Miał być 20 Hot Sztum

Są takie dni które nigdy nie powinny nadejść, niestety jak się okazuje są nieuchronne, Miał być 20 Hot Sztum, nie było Tomka Buliego.

695

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W dniu 29.01.2023 odszedł od nas Tomasz Buli Zwoliński, przyjaciel i współorganizator Zlotów w Sztumie, dlatego też Miał być 20 Hot Sztum. Zlot został jednak odwołany i nie można się było temu dziwić. Jak się okazało życie zmiennym jest i podjęto decyzję, aby w okrojonym gronie uczcić pamięć kolegi. W te trzy dni był czas aby powspominać i posłuchać muzyki, którą Tomek puszczał na poprzednich zlotach. Impreza pamięci Tomka odbyła się w Borowym Młynie w terminie zlotu 30.06 – 02.07.2023

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia był przejazd kolumny samochodów coroczną trasą parady, która wystartowała ze sztumskiego Amfiteatru, aby następnie udać się na cmentarz w celu złożenia kwiatów i zapaleniu zniczy. Wśród nas była Justyna, którą cały czas powinniśmy wspierać w tym trudnym dla niej okresie.

Nikoś
Nikoś wspierany przez fanów VW nawet w tak trudnym czasie.

Od kilku lat na zlotach w Sztumie tradycją stały się również datki na Nikosia, który wraz z rodzicami walczy z chorobami. Tak było i tym razem że VWspieramy Naszego młodego fana Garbusów.

20 Hot Sztum, nie było Tomka Buliego

Wyjazd ze Sztumskiego Amfiteatru, gdzie przez wiele lat odbywały się koncerty złotowe, w których Tomek był osobą wiodącą.

Wyjazd z Amfiteatru w Sztumie w drodze na cmentarz – Miał być 20 Hot Sztum

U Zosi i Jacka w Borowym Młynie mieliśmy możliwość powspominać naszego kolegę.

Śluza w Białej Górze czyli odskocznia od Sztumu

Tradycyjnie będąc na zlotach organizator przygotowuje coś związanego z historią regionu, nie zawsze mającego coś wspólnego z motoryzacją. Tak też było i tym razem.

Zespół Śluz w Białej Górze znajduje się w miejscu, w którym Wisła tworzy wschodnie ujściowe ramię czyli rzekę Nogat. Garbusy potrzebowały zaledwie dwadzieścia minut jazdy ze Sztumu aby tam dojechać. Niedaleko znajduje się miejscowość o charakterystycznej nazwie Piekło.

Śluza w Białej Górze jest pierwszą z czterech śluz tzw. kaskady Nogatu, w kierunku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Śluza jest nietypowym i wyjątkowym, w skali regionu i Polski, obiektem hydrotechnicznym, którego najstarsze fragmenty pochodzą aż z 1852 roku. Posiada aż pięć par wrót (podwójne wrota w obu kierunkach oraz wrota przeciwpowodziowe). Wrota obsługiwane są ręcznie. Maksymalny spad wynosi ponad 4 m i jest największy wśród śluz na Nogacie. (barki.pl)

Śluza w Białej Górze
Teren zalewowy – Śluza w Białej Górze

Zbudowana z czerwonej cegły śluza w Białej Górze to imponująca budowla. W jej skład wchodzi nie tylko śluza, lecz także most – doskonały punkt widokowy na panoramę doliny Wisły, jaz oraz wielki upust z dodatkowym jazem i śluzą, będący połączeniem rzeki Liwy z Nogatem. Jaz do 1996 roku obsługiwano ręcznie które do podnoszenia zasów zastąpiono silnikami elektrycznymi.

O nazwach w tym miejscu wiemy jedynie z legend. Nazwa Białej Góry wzięła się od flisaków pływających niegdyś Nogatem. Była w tym miejscu piaszczysta góra, która w słońcu wydawałą się być biała. Stąd nazwa Biała Góra. Flisacy, również nadali nazwę pobliskiej wsi Piekło. Dawne miejsce, przed wybudowaniem pierwszej tamy, w którym Wisła dzieliła swój bieg i zaczynał się Nogat było właśnie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Piekło. Nurt był tak wartki, że pływanie w tym miejscu było dla flisaków prawdziwym piekłem. (neverstopexploring.pl)

20 Hot Sztum – powroty

Na szczęście z informacji przesłanych w mediach społecznościowych, okazało się że, wszyscy dojechali szczęśliwie. Co będzie w następnym roku i czy Zlot w Sztumie odbędzie się – nie wiadomo. W jakiej będzie formie, na to pytanie jest zbyt wcześnie aby odpowiedzieć. Tak czy inaczej Tomka Buliego na pewno nie będzie…

Miał być 20 Hot Sztum jest impreza PAMIĘCI TOMKA BULIEGO
Miał być 20 Hot Sztum jest impreza PAMIĘCI TOMKA BULIEGO

Na koniec muszę podziękować Zosi i Jackowi za udostępnienie swego domu oraz Eli za rozmowę na ciekawe tematy. Dziękuję też wszystkim, których mogłem spotkać.

Tomek Buli Zwoliński, pogrzeb Tomka

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia