Legnickie Pole 1241 – 2023

Inscenizacja Bitwy pod Legnicą w jej 782 rocznicę.

1001

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Legnickie Pole 1241 - 2023

Jak co roku, Legnickie Pole stanie się sceną obchodów rocznicy Bitwy pod Legnicą. W dniach 9÷10 czerwca, na terenach zielonych wzdłuż ul. Ks. Anny w Legnickim Polu, będą miały miejsce liczne wydarzenia upamiętniające 782 rocznicę bitwy. Głównym punktem dwudniowych obchodów, będzie sobotnia Inscenizacja Bitwy pod Legnicą, z udziałem licznych bractw rycerskich. Legnickie Pole 1241 – 2023

Legnickie Pole 1241 – 2023 – realia

Gdy na początku XIII wieku,Czyngis-chan zjednoczył koczownicze plemiona Dalekiego Wschodu, powstało potężne imperium mongolskie. Początkowo oczy Chana skierowały się w stronę Chin, po opanowaniu ogromnych połaci Azji Środkowej przyszła pora na złupienie chrześcijańskiej Europy. Po najeździe Mongołów na Węgry, przyszła pora na Polskę, która nie była w stanie stawić czoła mongolskiej potędze. Był to czas rozbicia dzielnicowego, oraz odpierania ciągłych ataków Litwinów, Prusów i Jadźwingów. W takich okolicznościach w 1241 roku, południowa Polska została zaatakowana przez ok 10 tysięczny oddział Mongołów. 18 marca, działający w dwóch grupach Mongołowie, rozbili pod Chmielnikiem rycerstwo sandomierskie oraz krakowskie, po czym zniszczyli Kraków. Następnie mongolskie siły wyruszyły na Śląsk, aż dotarły do położonej za Wrocławiem Legnicy.

Rekonstrukcja Bitwy pod Legnicą w jej 776 rocznicę.
Rekonstrukcja Bitwy pod Legnicą w jej 776 rocznicę.

Legnickie Pole 1241 – 2023 – batalia

9 kwietnia 1241, na polach pod Legnicą stanęły naprzeciwko siebie: mongolska Orda w sile ok. 8 tys. ludzi oraz wojska chrześcijańskie składające się z rycerstwa śląskiego, Wielkopolanie, Małopolanie oraz krzyżowcy różnych narodowości, wśród nich templariusze. Chociaż początkowo szala zwycięstwa przechylała się na stronę rycerstwa chrześcijańskiego, podstęp Mongołów zmusił część rycerstwa do ucieczki. Zmusiło to księcia śląskiego Henryka II Pobożnego do ataku Hufcami odwodowymi, niestety uczynił to przedwcześnie, jeszcze przed przybyciem wsparcia w postaci wojsk czeskich pod dowództwem księcia Wacława. Po początkowym opanowaniu sytuacji, mongołowie wywołali w polskich szeregach panikę, a to za sprawą gazów bojowych – nieznanych wówczas w europie. Panika, chaos i zamieszanie na placu boju doprowadziły do całkowitej klęski a sam książę Henryk II Pobożny został pojmany i ścięty, a jego głowę zatknięto na włóczni. Po wygranej bitwie Mongołowie spustoszyli Morawy, a następnie dołączyli do Hordy na Węgrzech. Bitwa pod Legnicą była ostatnią na terenie Polski.

Program imprezy na poniższym plakacie

W Legnickim Polu znajduje się monograficzne muzeum, poświęcone Bitwie Legnickiej. Jest ono zlokalizowane w najstarszej zachowanej świątyni Legnickiego Pola. To pobernardyński kościół pw. Trójcy Świętej i NMP, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Jak głosi tradycja, wzniesiono go w miejscu znalezienia zwłok księcia Henryka II Pobożnego. Muzeum, od swego otwarcia w 1961 roku, rozpowszechnia wiedzę na temat historycznego wydarzenia jakim była Bitwa pod Legnicą.

Ciekawy materiał wideo: Rekonstrukcja Bitwy pod Legnicą z 1241 – Legnickie Pole 18.06. 2022

Może cię zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia