16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris, Arrival czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Benjamin Wallfisch, Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai, Cliff Martinez czy Steven Price. Jubileuszowa gala zdobywcy Oscara Jana A.P. Kaczmarka, urodziny Patricka Doyle’a w NOSPR, a także spektakularne widowisko Hansa Zimmera w TAURON Arenie Kraków. Wszystko to na 16. FMF, podczas którego świętujemy dwudziestolecie RMF Classic! To wszystko od wtorku 23 maja do wtorku 30 maja. 16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – Out of Space

– Wobec wyzwań, jakie przyniosły czasy pandemii i wojny u naszych sąsiadów, wielu z nas uciekało w filmowe fikcje, szukając scenariuszy przyszłości albo wracając do kultowych produkcji dzieciństwa. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej – Out of Space – oznacza to wszystko, co przenosi nas w inne przestrzenie, odpowiadając na tęsknotę do odkrywania nieznanych światów. Będziemy przekraczać przewidywalne formaty, eksperymentując, poszukując i prowokując. Jedno pozostaje aktualne: FMF ma wzbudzać emocje, zadając kluczowe pytania – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF.

25 maja piątek

25 maja festiwal zostanie zainaugurowany wydarzeniem Kaczmarek2Cinema. To kolejna odsłona monograficznych koncertów, podczas których FMF składa hołd najwybitniejszym polskim reżyserom i kompozytorom. Do tej pory bohaterami cyklu byli Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Holland i Jerzy Skolimowski. W tym roku świętujemy siedemdziesięciolecie urodzin Jana A.P. Kaczmarka. To bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej. Jan A.P. Kaczmarek jest zdobywcą Oscara, członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, ambasadorem polskiej kultury w świecie i twórcą zaangażowanym. W dniu otwarcia FMF usłyszymy uwielbiane tematy z Marzyciela, Niewiernej, Quo vadis, Mojego przyjaciela Hachiko, Całkowitego zaćmienia, Anny Kareniny, Magnezji, ale także z form oratoryjnych i operowych kompozytora, w tym fragmenty Kantaty o szczęściu, Rapsodii Śląskiej czy Emigry – Symfonii bez końca.

– Festiwal Muzyki Filmowej ciągle się zmienia, by dostarczać nowych idei i emocji. Zawsze jednak wracamy do utworów, w których zakochaliśmy się dawno temu. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć kompozycji Kaczmarka, wielkiego przyjaciela FMF. Jego pełną niezwykłej wrażliwości muzykę gramy w RMF Classic od samego początku, czyli już od dwudziestu lat – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna rozgłośni.

Tegorocznej edycji FMF towarzyszyć będzie niezwykła wystawa organizowana wspólnie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jan A.P. Marzyciel przybliży zwiedzającym twórczość kompozytora i jego filozofię życia. Uczyni to w nowoczesnej formie, wykorzystującej mappingi, audiowizualne eseje i bogatą audiosferę. Ekspozycja stanie się okazją do prześledzenia biografii artysty, opierając narrację na dokumentach, partyturach, instrumentach muzycznych, fotografiach i pamiątkach. Jan A.P. Marzyciel będzie też multisensualnym doświadczeniem i okazją do kontemplacji. Kurator wystawy Rafał Syska zdobył uznanie dzięki głośnym ekspozycjom o Stanleyu Kubricku czy Andrzeju Wajdzie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Pierwsza część wydarzenia Kaczmarek2Cinema poświęcona jest polskim kompozytorom średniego pokolenia. Zabrzmią między innymi utwory Wojtka Urbańskiego, którego muzyka do filmu Hiacynt zwyciężyła w konkursie Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021, a także Arkadiusza Reikowskiego, zdobywcy nagrody Digital Dragons za kompozycje do gry The Medium. Gośćmi specjalnymi koncertu będą kompozytorzy i aktorzy, a orkiestrę Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia poprowadzi sir Dirk Brossé, dyrektor artystyczny Brussels Philharmonic, związany między innymi z prestiżowym Film Fest Gent w Gandawie. Wśród solistów możemy się spodziewać Leszka Możdżera, współpracującego przez lata z Janem A.P. Kaczmarkiem, a także wielu gości z polskiej i zagranicznej branży filmowej.

16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - Dracula - Festiwal Muzyki Filmowej 2019. (foto Wojciech Wandzel).
Dracula – Festiwal Muzyki Filmowej 2019. (foto Wojciech Wandzel).

26 maja sobota

26 maja FMF przenosi się do wielkiego laboratorium eksperymentów dźwiękowych i wizualnych w Teatrze Łaźnia Nowa, zlokalizowanym w dawnych warsztatach szkolnych kombinatu hutniczego w Nowej Hucie. W ramach wydarzenia FMF Echoes of Space powstanie tam immersyjna przestrzeń, najeżona specjalistyczną aparaturą. Partnerstwo z najważniejszymi firmami nagłośnieniowymi w Europie pozwala osiągnąć perfekcyjne parametry dźwięku i możliwości jego percepcji niedostępne w warunkach studyjnych. Słuchacze przeniosą się w przyszłość koncertowych brzmień.

W programie koncertu znajdzie się premierowa prezentacja muzyki do Everything Will Change z pulsującą elektroniczną muzyką Gary’ego Marlowe’a. Film, łącząc fikcję i dokument, pokazuje dystopijny świat przyszłości, pełen odniesień do postapokaliptycznych obrazów. W drugiej części wieczoru usłyszymy między innymi muzykę Simona Franglena, nominowanego do Złotego Globu za pracę nad filmem Avatar. Jako producent ma na koncie ponad czterysta albumów. Współpracował między innymi z Whitney Houston i Céline Dion oraz grupą Pink Floyd. Nad reżyserią dźwiękową koncertu FMF Echoes of Space czuwał będzie Hans-Martin Buff, producent muzyczny Petera Gabriela, Prince’a i zespołu No Doubt.

27 maja niedziela

W festiwalową sobotę, 27 maja, zapraszamy na FMF Space Gala w Centrum Kongresowym ICE Kraków. To jednocześnie gala na dwudziestolecie RMF Classic, podczas której usłyszymy premierowo muzykę z najnowszej produkcji Avatar: Istota wody Simona Franglena. Na festiwal wraca Benjamin Wallfisch, nominowany do Złotego Globu, nagrody BAFTA, a także dwukrotnie do Grammy oraz Emmy. Współpracował z takimi reżyserami, jak Ron Howard, Christopher Nolan, David F. Sandberg, Gore Verbinski i Denis Villeneuve. Jego mentorami byli Dario Marianelli i Hans Zimmer, z którym współpracował przy produkcji Blade Runner 2049. W programie gali pojawi się też Cliff Martinez z premierowym wykonaniem suity do Solaris w aranżach orkiestrowych Stefana Behrischa. Koncert poprowadzi kompozytor, dyrygent i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej na Teneryfie Fimucité – Diego Navarro. Publiczność FMF zawsze wita go z entuzjazmem.

– Martinez – legendarny perkusista Red Hot Chili Peppers – nie pisze tradycyjnych ścieżek filmowych. Jego muzyka jest bardziej minimalistyczna, bo określenie kameralna również do niej nie przystaje. Na pozór to czysta elektronika, ale w aranżacji kompozytor wykorzystuje wiele instrumentów perkusyjnych, które przesądzają o wyjątkowości brzmieniowej (tabla, idiofony, cristal baschet). W efekcie kompozycje do Solaris, Drive czy Tylko Bóg wybacza są hipnotyczne i transowe, zbliżone do estetyki ambientu. W filmach Stevena Soderbergha czy Windinga Refna dominują takie emocje, jak niepokój czy lęk, które muzyka Martineza niezwykle skutecznie potęguje. Przy tym nienachalne melodie i wciągające rytmy zmieniają te ścieżki w kultowe i rozchwytywane – mówi Robert Piaskowski.

29 maja poniedziałek

Miłośnicy muzyki symfonicznej wybiorą się 29 maja do Katowic do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, w której świętować będziemy siedemdziesiąte urodziny Patricka Doyle’a. Nominowany do Oscara kompozytor odwiedzi FMF już po raz trzeci. – To jeden z najbardziej płodnych i wszechstronnych twórców muzyki filmowej. Doskonale operuje melodyką, z unikalną orkiestracją. Artysta w równie doskonałym stylu ilustruje intymne światy arcydzieł szekspirowskich, jak i hollywoodzkie superprodukcje – podkreśla Piaskowski. Dla festiwalowej publiczności zabrzmi muzyka do tak głośnych tytułów, jak Harry Potter i Czara Ognia, ale też wirtuozerska Fantazja,napisana przez kompozytora na fortepian i orkiestrę. Osobista obecność Doyle’a w połączeniu z pełnym rozmachu wykonaniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją sir Dirka Brosségo zapewni niezapomniane wrażenia.

16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - The Glamorous Show - Festiwal Muzyki Filmowej 2019. (foto Edyta Dufaj).
The Glamorous Show – Festiwal Muzyki Filmowej 2019. (foto Edyta Dufaj).

30 maja wtorek

Ostatni akord święta muzyki filmowej wybrzmi we wtorek 30 maja, podczas wydarzenia partnerskiego FMF. Wówczas TAURON Arena Kraków gościć będzie samego Hansa Zimmera. Zdobywca dwóch Oscarów, trzech Złotych Globów i czterech nagród Grammy przyjedzie do Polski z dziewiętnastoosobowym zespołem i potężnym instrumentarium. To część światowej trasy z monumentalnym widowiskiem, z udziałem artystów współpracujących na stałe z kompozytorem, m.in. zaprzyjaźnioną z FMF Tiną Guo. W programie znajdzie się aż dwanaście suit z utworami między innymi z Gladiatora, Piratów z Karaibów, Batmana, Interstellar i Diuny. Program powstaje we współpracy z organizatorem trasy Good Taste, który zapowiada szereg niespodzianek specjalnie planowanych dla festiwalowej publiczności.

16 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – inne wydarzenia

– FMF to nie tylko koncerty, ale też spotkania branżowe, działania edukacyjne i wiele więcej. Istotną częścią programu jest Forum Audiowizualne FMF, obejmujące dyskusje skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i do szerszego grona melomanów. Finaliści naszego konkursu dla młodych talentów uczestniczą w warsztatach i sesjach nagraniowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Atmosferę dodatkowo podgrzeją przyznawane w trakcie festiwalu nagrody: Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, FMF Young Talent Award i Nagroda Kilara. I to jeszcze nie wszystko! – zapowiada bogate kalendarium wydarzeń towarzyszących i programu edukacji profesjonalnej Michael Łyczek, dyrektor do spraw Programowych KBF.

Szczegóły festiwalu.

Źródło: materiały prasowe

Polecam materiał wideo: «Pirates of the Caribbean», H. Zimmer

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia