XIX TURNIEJ RYCERSKI na Zamku Królewskim w Będzinie

1400

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XIX TURNIEJ RYCERSKI kolorowa grafika z wyobrażeniem zamku królewskiego w Będzinie oraz wzgórzem zamkowym.
XIX TURNIEJ RYCERSKI na Zamku Królewskim w Będzinie (mat. organizatora)

W roku 2023 Królewskie Miasto Będzin, obchodzi 665. rocznicę nadania praw miejskich. Miało to miejsce w dniu 5 sierpnia 1358 roku, gdy król Kazimierz III Wielki nadał miastu przywilej lokacyjny. W dniach 2÷4 czerwca rekonstruktorzy historyczni przeniosą gości w realia XIV wiecznego Będzina. Wtedy odbędzie się XIX TURNIEJ RYCERSKI na Zamku Królewskim w Będzinie

XIX TURNIEJ RYCERSKI – Będzin

Pierwsze przekazy historyczne o Będzinie pochodzą z początku XIV wieku, jeszcze nie było to miasto lecz wieś. Świadczy o tym wzmianka z 1301 roku o będzińskim sołtysie Stanisławie. Zgodnie z dokumentem lokacyjnym, od dnia 5 sierpnia 1358 Będzin stał się miastem, niestety oryginał dokumentu nie dotrwał do naszych czasów. Jego treść przybliża odpis z XVI wieku, o treści: – „ W Imię Pańskie Amen… Mając staranie o ulepszenie i poprawę naszego królestwa pozwalamy mieć i na prawie niemieckim magdeburskim lokować pod zamkiem naszym będzińskim miasto, któremu nadajemy nazwę Będzin.

Specjalną łaską naszą wszystkich obywateli i mieszkańców tego naszego miasta już osiedlonych i mających się osiedlić uwalniamy na przeciąg sześciu lat od wszelkich naszych czynszów i ciężarów, posług, podwód i innych opłat jakiekolwiek się należą i miasto nasze uwalniamy spod prawa polskiego i wszelkich jego ciężarów i obowiązków, które różnią się z prawem niemieckim. „Miasto, któremu nadajemy nazwę Będzin”,

Nowo powstałe miasto wg. ówczesnych standardów, było średniej wielkości gdyż zajmowało obszar ok. 7 ha., a jego centrum stanowił Rynek (współcześnie Plac Kazimierza Wielkiego). Teren całego miasta, (w tym zamek oraz kwartał kościelny),był otoczony murem wapiennym zwieńczonym trzynastoma basztami.

XIX TURNIEJ RYCERSKI na Zamku Królewskim w Będzinie - plakat imprezy

XIX TURNIEJ RYCERSKI – Zamek

Początkowo na obecnej Górze Zamkowej był wzniesiony drewniany gród obronny dominujący nad rzeką Czarna Przemsza. Tak było do drugiej połowy XIII wieku, gdy prawdopodobnie z rozkazu księcia Bolesława Wstydliwego, wzniesiono w tym miejscu okrągłą, murowaną wieżę obronną. Niemal wiek później, Kazimierz Wielki nakazał budowę budynku mieszkalnego obok istniejącej już wieży, całość zamku górnego dopełnił podwójny pierścień murów obronnych. Po wzniesieniu zamku dolnego, całość otoczono ok. 1364 roku, kamiennymi murami miejskimi, których fragmenty można zobaczyć do dzisiaj.

Po północnej stronie zamku dolnego, zlokalizowana była pierwotna brama wjazdowa do zamku, częściowo zachowana do dziś. Czytelna jest także jedna z baszt, przylegająca Do muru od strony wschodniej, znajdowała się jedna z baszt, mogąca być punktem czerpania wody z Czarnej Przemszy. Ponieważ górny zamek nie był zbyt obszerny, drewniane zabudowania gospodarcze zlokalizowano w zamku dolnym (późniejszym folwarku zamkowym). Ze szczytu zamkowej baszty, widoczny jest wzniesiony na drugim brzegu Czarnej Przemszy, pałac Mieroszewskich, a w nim na ścianach Salonu Myśliwskiego, zwiedzający mogą podziwiać XVIII-wieczny wizerunek Zamku wraz z zabudowaniami.

Okres międzywojenny, widoczna kopuła dzwonnicy kościoła p.w. Św.Trójcy.

Program imprezy

Piątek 2.06

od 16:00 – Przyjazd zgłoszonych rekonstruktorów, tworzenie obozu historycznego

Sobota 3.06

10:00 – Otwarcie targowiska historycznego rzemiosł dawnych i warsztatów rzemiosł dawnych pod zamkiem.

11:30 – Zapisy rekonstruktorów do konkurencji turniejowych (w obozie)

12:00 – Oficjalne otwarcie turnieju

– Prezentacja przybyłych bractw rycerskich

13:00 – Turniej łuczniczy (fosa)

13:30 – Turnieje bojowe „Miecz i tarcza” i „Miecz długi”

16:30 – Prezentacja replik broni czarnoprochowej (pokaz artyleryjski)

17:00 – Pokaz tańców dawnych

17:30 – Turniej lekkozbrojnych

18:00 – Turniej rzutu toporem i nożem

18:30 – Wielka bitwa o zamek

19:00 – Turniej walk drużynowych (buhurt)

20:00 – Koncert zespołu „Żniwa”

21:00 – Pokaz tańca z ogniem – fireshow

Niedziela 4.06

10:00 – Otwarcie targowiska historycznego

11:30 – Finał turniejów bojowych „Miecz i tarcza” i „Miecz długi”

13:00 – Zakończenie turnieju, wręczenie nagród turniejowych

Polecam ciekawy materiał wideo: A Castle Siege in 1464 recreated

Może cię również zainteresować: Największa tragedia na Bałtyku – 78 rocznica zatopienia MS Wilhelm Gustloff

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia