Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Co możesz zrobić z niechcianym prezentem na święta lub inną okazję?

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

co zrobić z nietrafionym prezentem, zbliżenie na dekorację świąteczną i gigantyczną paczkę z kokardą
Co zrobić z nietrafionym prezentem na święta lub inną okazję?

Mikołajki i święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy otrzymujemy sporo różnych prezentów. Sami też obdarowujemy innych – rodzinę, przyjaciół oraz znajomych z pracy lub szkoły. Często o takich zakupach decydujemy sami, nie zawsze trafiając w gusta osób, którym wręczamy podarunki. Bywa również odwrotnie – to my otrzymujemy przedmioty, których zwyczajnie nie potrzebujemy. Zatem co zrobić z nietrafionym prezentem?

Każdy wie, że kupowanie prezentów na Boże Narodzenie, Mikołaja, urodziny, imieniny lub inną okazję to przeważnie spory problem. Co prawda sporo osób decyduje się na zapytanie obdarowanego członka rodziny lub znajomego o jego preferencje, jednak często zwyczajnie zależy nam na zrobieniu komuś niespodzianki. Niestety, taka decyzja wiąże się z ryzykiem, że prezent będzie nietrafiony. Sprawia to, że co roku po świętach na portalach aukcyjnych i serwisach ogłoszeniowych można znaleźć sporo ofert sprzedaży takich niechcianych podarunków. Ta sama tendencja panuje na portalach społecznościowych. Co zatem zrobić, gdy otrzymany prezent nam się nie podoba, a nie chcemy trzymać go na dnie szafy?

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Z nietrafionym podarunkiem na urodziny, imieniny lub święta można sobie łatwo poradzić. Jednym z bardziej znanych sposobów jest przeznaczenie go na prezent dla innego członka rodziny lub znajomego. Można tak zrobić, o ile podarek nie był spersonalizowany – nie zawierał dedykacji, indywidualnego grawerunku lub innego oznaczenia. Warto też tak zaplanować oddanie prezentu, aby darczyńca nie dowiedział się o tym fakcie.

Kolejny pomysł to oddanie niechcianego prezentu organizacji charytatywnej. Takich instytucji jest naprawdę dużo. Należą do nich przede wszystkim – domy dziecka, rodziny zastępcze, domy pomocy społecznej, placówki Caritasu, itp. Ich podopieczni – zarówno dzieci jak i ludzie starsi, ucieszą się z dodatkowego prezentu na święta czy inną okazję.

Ostatnim sposobem na co, co zrobić z nietrafionym prezentem, jest jego sprzedaż. Tu jednak należy uważać, aby nie dowiedział się o tym nasz darczyńca. Lepiej zrezygnować zatem z publikowania oferty na portalu społecznościowym. Pozostają jednak strony tj. Allegro czy OLX, na których ogłoszeń jest naprawdę dużo.

Czy można oddać nietrafiony prezent do sklepu?

Możliwość zwrotu niechcianego podarunku do sklepu zależy przede wszystkim od tego, gdzie został on kupiony – w Internecie czy w sklepie stacjonarnym. Jeżeli zakup odbył się w sieci, na zwrot mamy 14 dni od momentu otrzymania przesyłki. Jedynym naszym obowiązkiem jest wypełnienie i wysłanie do sklepu internetowego oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Taki dokument jest zwykle dostępny do pobrania na witrynie każdego sprzedawcy działającego w sieci. Myśląc o tym, co zrobić z nietrafionym prezentem, warto pamiętać, że odsyłany przedmiot nie może być uszkodzony. Musi także posiadać oryginalne metki i być zapakowany w niezniszczone oryginalne opakowanie. Część sklepów internetowych umożliwia także wymianę jednego przedmiotu na inny – np. w innym kolorze lub rozmiarze.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku przedmiotu kupionego w sklepie stacjonarnym. Polskie prawo nie przewiduje możliwości dokonywania zwrotów nietrafionych prezentów. Wiele firm ma jednak własne zasady, dlatego zawsze warto zapytać o nie w określonym punkcie. Należy jednak pamiętać, aby mieć przy sobie paragon lub inny dowód zakupu.

Chcesz dowiedzieć się, czy i jak możesz zwrócić przedmiot kupiony w sklepie stacjonarnym? Obejrzyj ten film.

Sprawdź  też, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia