Mercedes – najlepsze silniki spod znaku trójramiennej gwiazdy

1820

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes - najlepsze silniki spod trójramiennej gwiazdy . Na zdjęciu budyniowy sedan z 1983 roku, model W123, 240D tak zwana beczka
Mercedes-Benz W123, 240D z 1983 roku. Któż nie jechał Beczką.

Historia marki rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Wtedy dwaj niezwykle uzdolnieni mechanicy Karl Benz oraz Gottlieb Daimler pracowali nad skonstruowaniem samochodu. Czynili to niezależnie i początkowo konkurowali ze sobą. I wojna światowa i późniejszy kryzys gospodarczy, doprowadziły do połączenia firm obu panów. W ten sposób 28 czerwca 1926 roku powstała marka Daimler-Benz. A skąd nazwa MERCEDES? Tak miała na imię córka niejakiego Emila Jellinka, austriackiego biznesmena i miłośnika motoryzacji. Składał on zamówienia na samochody wyścigowe u Gottlieba Daimlera. Ciągły rozwój marki, wysoka jakość, ekspansja na inne rynki (wykupienie udziałów w Chryslerze). To wszystko spowodowało, że Mercedes-Benz stał się marką globalną, jedną z ikon motoryzacji. Mercedes – najlepsze silniki spod znaku gwiazdy

Mercedes – najlepsze silniki – skąd tak dobra opinia?

Winę za najwyższe oceny konstrukcji Mercedes-Benz, ponoszą takie modele jak słynna Beczka czyli M-B W123 200D. Przy prawidłowej eksploatacji przemierzał grubo ponad 500 tys. km, bez napraw. Było to możliwe dzięki prostej konstrukcji, wolnossącemu silnikowi Diesla o mocy 60 KM oraz brakowi skomplikowanego osprzętu. Współczesne konstrukcje determinują normy ekologiczne oraz wymagania kierowców. Downsizing silników, coraz bardziej skomplikowane układy filtracji i oczyszczania spalin. Stale rosnący udział elektroniki w pracy silnika – to nie wpływa najlepiej na niezawodność jednostki napędowej. Pomijając nieliczne przypadki, większość awarii silników spowodowanych jest przez wady konstrukcyjne oraz uszkodzenia osprzętu. Chociaż elektryfikacja postępuje, silniki Diesla nadal cieszą się powodzeniem. Jednak to właśnie one są niezwykle czułe na zaniedbania eksploatacyjne, kiedyś ropniaki wybaczały błędy – dzisiaj nie ma takiej możliwości. Jeśli więc zamierzacie kupić używanego Mercedesa, dobrym wyborem będą modele posiadające jednostki napędowe „z przełomu wieków”.

Mercedes - najlepsze silniki - Silnik M271
Silnik M271 (fot.Mercedes)

Mercedes – najlepsze silniki – M271 (1.6/1.8)

Niezwykle udana i solidna konstrukcja. Jednostka napędowa M271 (1.6/1.8) pierwszej generacji była doładowana za pomocą kompresora oraz posiadała pośredni wtrysk paliwa, produkowano ją w latach 2002÷2011. W latach 2003÷2005, silniki M271 wyposażono we wtrysk bezpośredni, oznaczono jako CGI i montowano w klasach C oraz CLK. Były to przymiarki do wypuszczenia drugiej generacji silnika, czyli M271 Evo. Ta odmiana produkowana była w latach 2009÷2015, w niej bezpośredniemu wtryskowi paliwa towarzyszyło turbodoładowanie. Pomimo, że w M271 zdarzają się problemy z łańcuchem rozrządu i wariatorami faz rozrządu już przy przebiegu ok. 100 tys. km, silniki te są chwalone i przez kierowców, i przez mechaników. M271 jest głośniejszy i nie oznacza to awarii kompresora, M271 Evo dzięki turbosprężarce jest cichszy. Ten dynamiczny i trwały motor jest godny polecenia.

Mercedes – najlepsze silniki – OM646 (2.1 CDI)

Chociaż te silniki były już wyposażone w układy Common Rail, EGR, filtr DPF i inne, ich prosta konstrukcja nie miała negatywnego wpływu na żywotność. Turbodiesle OM646 były zasilane przez elektromagnetyczne wtryskiwacze Bosch. Ich ciśnienie robocze 1600 barów wydatnie wpływało na trwałość silnika oraz niskie koszty serwisu. Silniki montowane w latach 2002÷2010, miały pojemność skokową 2148 ccm. Oferowały moc od 88 KM do 170 KM oraz moment obrotowy w zakresie 220÷400 Nm. Przy zakupie samochodu z jednostką napędową z rodziny OM646 trzeba się liczyć z koniecznością wymiany łańcucha rozrządu, dwumasowego koła zamachowego, regeneracji wtryskiwaczy czy też turbosprężarki. Jednak szeroki rynek zamienników powoduje zakup opłacalnym. Silnik niezwykle popularny wśród taksówkarzy o legendarnych przebiegach.

Mercedes – najlepsze silniki – M112 (2.4/2.6/2.8/3.2/3.7 V6)

Mercedes - najlepsze silniki - Silnik M112 (fot.Mercedes)
Silnik M112 (fot.Mercedes)

Ta niezwykle trwała jednostka napędowa, była historycznie pierwszą konstrukcją V6 w katalogu Mercedesa, a była produkowana w latach 1997÷2006. O ile silnikowi nic nie można było zarzucić, o tyle samochody w których były montowane borykały się z awariami elektroniki. Niedomaganiami automatycznych skrzyń biegów oraz korozją nadwozi. Konstruktorzy Mercedesa, zastosowali w głowicach wszystkich odmian silników M112 trzy zawory oraz dwie świece na cylinder. Sześciocylindrowy M112 charakteryzował się wysoką kulturą pracy oraz elastycznością, dzięki szerokiej gamie pojemności i mocy w latach swej produkcji zagościł pod maskami większości wówczas produkowanych modeli Mercedesa. Pojawiła się również odmiana o symbolu M112 E 32 ML, stworzona specjalnie dla Chryslera Crossfire SRT-6 oraz AMG, miała ona moc 354 KM. Ogólnie bardzo trwałe jednostki pozwalające na długie, bezawaryjne przebiegi. Przy odpowiednim doborze dobrze współpracują z instalacją LPG.

Mercedes – najlepsze silniki – OM612 (2.7 CDI)

Produkowany do 2006 roku silnik OM612, to jeden z udanych eksperymentów Mercedesa. Inżynierowie wzięli na warsztat swojego pierwszego Diesla z układem Common Rail – silnik OM611 i dołożyli do niego piąty cylinder. Zwiększając pojemność silnika do 3 litrów, stworzono odmianę OM612 DE 30 LA o mocy 231 KM oraz momencie 540 Nm, a montowano ją w modelu C 30 CDI AMG. W przypadku OM612 z przebiegiem powyżej 500 tys. km, trafimy na totalnie wyeksploatowaną jednostkę i bez poniesienia znacznych kosztów się nie obejdzie. Piętą achillesową OM612 jest układ chłodzenia, brak jego kontroli (z termostatem włącznie) może skończyć się pęknięciem głowicy. Jeśli trafimy na egzemplarz z niedużym przebiegiem, warto przemyśleć zakup. Wiele prostych podzespołów jest wspólnych z Dieslami 4 i 6 cylindrowymi, a rynek pełen jest zamienników.

Mercedes - najlepsze silniki - Silnik OM612 (fot.Mercedes)
Silnik OM612 (fot.Mercedes)

Mercedes – najlepsze silniki – OM642 (3.0 V6 CDI)

Produkowana w latach 2005÷2020 nowoczesna jednostka OM642, która by spełniać coraz bardzie wyżyłowane normy emisji spalin, stopniowo podlegała modernizacjom. Silniki z początku produkcji nie posiadały DPF. Niezwykle dynamiczny i solidny silnik, jeśli otoczony jest dobrą opieką serwisową odwdzięczy się bezawaryjną pracą. Jeśli już zdecydujemy się na zakup używanego samochodu z górnej półki, wyposażonego w jednostkę napędową OM642 przyjrzyjmy mu się wnikliwie, bo koszt serwisu jest adekwatny do klasy pojazdu. Przede wszystkim poziom oleju, gdy go ubywa – uzupełniamy, kiedy go przybywa oznacza to przedostawanie się oleju napędowego do układu smarowania (to normalne z DPF) – jednak istnieje niebezpieczeństwo zatarcia panewek z powodu rozcieńczenia oleju silnikowego i gorszego smarowania.

Najlepiej skracajcie interwały serwisu olejowego, koszt nie wielki a silnik się ucieszy. Wskazana jest analiza historii serwisowej, co i kiedy było wymieniane? OM642 (3.0 V6 CDI) chociaż jest silnikiem o świetnych notowaniach, nie jest idealny i niezniszczalny. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan piezoelektrycznych wtryskiwaczy, łańcucha rozrządu. Zdarza się, że posłuszeństwa odmówi odma lub turbosprężarka. Ponieważ przez 15 lat produkcji Mercedes starał się poprawiać wszelkie niedomagania, zarówno kierowcy jak i mechanicy niemal jednogłośnie orzekli, jeśli kupować OM642 (3.0 V6 CDI) to z pewnością te wyprodukowane po 2010

Polecam materiał wideo: NEW Mercedes C-Class 2022 – PRODUCTION plant in Germany (This is how it’s made)

Może cię również zainteresować: Silniki Opla warte polecenia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia