Bezpieczne zakupy w Internecie

Jak robić bezpieczne zakupy w Internecie?

692

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczne zakupy w Internecie, kobieta robi zakupy w sklepie internetowym z odzieżą
Bezpieczne zakupy w Internecie uchronią przed wyłudzeniem danych i utratą pieniędzy.

Bezpieczne zakupy w Internecie to nie tylko wygoda, ale także konieczność w dobie rosnącej liczby zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Jak skutecznie unikać niebezpieczeństw podczas elektronicznych transakcji? Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się zakupami online bez obaw.

Koniec roku daje wiele okazji do robienia zakupów w sieci. Black Friday, Cyber Monday, Mikołaj, święta Bożego Narodzenia czy Sylwester to idealne okazje, by kupić coś w Internecie. Taką sposobność wykorzystują jednak nie tylko klienci sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Zdają sobie z niej sprawę także cyberprzestępcy i oszuści, zastawiając liczne pułapki na użytkowników Internetu. Uważać trzeba na każdym kroku – od wybrania strony internetowej, przez podanie swoich danych aż do finalizacji procesu płatności. Szczególną uwagę warto też zwrócić na otrzymywane wiadomości e-mail i SMS. Jedno niewłaściwe kliknięcie może bowiem doprowadzić do utraty pieniędzy czy zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Bezpieczne zakupy w Internecie – na co uważać?

Kiedyś cyberprzestępcom zależało głównie na kradzieży pieniędzy Internautów oraz rozsyłaniu złośliwego lub szkodliwego oprogramowania. Obecnie ich cele i metody stały się bardziej wyrafinowane. Powstają już nie tylko fałszywe sklepy internetowe, ale także rozsyłane są wiadomości SMS lub e-mail. Użytkownik ma przejść na konkretną stronę i podać na niej swoje dane. W ten sposób przestępca nie tylko uzyskuje dostęp do jego konta bankowego, ale także może dokonać kradzieży tożsamości. W ręce przestępców wpadają dane logowania, informacje karty kredytowej, numery PESEL i dowodów osobistych, itp. Groźne są zarówno fałszywe lub nieprawidłowo zaszyfrowane strony internetowe, jak też niezabezpieczone sieci wi-fi. O swoje bezpieczeństwo w sieci nie dbają również użytkownicy, rezygnując z programów antywirusowych, blokerów skryptów czy VPN. Wszystkie te zabezpieczenia mogą skutecznie chronić komputery i urządzenia mobilne użytkowników przed wyciekiem danych lub próbą kradzieży pieniędzy. Jednak nawet profesjonalne oprogramowanie okaże się bezużyteczne, jeśli nie zachowamy ostrożności podczas zakupów w sieci.

Co robić, aby zabezpieczyć się w Internecie?

Warto wykonać kilka czynności, które zapewnią nam bezpieczne zakupy w Internecie. Pamiętajmy, że jest ono ważne nie tylko podczas zakupów internetowych, ale także codziennego korzystania. O czym zatem powinieneś pamiętać.


  1. Regularne aktualizacje przeglądarki i systemu operacyjnego są kluczowe dla ochrony przed lukami w zabezpieczeniach. Nie bagatelizuj tych aktualizacji, ponieważ chronią Twoje urządzenie przed atakami online.

  2. Zainstaluj zaawansowane oprogramowanie antywirusowe.

  3. Unikaj używania kart debetowych. Zamiast tego, preferuj płatności kartą kredytową. Oferuje ona dodatkową ochronę w przypadku problemów z transakcją.

  4. Użyj blokerów skryptów, które zabezpieczą Cię przed szkodliwymi skryptami podczas przeglądania stron internetowych.

  5. Bądź świadomy tego, gdzie dokonujesz zakupów. Obejście podejrzanych stron pomoże uniknąć potencjalnych zagrożeń.

  6. Korzystaj z VPN. Wówczas nawet zakupy przez niezabezpieczone wi-fi pozwolą Ci zachować prywatność.

  7. Nie klikaj w podejrzane linki otrzymywane w wiadomościach oraz na portalach społecznościowych.

Jakich błędów unikać podczas zakupów w Internecie?

Istnieje grupa błędów, które często są popełniane przez Internautów podczas dokonywania zakupów w sieci. Nawet, jeśli znamy zasady pozwalające robić bezpieczne zakupy w Internecie, często o nich zapominamy. Co zatem robimy źle?

1. Nie czytamy regulaminów sklepów internetowych i nie zdajemy sobie sprawy z zawartych w nich pułapek.

2. Nie sprawdzamy, czy nie trafiliśmy na fałszywy sklep internetowy. Warto korzystać ze znanych platform i upewniać się, czy cały proces zakupu odbywa się za ich pośrednictwem.

3. Klikamy w podejrzane linki.

4. Korzystamy z nieznanych platform płatniczych. Wybierzmy sprawdzone formy płatności tj. karta kredytowa, BLIK, Google Pay, Apple Pay czy BlueCash.

5. Decydujemy się na zbyt atrakcyjne oferty cenowe, zapominając o ostrożności.

6. Udostępniamy swoje dane osobom prywatnym wystawiającym oferty na portalach sprzedażowych.

Unikanie powyższych błędów pozwoli na uniknięcie pułapek zastawianych przez cyberprzestępców, a zatem zachowanie naszych pieniędzy i poufnych danych.

Uważaj, sprzedając przez Internet

Szczególną uwagę powinny zachować nie tylko osoby dbające o bezpieczne zakupy w Internecie. Ostrożni muszą być również sprzedawcy – zwłaszcza wtedy, gdy korzystają z popularnych platform sprzedażowych. Modne wśród przestępców działających w sieci stało się tzw. oszustwo na etykietę. Oszust przegląda ogłoszenia i wybiera ofertę drogiego, najlepiej nowego produktu. Kontaktując się ze sprzedawcą oświadcza, że decyduje się wyłącznie na przesyłkę za pobraniem. Dodatkowo proponuje, że sam pokryje jej koszt. Jeśli sprzedawca da się oszukać, podaje przestępcy swoje dane – imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i numer konta. W zamian za to otrzymuje od kupującego fałszywą etykietę nadawczą. Jest ona tak spreparowana, aby odbiorca mógł odebrać przesyłkę bez płacenia za towar. Paczkomat lub inne urządzenie wyda mu paczkę bez żądania zapłaty. Ostatecznie sprzedawca wysyła towar, licząc na otrzymanie pieniędzy, a przestępca odbiera go za darmo. Aby się zabezpieczyć, należy korzystać z rozwiązań oferowanych przez platformy sprzedażowe lub wysłać paczkę na własną rękę.

Bezpieczne zakupy w Internecie – portale społecznościowe

Cyberprzestępcy działają także na popularnych portalach społecznościowych. Dobrze zdają sobie sprawę z tego, że takie serwisy nie zapewniają kupującym żadnej ochrony konsumenckiej. Nie tylko chodzi tu o sprzedaż, ale nawet oferowanie produktów za darmo. Przestępca przedstawia kupującemu atrakcyjną ofertę – okazyjnej sprzedaży towaru lub oddania używanych ubrań czy zabawek. Prosi jedynie o opłacenie kuriera. Link nie prowadzi jednak do prawdziwej strony, a do formularza wyłudzającego dane do logowania do bankowości internetowej lub informacje karty kredytowej. Tą prostą drogą przestępca czyści konto oszukanej osoby. Może także skradzione dane wykorzystać do wzięcia pożyczki albo założenia fałszywej firmy. Podobne praktyki oszuści wykorzystują na transmisjach live, podczas których prezentują produkty i przedstawiają atrakcyjne oferty. Tu znowu kierują na fałszywe strony internetowe lub pobierają opłaty, nie wysyłając towarów i szybko znikając z sieci. Warto zatem weryfikować potencjalnych sprzedawców, zapoznając się z opiniami na ich temat lub sprawdzając w oficjalnych źródłach, czy dane firmy naprawdę istnieją.

Jeśli interesują Cię bezpieczne zakupy w  Internecie, obejrzyj ten film.

Poznaj też, jak wybrać dobry Internet w podróży.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia