże.

Urazy, towarzyszące wypadkom na rowerze, mogą być znacznie potężniejsze w skutkach w przypadku najmłodszych uczestników grupy, gdyż ich organizm wciąż się rozwija i jest bardziej podatny na wszelkie uszkodzenia. Z tego względu warto zdecydować się na dopasowany kask rowerowy dla młodego rowerzysty. Aby przekonać malucha, że nie jest to nieprzyjemna czynność, powinniśmy również zapatrzyć się w taki ekwipunek. Natomiast, co najważniejsze, warto z dumą zakładać go na głowę, gdy wybieramy się na rowerową przejażdżkę.

Jaki kask rowerowy wybrać dla małego rowerzysty?

Pomimo pozorów kaski rowerowe nie są identyczne, a wręcz różnic tych można by podać całą listę. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy i kieruje się w trakcie wyboru jedynie wyglądem. Na samym początku warto zapoznać się z warstwową budową kasku. Mamy okładzinę ochronną (piankę), okładzinę poprawiającą komfort (wyściółkę) oraz paski mocujące z zapięciem. W zależności od sposobu łączenia wyróżniamy kaski:

  • klejone;
  • HARD SHELL;
  • IN MOLD;
  • MIPS;
  • IA S/IAS 3D.

Zanim jednak sięgniemy po któryś z modeli, należy sprawdzić jego dopasowanie do głowy dziecka. Tutaj przyda się obwód głowy dziecka, który pozwoli na dostosowanie rozmiaru kasku. Ponadto należy zwrócić uwagę na jego wagę, gdyż im lżejszy kask, tym maluchowi będzie łatwiej się w nim poruszać. Tym samym nie zmęczy się zbyt szybko, co pozwoli na swobodną jazdę i pewny powrót do domu.

Ochrona na głowę dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy być pewni, że wybrany kask rowerowy będzie w pełni bezpieczny i skuteczny, należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Powinniśmy zauważyć na nim skrót CE. Ponadto wszystkie kaski oferowane na rynku europejskim muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. W zależności od przeznaczenia i wieku rowerzysty spotkamy się z normami PN-EN 1078:1997 oraz PN-EN 1080:1997. Pamiętajmy również o regulacji oraz skutecznym zapięciu pasków w trakcie przymiarki i użytkowania. A co najważniejsze nigdy nie zakładajmy dziecku czapki pod kask.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

poznaj prawdę o elektromobilności

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia