Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta?

Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta? Bezpłatny Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub historiapojazdu.gov.pl, kary za brak OC

417

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta Matra Murena
Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta Matra Murena

Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta, najlepiej sprawdzić je na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub historiapojazdu.gov.pl.

Nie wszyscy wiedzą że pierwsze ubezpieczenie samochodu zostało sprzedane w Wielkiej Brytanii w 1904 roku. W 1908 roku, w USA wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla kierowców.

Jak wszyscy użytkownicy pojazdów wiedzą, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nakładają na sprzedawcę samochodu obowiązek przekazania nowemu właścicielowi polisy OC, wraz z dowodem rejestracyjnym. Musi on także, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży, pisemnie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe.

Niedopełnienie tych formalności, może spowodować skutki finansowe dla sprzedawcy auta. Jeśli ich nie spełni, ubezpieczyciel może go finansowo obciążyć płatnościami związanymi z OC, za okres od sprzedania auta do momentu poinformowania towarzystwa o tym fakcie. W tym czasie sprzedający odpowiada solidarnie z kupującym pojazd za nieuregulowaną należność. W efekcie sprzedający może zostać zmuszony do opłacenia pozostałych rat ubezpieczenia auta. Przy zakupie auta nowego lub używanego, warto również pamiętać o ubezpieczeniu GAP, które można kupić online na gaponline.pl

 BMW po wypadku
BMW po wypadku

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub historiapojazdu.gov.pl sprawdź ubezpieczenie OC

Raport przygotowywany przez UFG za rok 2021 podaje informację, że instytucja wystawiła ponad 250 tysięcy wezwań do zapłaty kary za brak ważnego OC. Jeżeli kupisz samochód bez ważnego OC możesz narazić się na karę w wysokości dwóch minimalnych płac brutto. W 2023 roku stawki dla poszczególnych typów pojazdów za brak OC. Zastanów się dobrze czy warto ryzykować. Bezpłatna możliwość sprawdzenia czy ubezpieczenie OC jest wykupione może być sprawdzone na stronach: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub historiapojazdu.gov.pl

Ciężarówka i Pomoc drogowa. Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta. Wypadek ciężarówki i Pomoc Drogowa
Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta. Wypadek ciężarówki i Pomoc Drogowa

Jeżeli spowodujesz wypadek bez ważnego ubezpieczenia OC, za wyrządzoną szkodę zapłacisz ze swojej kieszeni. Jeśli nie posiadasz środków do pokrycia szkody, UFG pokryje koszty jej usunięcia, a następnie zwróci się do Ciebie w ramach regresu ubezpieczeniowego.

Jeśli zdarzy się że kupisz pojazd bez ubezpieczenia OC, możesz uniknąć kary za jego brak. UFG nałoży karę za rok kontroli od momentu, w którym powstał obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Oznacza to że, obowiązek powstaje w momencie zakupu i daje ci możliwość ubezpieczenia pojazdu na siebie tylko w tym dniu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe loga firm
Towarzystwa ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta

Decydując się na zakup nowej polisy OC, możesz online przejrzeć oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Wpisz w wyszukiwarkę hasło – kalkulator OC i AC, tam po wpisaniu danych pojazdu i kierowcy zostaniesz poinformowany o ofertach. To najszybszy sposób na szybkie porównanie ofert, z których możesz wybrać coś dla siebie i pojazdu. Można też wybrać się z wizytą do firm, które są przedstawicielami kilku ubezpieczycieli w jednym miejscu i tam dokonać wyboru. Są oczywiście i tacy, którzy mają swoją ulubioną firmę ubezpieczeniową i tam opłacają ubezpieczenie OC.

Nie zapomnij że, sprzedający samochód ma obowiązek przekazania nowemu właścicielowi polisy OC, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (chyba że nie została wydana). 

Jeżeli jesteś nowym właścicielem auta, możesz kontynuować OC sprzedawcy do jej wygaśnięcia. Możesz ją również wypowiedzieć w dowolnym momencie trwania na podstawie art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. 

OC sprzedającego samochód nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. W tym momencie jesteś zobowiązany do zawarcia nowej umowy.

Na zakończenie informacja że, ubezpieczenia AC, NNW i inne nie przechodzą na nowego właściciela pojazdu.

Na zakończenie warto przeczytać: Norma Euro zmiany w CEPiK,  Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować!

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia