Lęk przed podróżą – jak go pokonać? Sprawdzone sposoby

Lęk przed daleką podróżą to stan przejściowy ale suma lęków może przerodzić się w depresję, jak temu zaradzić? nasze sugestie w artykule

422

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lęk przed podróżą może pojawić się z nienacka wtedy pomoże xanax
jak walczyć z lękiem przed podróżą

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w długą podróż za granicę, przygotowujesz do pierwszego lotu samolotem, czy po prostu ważnej podróży samochodem. Pamiętaj że oprócz wyczekiwania i ekscytacji możesz też odczuwać związany z nią stres i zdenerwowanie. W pewnym stopniu jest to normalne, jednak u niektórych osób przeradza się w prawdziwą fobię. Zobacz, jak sobie z nią poradzić! Lęk przed podróżą.

Lęk przed podróżowaniem ma swoją nazwę – to hodofobia, która wraz ze swoimi objawami wchodzi w zakres zaburzeń lękowych. Strach przed oddalaniem się od miejsca zamieszkania czy używaniem konkretnego środka transportu może być bardzo ograniczający dla osób, które się z nim borykają. Poznaj sprawdzone sposoby ograniczenia objawów lękowych tego typu!

Xanax – leczenie stanów lękowych

W przypadku dokuczliwych stanów lękowych, również tych dotyczących lęku przed podróżowaniem czy agorafobii, lekarz może przepisać preparaty na receptę. Preparat taki jak lek Xanax. Działa on przeciwlękowo. Xanax zmniejsza napięcie mięśniowe i działa uspokajająco, jednak należy go stosować wyłącznie po zaleceniu przez lekarza i w uzasadnionych przypadkach.

Przy nieco mniej dokuczliwych objawach, takich jak napięcie czy problemy z zasypianiem przed podróżą, można sięgnąć także po ziołowe suplementy diety bez recepty. Również mają one działanie uspokajające, dzięki czemu obniżają napięcie i wspomagają zdrowy sen.

Pozafarmakologiczne sposoby radzenia sobie z lękiem przed podróżą

Stosowanie leków na stany lękowe to dobre rozwiązanie doraźnie, jednak już na długo przed kolejną podróżą warto wprowadzić w życie różne sposoby na ograniczenie objawów fobii. Bardzo pomocna okaże się z pewnością współpraca z psychologiem, w ramach której można wypróbować różne strategie, takie jak:

  • stopniowa ekspozycja na bodźce – nauka kontrolowania emocji oraz myśli dzięki obcowaniu z bodźcami wywołującymi fobię (najlepiej jako element terapii poznawczo-behawioralnej);
  • techniki relaksacyjne i oddechowe – pomagające opanować symptomy stanu lękowego;
  • restrukturyzacja kognitywna – zorientowana na wyzbycie się katastroficznych wizji.

Dobrze przygotuj się do podróży

Odpowiednie przygotowanie do zaplanowanej podróży także ma ogromny wpływ na redukcję stresu i zdenerwowania przed nią. Jeśli obawiasz się na przykład wypadków komunikacyjnych lub awarii pojazdu, warto wykupić najlepsze ubezpieczenie AC i Assistance oraz wykonać dokładny przegląd samochodu przed podróżą. Przyjrzyj się elementom podróży, których najbardziej się obawiasz, a następnie postaraj się oswoić ten lęk.

Odpowiednie przygotowanie, wsparcie psychologiczne, a w razie potrzeby także farmakologiczne (takie jak Xanax). Takie wsparcie to kolejne kroki, dzięki którym uda Ci się poskromić lęk przed podróżowaniem. Ważne, aby być w tym konsekwentnym – ograniczając podróże, fundujesz sobie jedynie pogłębienie fobii. Aby nie ominęło Cię cudowne doświadczenie odkrywania nowych zakątków naszej planety, wypróbuj nasze metody walki z hodofobią i odważ się wyruszyć w podróż, która może odmienić Twoje spojrzenie na świat! Wtedy lęk przed podróżą nie dopadnie cię.

Poznaj nowe Renault Austral.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia