Polskie siatkarki z awansem na igrzyska

113
Na zdjęciu reprezentacja Polski. Niesamowity sezon dla polskiej siatkówki.
Reprezentacji Polski. Źródło / www.facebook.com/PolskaSiatkowkaOfficial

Polskie siatkarki z awansem na igrzyska – tak, tak oczywiście jest to ogromny historyczny sukces siatkarek reprezentacji Polski. Ponieważ po kilkunastu latach polskie siatkarki w końcu zakończyły złą serię, która trwała od 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Biało-Czerwone po szesnastu latach przerwy będą miały szansę wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.! Polki po bardzo emocjonującym pojedynku pokonały Włoszki 3:1 (15:25, 26:24, 25:23, 25:21).

Dlatego dzięki tej wygranej Reprezentacja Polski siatkarek. Zapewniły sobie bezpośredni awans z turnieju eliminacyjnego i po raz czwarty w historii zagra w igrzyskach.

Polskie siatkarki z awansem na igrzyska – turniej

Łódź kolejny raz była miejscem wspaniałych emocji i sukcesu Polskiej Siatkówki. Mecz Polska – Włochy miał rozstrzygnąć, do kogo trafi ostatnia kwalifikacja olimpijska z turniejów, które kończą tegoroczny sezon kadrowy. Ale i także równolegle z turniejem kwalifikacyjnym w Łodzi, walka o bilety na igrzyska olimpijskie toczyła się w chińskim Ningbo i stolicy Japonii – Tokio. I ostatecznie olimpijskie kwalifikacje wywalczyły reprezentantki Turcji, Brazylii, Serbii i Dominikany. W Łodzi pierwszą przepustkę do Paryża zdobyły Amerykanki. Wcześniej zagwarantowany udział w turnieju olimpijskim miał gospodarz igrzysk – Francja.

Polskie siatkarki z awansem na igrzyska – Reprezentacja Polski

Od lat 40. do początku lat 70. XX w. żeńska reprezentacja Polski budowała pozycję polskiej siatkówki na arenie międzynarodowej, regularnie stając na podium mistrzostw Europy (4 srebrne i 4 brązowe medale). Mistrzostw świata (srebrny i 2 brązowe) i także igrzysk olimpijskich (2 brązowe medale). W pierwszych dwudziestu latach (1948-1968) na 13 turniejów rangi mistrzowskiej. W których wystąpiły polskie siatkarki zdobyły 12 medali (tylko na MŚ 1960 zajęły 4 miejsce). Medale siatkarek z mistrzostw świata siatkarek w latach 1952, 1956 i 1962. Są pierwszymi polskimi medalami MŚ w sportach zespołowych, również medale z Igrzysk Olimpijskich 1964 i 1968. Są także pierwszymi medalami olimpijskimi w Polsce w sportach zespołowych.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Puchar Lavera 2023 – Europa vs Świat