Prezentacja sera Halloumi w restauracji Moonsfera

Halloumi nie jest grecki, jest cypryjski!!!

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ser halloumi podawany z grilla z warzywami
ser halloumi podawany z grilla z warzywami

Większość z nas jest przekonana że ser Halloumi jest serem greckim. 14.06.2023 w restauracji Moonsfera w Centrum Olimpijskim odbyła się prezentacja sera Halloumi zorganizowana przez Ambasadę Cypru. Radca Handlowy Ambasady Cypru Pan Petros Michaelides przedstawił kilka faktów dotyczących sera Halloumi.

prezentacja sera halloumi przez Radcę Ambasady Cypru Petrosa Michaelidisa i Jarosława Uścińskiego
prezentacja sera halloumi przez Radcę Ambasady Cypru Petrosa Michaelidesa i Jarosława Uścińskiego z restauracji Moonsfera

Ser Halloumi dobrem narodowym Cypru

Ser Halloumi jest dobrem Narodowym Cypru. Mi się wydawało że Halloumi jest greckim serem podobnie jak feta, feta oczywiście jest grecka. Natomiast Halloumi jest produktem w 100 procentach cypryjskim chronionym prawem Unii Europejskiej wpisanym do rejestru. Ten rejestr to europejski system ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Podobnie jak polski oscypek Halloumi jest właśnie takim wpisem do tego rejestru chroniony. Ten wpis chroni przed podróbkami i fałszowaniem jego produkcji.

Okazuje się że największy rynek zbytu dla halloumi to Wielka Brytania. Na Wyspach brytyjskich ten ser tak naprawdę dopiero w 21 wieku zaczął się robić bardzo bardzo popularny. Nasza redakcja Radia Bezpieczna Podróż dostała zaproszenie z ambasady Cypru na wieczór halloumi który odbył się w Centrum Olimpijskim w restauracji Moonsfera. Tam właśnie dowiedzieliśmy się wszystkich szczegółów na temat halloumi na temat jego pochodzenia tradycji ale również tego że ser ten jest eksportowany do kilkudziesięciu państw świata. Ciekawostką jest to Że Polska jest 7 rynkiem zbytu na świecie sera halloumi.

o serze halloumi opowiada Pan Petros Michaelidis
o serze halloumi opowiada Pan Petros Michaelides na dachu Centrum Olimpijskiego w restauracji Moonsfera

Ser Haloumi powstaje z mieszanki mlecznej

Ser jest wytwarzany z mieszanki mleka koziego i krowiego. Może w nim występować dodatek również mleka owczego. Nigdy jednak nie jest robiony wyłącznie na przykład z mleka krowiego natomiast może być robione wyłącznie z mleka koziego. To są takie niuanse które dla nas może są nic nie znaczące. Natomiast jeżeli sobie przypomnimy nasz stosunek do oscypka to tam jest to ważne. Mam na myśli skład mleka z którego sypek jest robiony. Oscypek też jest oszukiwany i fałszowany a o ile może być z mieszanki mleka krowiego i owczego to nie może być z samego krowiego mleka.

Wróćmy do naszego Halloumi jest to pół twardy ser koloru białego dość elastyczny ale mnie jak 50% tego sera to jest woda ponad 40% to jest łóż 20 kilka procent białko i bardzo dużo soli ponieważ ponad 3% jego masy to jest sól. Właśnie dzięki takiemu składowi idealnie nadaje się do grillowania po prostu ma bardzo wysoką temperaturę topnienia. Można go podawać oczywiście na 1200 różnych sposobów od grillowania smażenia topienia po dodatek do sałatek tak jak dodajemy na przykład fetę. Ale jak widać być może właśnie tego typu właściwości tego sera oraz jego specyficzny smak między innymi dzięki bardzo dużej ilości soli powoduje że coraz bardziej zdobywa polski rynek i tak jak wspominałem jesteśmy 7 rynkiem eksportu dla sera Halloumi spróbujcie go smacznego.

Dominik Kubalski z radia bezpieczna podróż z Petrosem Michaelidesem
Dominik Kubalski z radia bezpieczna podróż z Petrosem Michaelidesem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia