Czas na warzywa i owoce

0
129
Środek lata to idealny czas na wykorzystanie w naszych kuchniach świeżych warzyw i owoców

Czas na warzywa i owoce, które o tej porze roku są najlepsze i na szczęście kosztują coraz mniej. Dlatego dziś w “Kulinarnej Nawigacji” Jarosław Uściński i Paweł Kubalski przygotują dla nas pyszny polski ratatuj warzywny. Przypomną nam także jak przygotować nieco już zapomnianą leguminę oraz bryzol z polędwicy.

Ratatuj, czyli gulasz warzywny

W pierwszej części audycji Panowie rozmawiali krótką chwilę o polityce i kiełbasie wyborczej, przechodząc w płynny sposób do parówek. W tym miejscu Pan Paweł uczulił nas, abyśmy kupowali parówki tylko te prawdziwe, czyli z mięsa z szynki, bez emulgatorów i sztucznych dodatków. Następnie Panowie zgodnie stwierdzili, że środek lata to idealny czas na przygotowywanie potraw ze świeżych warzyw i owoców. Dlatego podali nam przepis na polską wersję ratatuja, który przygotujemy w krótką chwilę w domowych warunkach. Wystarczy tylko w rondelku przesmażyć na oleju rzepakowym czosnek z cebulką, dodać białą paprykę pokrojoną w grubą kostkę. Następnie dorzucić kabaczek lub cukinię również posiekane w 3 cm kosteczkę i na koniec pomidorki. Przyprawiamy to wszystko ziołami takimi jak: majeranek, tymianek, lubczyk czy bazylia. W tym miejscu Pan Jarosław przypomniał nam, że lubczyk da rosołowy posmak naszemu gulaszowi warzywnemu, do którego jeśli mamy tylko chęć, możemy dodać także mięso.

Legumina i bryzol, czyli potrawy nieco zapomniane

W dalszej części audycji Panowie przypomnieli nam o potrawach nieco już przez nas zapomnianych, a mianowicie o leguminie i bryzolu. Legumina to stary deser, który przygotowywały dawniej nasze babcie i cieszył się on wówczas ogromną popularnością wśród najmłodszych i nie tylko. Robiły go, podgrzewając mleko z wanilią i cukrem. Następnie gdy mleko już nieco ostygło, wbijały jajka. Na ułożony na blaszkach chleb razowy wylewały przygotowany “budyń” i na krótką chwilę wkładały go do pieca. Bryzol natomiast to szybko przygotowana polędwica, która idealnie sprawdzi się na obiad z młodymi ziemniaczkami i warzywkami. Jeśli chcecie poznać dokładne przepisy, zapraszamy do wysłuchania całej audycji. A już za tydzień Panowie obiecali nam, że dokładniej przyjrzymy się kuchni staropolskiej.

Czas na warzywa i owoce

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji znajdziecie pod tym linkiem