Polsko-Czeski Piknik Historyczny

Rekonstrukcja historyczna w 79 rocznicę bitwy pod Monte Cassino, która miała miejsce 18 maja 1944 roku.

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polsko-Czeski Piknik Historyczny. Plakat a na nim, ruiny klasztoru na tle nieba zasnutego dymem.

W dniu 27 maja, w opolskim Włodzieninie będzie miało miejsce otwarcie Parku Historii, które zapoczątkuje dwudniową imprezę. Odbędzie się Polsko-Czeski Piknik Historyczny, a główną atrakcją programu ma być zaplanowana w dniu otwarcia, inscenizacja historyczna Bitwy pod Monte Cassino.

Polsko-Czeski Piknik Historyczny

Swój przyjazd na dwudniową imprezę zapowiedziało kilka grup rekonstrukcyjnych z całej Polski oraz żołnierze z opolskich jednostek wojskowych (WCR K-Koźle, Saperzy z Brzegu i inne). Jak zapewnia główny organizator wydarzenia Arkadiusz Korus – „Będą zawody militarne dla dzieci i młodzieży, będzie grochówka z kuchni polowej, będzie też wystawa sprzętu militarnego. Organizujemy piknik historyczny polsko-czeski. Oprócz tego będą zawody dla dzieci i młodzieży, zaplanowano tor przeszkód (wzorowany na wojskowych torach poligonowych), szukanie min na czas.

Przewidywany jest też pojazd militarny SDKFZ, transporter opancerzony z epoki. W tej chwili załatwiane są inne sprzęty. nie wiem dokładnie, jakie przyjadą, ale na pewno będzie tego dużo. Takich sprzętów tutaj, w tym miejscu jeszcze nie było. Tak więc warto przyjechać i zobaczyć.

Oficjalne otwarcie muzeum militarnego we Włodzieninie zaplanowano na 27 maja. Swój przyjazd na to wydarzenie zapowiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

W programie:
-otwarcie Muzeum Militarnego,
– inscenizacja bitwy pod Monte Cassino,
– zawody militarne (różne konkurencje),
– posiłek z kuchni polowej,
– gry i zabawy dla dzieci,
– możliwość zwiedzania muzeum,
– stoiska prezentowane przez Wojsko Polskie

Uwaga zmotoryzowani – na czas imprezy zaplanowano zamknięcie drogi powiatowej Włodzienin- Dzbańce. Będą miejsca wyznaczone do zaparkowania samochodów, a gdy się zapełnią trzeba parkować samochody we Włodzieninie i przejść do Parku Historii na piechotę.

Polsko-Czeski Piknik Historyczny - plakat pikniku

Monte Cassino – Linia Gustawa

Podczas II Wojny Światowej, Półwysep Apeniński był przedzielony pasem fortyfikacji, rozciągniętych na długości ok. 150km, od Adriatyku do Morza Tyrreńskiego – Linią Gustawa. Umocnienia ciągnęły się  wzdłuż rzek: Garigliano, Rapido i Sangro, a wojska niemieckie obsadziły dominujące nad nimi wzgórza Monte Cassino, Monte Cairo, San Angelo oraz Passo Corno. Te z kolei wzmocniono budując sieci bunkrów, ziemianek, wież pancernych, ukrytych przejść, pół minowych i zasieków.

Ogromne znaczenie w tym pasie fortyfikacji odgrywał masyw Monte Cassino oraz biegnąca u jego podstawy droga nr 6. Aby ją kontrolować Alianci musieli zdobyć miasteczko Cassino, wraz z górującym nad nią masywem Monte Cassino. By przełamać niemiecką linię obrony w tym miejscu, walki rozpoczęły się w styczniu 1944 roku.

Bitwa o Monte Cassino

Począwszy od pierwszej połowy stycznia 1944 roku, wojska alianckie kilkukrotnie atakowały Linię Gustawa, niestety bezskutecznie. Niemieckie system fortyfikacji okazywał się nie do zdobycia.

Wiosną 1944 roku, w dowództwie brytyjskim zapadła decyzja o kolejnym szturmie na Linię Gustawa, operacji nadano kryptonim „Honker”. Główny ciężar walk spoczął na 2. Korpusie Polskim. Natarcie ruszyło 17 maja o 7:00, pomimo silnego oporu niemieckich spadochroniarzy natarcie powoli posuwało się do przodu. Pod koniec dnia, bitwa osiągnęła kulminacyjny moment, atakującym brakowało rezerw a Niemcy nie mieli już odwodów. Kiedy Niemcy dowiedzieli się o przełamaniu Linii Gustawa w Górach Aurunci przez Francuski Korpus Ekspedycyjny co zagroziło niemieckim tyłom, generał Richard Heidrich dowódca niemieckiej 1. dywizji spadochronowej zarządził odwrót. W ruinach klasztoru Monte Cassino pozostawili oni swoich rannych kolegów, którzy rankiem następnego dnia otrzymali pomoc medyczną od wkraczających żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich. Bitwa definitywnie zakończyła się 19 maja, po sporadycznych potyczkach z niemieckimi obrońcami, nie wiedzącymi o zarządzonym odwrocie.

Polsko-Czeski Piknik Historyczny - plakat zapowiadający inscenizację historyczną Bitwy pod Monte Cassino

Podczas walk o wzgórze klasztorne Monte Cassino poległo 923 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, 2931 zostało rannych, a 345 zostało uznanych za zaginionych. Po upływie kilku dni od zdobycia Monte Cassino, Alianci przełamali linię Gustawa. 4 czerwca 1944 roku oddziały wojsk amerykańskich wkroczyły do Rzymu. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, na nim spoczęło 1072 polskich żołnierzy. W 1970 roku pochowano tam także gen. Władysława Andersa.

W miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis:

„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Polecam materiał wideo: Polacy na Monte Cassino, Maj 1944

Może cię również zainteresować: 16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia