Oznaczenia opon zimowych i całorocznych – przewodnik dla kierowców

jakie są oznaczenia opon zimowych i całorocznych pomoże ci nasz samouczek, wkrótce zmiana sezonu a więc zmiana opon

404

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opony zimowe z oznaczeniem m+s
opony zimowe z oznaczeniem m+s

Dobre opony to jedne z najważniejszych elementów każdego samochodu. Często jednak mówi się o nich tylko w kontekście ich zużycia, a pomija niezwykle istotny aspekt, jakim są oznaczenia na ich boku. Co oznaczają wszystkie te litery, liczby i symbole? Czy wiesz, że te drobne detale mogą znacząco wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo na drodze? Zapnijcie pasy, drodzy czytelnicy, bo przedstawiamy dokładne wyjaśnienie tych kwestii, zarówno dla opon zimowych, jak i całorocznych.

opona całoroczna
oznaczenia jakie spotykamy na oponach zimowych i całorocznych

Odczytywanie rozmiaru opony: więcej niż tylko liczby

Kiedy patrzymy na oponę, jedno z pierwszych oznaczeń, które rzucają się w oczy, to jej rozmiar. Zwykle jest on przedstawiony w formie kodu. Weźmy na przykład opony 185/65 R15 – pierwsza liczba, 185, oznacza szerokość opony w milimetrach. Druga liczba, 65, to tzw. współczynnik profilu, czyli stosunek wysokości profilu opony do jej szerokości, wyrażony w procentach. Litera „R” informuje, że mamy do czynienia z oponą radialną, co jest standardem w nowoczesnych pojazdach. Na końcu, 15 to średnica felgi wyrażona w calach.

Wybór niewłaściwego rozmiaru opony może mieć poważne konsekwencje, takie jak nieprawidłowe odczyty prędkości, wyższe zużycie paliwa, czy nawet utrata kontroli nad pojazdem.

Górski szczyt z płatkami śniegu – znaczenie symbolu 3PMSF

Symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) to oznaczenie, które każdy kierowca powinien znać i rozumieć. Jest to gwarancja, że opona została przetestowana i spełnia surowe normy dotyczące trakcji na śniegu. Opony z tym oznaczeniem są wynikiem zaawansowanych procesów inżynieryjnych i surowych testów. Udowodniły, że mogą radzić sobie z najbardziej wymagającymi warunkami zimowymi – od głębokiego śniegu, po oblodzone nawierzchnie.

W oponach z tym symbolem zastosowano specjalne mieszanki gumy, które zachowują swoje właściwości elastyczne nawet w niskich temperaturach, zapewniając lepsze właściwości jezdne. Jeżeli zima w twoim regionie jest surowa, opony z tym oznaczeniem są praktycznie obowiązkowe.

Uniwersalne rozwiązanie – oznaczenie M+S

Oznaczenie M+S (Mud+Snow, błoto i śnieg) jest nieco bardziej uniwersalne i można je spotkać na oponach zimowych, ale również całorocznych. Oznacza to, że opona została zaprojektowana tak, aby radzić sobie w trudniejszych warunkach, nie tylko śnieżnych, ale i błotnistych. Jest to jednak oznaczenie mniej rygorystyczne niż 3PMSF. Opony z oznaczeniem M+S są dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy żyją w umiarkowanym klimacie, gdzie zimy są łagodniejsze. Choć mogą nie oferować takiej samej trakcji i stabilności jak opony z oznaczeniem 3PMSF, to jednak dają pewien poziom wszechstronności i są w stanie poradzić sobie w różnorodnych warunkach.

Znaczenie oznaczeń a bezpieczeństwo na drodze

Nie można przecenić roli, jaką oznaczenia na oponach odgrywają w kontekście bezpiecznej jazdy. Wybierając opony z odpowiednim oznaczeniem, dajemy sobie szansę na optymalne warunki trakcji, hamowania i sterowności, niezależnie od warunków atmosferycznych. Wybór odpowiedniego ogumienia to inwestycja w nasze bezpieczeństwo i komfort. Inwestycja którą warto dokonać świadomie i z uwzględnieniem różnych czynników, takich jak styl jazdy, rodzaj nawierzchni czy pory roku. Jeśli chcemy, by nasz samochód zachowywał się przewidywalnie niezależnie od kaprysów pogody, warto zainwestować czas i energię w zrozumienie oznaczeń na oponach. Oznaczenia opon pomogą ci wybrać właściwe ogumienie.

Poznaj superszybką Teslę model S Plaid

nasze poranki są superenergetyczne

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia