Mini Morris – narodziny brytyjskiego malucha

445

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Morris Mini Minor 1965.

Gdy w 1956 roku Wielka Brytania i USA, odmówiły Egiptowi udziału w finansowaniu budowy Wielkiej Tamy w Asuanie, nikt nie przewidział jakie będą tego konsekwencje. Prezydent Egiptu Naser ogłosił w dniu 26 lipca 1956 nacjonalizację Towarzystwa Kanału Sueskiego (akcje towarzystwa należały do Francuzów i Brytyjczyków), a decyzja ta doprowadziła do wybuchu kryzysu sueskiego i wojny. Wielka Brytania straciła wpływy w regionie oraz dostęp do ropy naftowej. Mini Morris – narodziny brytyjskiego malucha

Mini Morris – narodziny brytyjskiego malucha – jak do tego doszło

Po utracie przez Brytyjczyków nieograniczonego dostępu do ropy naftowej okazało się, że zaszła konieczność opracowania angielskiego, małego i ekonomicznego samochodu. W BMC (British Motor Corporation) opracowano założenia, które miał spełniać nowy samochód. Przede wszystkim gabaryty, maksymalna długość to 3 m, szerokość i wysokość ok. 1,2 m. Kabina mająca pomieścić 4 osoby, powinna mieć długość nie mniejszą niż 1,8 m. Ze względów ekonomicznych, w nowej konstrukcji miał się pojawić już produkowany silnik. Szef zespołu projektowego Alec Issigonis opracował kilka propozycji, lecz wybrał opcję maleńkiego, miejskiego samochodu. Stosunkowo szybko, bo już w lipcu 1957 roku, został zaprezentowany prototyp o nazwie kodowej XC9003, który uzyskał odgórną akceptację.

Mocno okrojone gabaryty „malucha” wymusiły na konstruktorach sporej inwencji. Aby zapewnić kabinie zakładane wymiary, czterocylindrowy silnik umieszczono poprzecznie z przodu, natomiast chłodnicę cieczy zamontowano z boku zamiast przed silnikiem. Aby było jeszcze oszczędniej, nie ukryto zawiasów w drzwiach lecz „wystawiono je na widok publiczny”. Początkowo przyjęty przez kierowców sceptycznie, okazał się rynkowym hitem. W jego wypadku, ciężko jest napisać coś o bezpieczeństwie podróżujących brytyjskim maluchem pasażerów. Wyposażenie było mniej niż spartańskie, ale malutki silnik spalający średnio 6,5 l benzyny na 100 km, przyczynił się do wzrostu popularności MINI.

Mini Morris - narodziny brytyjskiego malucha. Na fotografii Morris Mini Minor 1959.
Morris Mini Minor 1959.

Mini Morris Minor oraz Austin Seven

To pierwsze Mini zostało wprowadzone na rynek w sierpniu 1959 roku i było dostępne jako Morris (Morris Mini Minor) lub jako Austin (Austin Seven). Chociaż oba samochody były zasadniczo tym samym modelem, każdy z nich miał własną plakietkę i indywidualne przednie kratki. Te dwudrzwiowe, czteroosobowe sedany były napędzane silnikiem BMC serii A o pojemności 848 ccm, montowanym poprzecznie z przodu i napędzającym przednie koła za pośrednictwem zintegrowanej skrzyni biegów umieszczonej w odlewie miski olejowej silnika. Dostępny był również luksusowy model Mini, który zawierał otwierane przednie tylne i szyby na zawiasach oraz regulowane przednie siedzenie pasażera.

W 1960 roku do gamy dołączyła wersja kombi (Morris Mini Traveller lub Austin Mini Countryman), a w 1961 roku pojawiła się wersja pick-up. W trakcie produkcji nadal wprowadzano drobne zmiany, w tym zamontowanie tablicy rozdzielczej o trzech szerokościach do wersji deluxe, ulepszone wentylatory chłodzące, a przede wszystkim w 1964 roku zawieszenie z gumowym stożkiem zostało zastąpione systemem Hydrolastic, stosowanym w samochodach z serii BMC 1100. Automatyczna wersja Mini pojawiła się w 1965 roku. Mk 1 Mini został zastąpiony przez Mk II w 1967 roku.

Mini Morris - narodziny brytyjskiego malucha -Fotografia wersji kombi czyli Morris Mini Traveller.
Morris Mini Traveller.

Dane techniczne – MINI 850 Mk 1

Model – MINI 850 Mk 1
Lata produkcji1959 ÷ 1967
Nadwozie2-drzwiowy sedan, nadwozie stalowe, zamontowane na stalowych przednich i tylnych ramach pomocniczych
Długość3054 mm
Szerokość1410 mm
Wysokość1346 mm
Rozstaw osi2038 mm
Masa własna626 kg
SilnikBMC serii A, rzędowy, 4-cylindrowy, montowany poprzecznie
PaliwoBenzyna
ZasilanieGaźnik
Pojemność skokowa848 ccm
Zawory8
Średnica tłoka62,90 mm
Skok tłoka68,26 mm
Stopień sprężania8,30
Moc maksymalna34 KM (25 kW) przy 5500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy60 Nm przy 5500 obr/min
Skrzynia biegów4-biegowa, manualna
NapędNa przednią oś
Prędkość maksymalna116 km/h
Przyspieszenie (0÷96 km/h)24,90 s
Mini Morris - narodziny brytyjskiego malucha -Morris Mini w wersji pick-up.
Morris Mini pick-up.

Polecam ciekawe wideo: Mini Cooper S at the 1964 Rally Monte Carlo

Może cię również zainteresować: FSO Warszawa M20 – “Garbuska” pierwszy powojenny samochód

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia