Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa

417

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa 01
Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa 01

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa. Ponad dwa tygodnie temu, a dokładnie 20 czerwca minęło 30 lat od jednej z najbardziej pamiętnych końcówek sezonu polskiej Ekstraklasy. Oczywiście chodzi o kontrowersyjne odebranie tytułu mistrzowskiego Legii Warszawa w sezonie 1992/1993 i przyznanie go Lechowi Poznań. Wielu osobom, a tym bardziej tym, których jeszcze nie było na świecie sprawa ta może wydawać się jasna. Przypomnijmy, że wówczas w ostatniej kolejce decydującej o mistrzostwie Polski padły dwa bardzo podejrzane wyniki. Co więcej, miały one miejsce w spotkaniach z udziałem lidera i wicelidera tabeli tamtych wydarzeń. Chodzi o pamiętne 0:6 w Krakowie pomiędzy Legią, a Wisłą i 7:1 w Łodzi w starciu ŁKS-u z Olimpią Poznań. Sprawa śmierdziała na kilometr jak jednak wiele rzeczy w tamtym czasie gdzie polskim futbolem rządziła korupcja. Problem w tym, że PZPN swoją decyzję oparł jedynie na podejrzeniach bez żadnych dowodów. Prawdopodobnie ta sprawa już nigdy nie zostanie rozwiązana do końca

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa – gole na zawołanie

Gdyby choć jedno ze spotkań ŁKS-u lub Legii zakończyło się wynikiem 1, 2:0 prawdopodobnie żadnej afery by nie było. Wiele osób pewnie zastanawia się po co obie drużyny strzelały jak szalone. Otóż legioniści i łódzki klub sportowy miały równą liczbę punktów i liczyła się różnica bramek, a tu +3 mieli zawodnicy Janusza Wójcika. W związku z tym ŁKS musiał wygrać co najmniej 3 golami więcej od Legii. Wtedy przy równej różnicy goli liczyłyby się bramki strzelone, a tu ŁKS miał sporą przewagę. Mecze obu zespołów toczyły się równolegle zapewne dlatego tuż po strzeleniu bramki przez któryś z zespołów zaraz odpowiadał drugi. Działo się tak do 70 minuty gdy między 60, a 70 „Wojskowi” strzelili 3 gole i Łodzianie się poddali potrzebując pięciu bramek. Pamiętajmy, że wtedy nie było Internetu i komórek i przekaz wiadomości, a także wyników spotkań był dużo trudniejszy niż obecnie.

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa – możliwy udział Lecha

Właściwie nigdzie nie przeczytałem by o jakikolwiek związek z zaistniałą sprawą podejrzewano Lecha Poznań. To właśnie Poznaniacy wyszli najlepiej z tej afery bo to im przyznano tytuł po odjęciu 3 „oczek” Legii i ŁKS-owi. We wspomnieniach tamtego okresu wymienia się tylko spotkania Legii i ŁKS-u jednak nic nie mówi się o wydarzeniach z poprzedniej kolejki. Wtedy zaś w Krakowie Hutnik na Suchych Stawach podejmował właśnie „Kolejorza”. Mimo, że drużyna z Poznania niby nie miała już szans na mistrzostwo Polski to wciąż walczyła o europejskie puchary.

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa – możliwy udział Lecha

W 33 kolejce czyli przedostatniej Hutnik Kraków oczywiście przegrał u siebie z Lechem 1:2. Kibice gospodarzy swoich ulubieńców wyzywali od „sprzedawczyków” a piłkarzy gości od 'złodziejów”. Tak więc może palce w tym całym szwindlu maczali Wielkopolanie, a nawet mieli największy udział? Zainteresowane osoby tamtą sytuacją może zaciekawić także fakt, że w wymienionej 33 serii gier ŁKS wygrał w Lubinie z Zagłębiem 2:3 mimo iż po 20 minutach przegrywał 2:0. Niby normalna sytuacja, ale jednak podejrzana.

Odebranie mistrzostwa Legii Warszawa – zeznania Grzegorza Szeligi

Nieco jaśniejsze światło na tamte wydarzenia rzucił grający wtedy w barwach „Białej Gwiazdy” Grzegorz Szeliga. Umierający na raka były zawodnik Wisły nie chcąc zabierać do grobu tej tajemnicy wyznał w wywiadzie w 2021 roku, że sprzedał tamto spotkanie. Jednakże są to zeznania tylko jednego uczestnika tamtych wydarzeń i trudno opierać na nich całą sytuację.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o obiecujących transferach Legii Warszawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia