Silniki Opla warte polecenia

570

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Silniki Opla warte polecenia
Opel ECOTEC 1.6 SIDI Turbo (fot. Opel)

Gdy Adam Opel skonstruował pierwszą maszynę do szycia nic nie wskazywało na to, że jego nazwisko stanie się kiedyś samochodową marką o globalnym zasięgu. Po sukcesie sygnowanych jego nazwiskiem maszyn do szycia, Opel w 1884 roku rozpoczął pracę nad budową roweru, a dwa lata później jednoślady trafiły na rynek. Po śmierci Adama Opla w 1895 roku, ster firmy przejęli jego synowie Wilhelm oraz Fritz, którzy interesowali się motoryzacją. Wkrótce w kooperacji z producentem podwozi skonstruowali oni swój pierwszy pojazd spalinowy pod nazwą „Opel System Lutzmann”, znalazł on 11 nabywców, a silnik o mocy 4KM rozpędzał go do 20 km/h. Kierowca miał do dyspozycji 2 biegi do przodu oraz bieg wsteczny. Silniki Opla – warte polecenia

Opel System Lutzmann – pierwszy samochód marki Opel.

Silniki Opla warte polecenia – a czemu nie

Opel w styczniu 2021 roku, ponownie zmienił właściciela w wyniku czego stał się własnością francusko-włosko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego Stellantis N.V. Chociaż samochody marki Opel, nigdy nie osiągnęły spektakularnych wyników w sportach motorowych, jest to jedna z najpopularniejszych marek budżetowych na wszystkich kontynentach, czy Vauxhall w Wielkiej Brytanii, czy Holden w Australii czy też Saturn w USA.

Nie każdego stać na kupno wypasionego salonowca, wtedy zwracamy oczy ku rynkowi wtórnemu, a tutaj nie zawsze posiadany budżet pozwala na dokonanie zakupu. Wtedy niejednokrotnie, do głosu dochodzi zdrowy rozsądek. A może zdecydować się na używanego Opla? Przecież w bogatej ofercie marki, nie brakuje samochodów z prostymi silnikami o przyzwoitych osiągach, których naprawa jest stosunkowo tania i nie ma problemów z dostępnością części.

Oto kilka wybranych modeli silników, nie stwarzających większych problemów podczas eksploatacji.

Pamiętajcie, że nie ma silników bezobsługowych, a kto smaruje ten jedzie.

Opel 1.4 16V ECOTEC 90KM (Z14XE)

Tę bardzo udaną jednostkęznajdziemy przede wszystkim w Astrze G oraz Corsie C. Zdecydowano się w nim na pewne zmiany konstrukcyjne w osprzęcie, niestety na niekorzyść użytkownika. Jeśli padnie katalizator, wymiany wymaga cały kolektor wydechowy. Z kolei gdy problem dotyczy silnika krokowego, należy wymienić przepustnicę gdyż są one zintegrowane. W przypadku tego motoru, zainstalowane są dwie sondy lambda. Wielkim atutem konstrukcji Z14XE jest jej kultura pracy, szczególnie w mieście. Przy dbałości o prawidłowe interwały serwisowe, przeloty rzędu 500 tys. km, nie są rzadkością. Silnik ma stosunkowo niski poziom spalania ok. 7 l/100 km. Bezwzględnie należy pamiętać o kontroli poziomu oleju, gdyż silnik bardzo go lubi. Wielkim atutem jest możliwość montażu instalacji LPG. Pomimo zdarzających się usterek sterowania silnika, wybór samochodu z tą jednostką napędową jest polecany.

Opel 1.4 Turbo ecoFLEX 140KM (A14NET)

W 2009 roku, Opel wdrożył do produkcji, doładowaną jednostkę napędową o kodowym oznaczeniu A14NET. Było to rozwinięcie wolnossącego silnika 1.4 16V. Montowano go w wielu modelach GM: Mokka, Astra, Zafira czy Chevrolet Orlando, Cruze i Trax. Silnik posiadał żeliwny blok oraz aluminiową głowicę, a wyposażony był w turbosprężarkę, hydrauliczne popychacze oraz łańcuch rozrządu. Wysoką kulturę pracy osiągnięto dzięki zastosowaniu dwumasowego koła zamachowego. Z kolei wielopunktowy wtrysk paliwa chętnie współpracuje z instalacją LPG. W konstrukcji A14NET zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań co przyczyniało się do kosztownych awarii jak zatarcie sprężarki czy wypalenie zaworu, jednak przy prawidłowej eksploatacji można ich uniknąć. Jak pokazuje rynek, pomimo swych przypadłości ten silnik jest dobrym wyborem. W 2015 roku wypuszczono zmodyfikowaną wersję silnika o kodowym oznaczeniu B14/D14, posiadającą całkowicie aluminiową konstrukcję oraz bezpośredni wtrysk paliwa. W tej wersji montaż LPG jest nie wskazany.

Opel 1.6 16V VVT Turbo 180KM (Z16LET/A16LET)

Ten typ silnika był montowany w modelach Astra oraz Insygnia od roku 2008 do 2013. Z16LET był najmocniejszą wersją silnika 1.6 VVT, wyposażoną w intercooler oraz turbosprężarkę, spełniającą wymagania normy Euro4. W jednostce tej, hydraulicznie sterowane koła pasowe dwóch wałków rozrządu, napędzał pasek zębaty. Dzięki modernizacji osprzętu powstała jednostka spełniająca wymagania normy Euro5, o kodowym oznaczeniu A16LET. Silnik niezwykle trwały o niskiej awaryjności, najczęściej występują problemy z cewkami, o bardzo dobrej dynamice i dostępności części. Wysokie spalanie rekompensuje fakt, że jednostka świetnie współpracuje z instalacją LPG.

Silnik Opel 1.9 CDTI. Tak na prawdę to Fiat 1.9 JTD
Silnik Opel 1.9 CDTI. Tak na prawdę to Fiat 1.9 JTD (fot. Opel)

Opel 1.8 ECOTEC 115KM (X18XE1)

Stworzono go na bazie oplowskiego silnika 1.6 16V X16XEL, był montowano go w modelach Opel Astra G, Vectra B, Zafira A. Jednostkę napędową 1.8 16V ECOTEC 115KM, wyposażono w zębaty pasek rozrządu oraz wielopunktowy wtrysk paliwa. Ta pozbawiona „wynalazków” prosta konstrukcja potrafi bezproblemowo pokonać 500 tys. km. Warunkiem koniecznym jest prawidłowy serwis. Aby uniknąć problemów związanych z zerwaniem paska rozrządu, wymieniajcie go nie później niż po 60 tys. km. Tak jak w każdym samochodzie, tak i tutaj zdarzają się problemy z sondą lambda, elektryką czy zaworami EGR. Samochód z silnikiem X18XE1 to świetny wybór, motor charakteryzuje się wysoką kulturą pracy, chętnie też współpracuje z instalacją LPG.

Opel 1.9 CDTI 8V 120KM / 1.9 CDTI 16V 150KM

Tak na prawdę ten typoszereg silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem Common rail pochodzi ze stajni FIAT-a. Z racji na swoją trwałość i niezawodność można go spotkać w innych markach: Suzuki, Cadillac czy Suzuki. Jednostki napędowe o zapłonie samoczynnym 1,9 CDTI ECOTEC o mocy 88 kW (120 KM) oraz 110 kW (150 KM), pojawiły się w ofercie Opla w 2004 roku. Zasadniczo silniki są bliźniaczo podobne, różnica jest w głowicach. W wersji 120 KM zastosowano dwa zawory na cylinder, natomiast jednostka 150 KM posiada cztery zawory na cylinder. Poza tym oba są cztero-cylindrowe o pojemności 1910 ccm, posiadają turbosprężarkę o zmiennej geometrii oraz chłodnica powietrza dolotowego. Ze względu na mniej skomplikowaną budowę, szczególnie godne polecenia są jednostki o mocy 120 KM. Niestety jak w silnikach wszystkich marek, również w tym przypadku należy liczyć się z awariami EGR, DPF, sprzęgła dwumasowego czy turbosprężarki. Silnik oceniany jest przez użytkowników jako pancerny i stosunkowo tani w serwisie.

Ciekawe wideo: Opel Museum, Tijnje, the Netherlands

Może cię również zainteresować: Niezawodne silniki Renault

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia