Amazonka wysycha – najniższy poziom wód od początku pomiarów

Amazonka wysycha - przyczyny, skutki i konsekwencje suszy w Amazonii. Susza, wynikająca m.in. z El Niño i wylesiania, sprawia, że setki tysięcy ludzi jest zależne od rzeki. To pośrednio ma wpływ na klimat u nas.

367

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

amazonka wysycha, na zdjęciu popękany od suszy brzeg
Amazonka wysycha, na zdjęciu popękany od suszy brzeg

Amazonka wysycha a jest rzeką o największym przepływie wód na ziemii. Amazonia przeżywa poważną suszę, a wody rzeki spadają do najniższego poziomu od ponad stu lat. Powoduje to poważne zakłócenia w życiu setek tysięcy osób, które są zależne od rzeki dla transportu, żywności i wody. Ta susza powoduje również szkody w ekosystemie lasu deszczowego, a wysokie temperatury wody zabijają ponad 100 zagrożonych wyginięciem delfinów rzecznych.

Susza a wycinka lasów deszczowych a może po prostu pogoda, co jest przyczyną?

Susza jest wynikiem połączenia czynników, w tym El Niño, naturalnego wzorca klimatycznego, który przynosi cieplejszą i suchszą pogodę do Amazonii, oraz wylesiania. Wylesianie zmniejsza ilość wody, którą może wchłonąć las deszczowy, a także uwalnia gazy cieplarniane, które zatrzymują ciepło w atmosferze.

Susza ma potrwać do końca roku i może mieć katastrofalny wpływ na Amazonię i ludzi oraz zwierzęta, które od niej zależą.

Oto niektóre z skutków suszy:

 • Zakłócenia w transporcie: Łodzie są uwięzione, co odcina dostawy żywności i wody do odległych wiosek.
 • Straty gospodarcze: Rolnicy tracą plony, a firmy borykają się z problemami.
 • Problemy zdrowotne: Brak czystej wody zwiększa ryzyko chorób przenoszonych przez wodę.
 • Śmierć dzikiej przyrody: Wysokie temperatury wody zabijają ponad 100 zagrożonych wyginięciem delfinów rzecznych.

Susza niszczy i tak biedną Amazonię – to ma wpływ na resztę Świata?

Susza jest wezwaniem do działania, że musimy chronić Amazonię. Wylesianie musi zostać zatrzymane i musimy znaleźć sposoby na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Oto kilka rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby pomóc:

 • Wspieraj organizacje, które pracują na rzecz ochrony Amazonii.
 • Zmniejsz swoje własne zużycie wody i energii.
 • Wspieraj zrównoważone firmy, które nie szkodzą środowisku.

Razem możemy zrobić więcej

Tłumaczenie dodatkowe:

 • Port Manaus, najbardziej zaludnione miasto regionu, położone u zbiegu Rio Negro i Amazonki, zarejestrował w poniedziałek 13,59 metra (44,6 stóp) wody, w porównaniu z 17,60 rok temu, według swojej witryny internetowej. Jest to najniższy poziom od początku pomiarów w 1902 roku, wyprzedzając poprzedni rekordowy poziom z 2010 roku.
 • Szybkie wysychanie dopływów potężnej Amazonki pozostawiło łodzie unieruchomione, odcinając dostawy żywności i wody do odległych wiosek, podczas gdy wysokie temperatury wody podejrzewa się o zabicie ponad 100 zagrożonych wyginięciem delfinów rzecznych.
 • Ogólnie rzecz biorąc, susza w Amazonii jest poważnym problemem, który może mieć dalekosiężne skutki dla regionu i świata. Ważne jest, aby podjąć działania w celu ochrony Amazonii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, aby zapobiec dalszym skutkom suszy.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia