Płaca minimalna do góry, kary również

Płaca minimalna do góry, kary również. 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna wzrośnie do 4242 zł brutto, a w lipcu do 4300 zł brutto.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

banknot 10 złotych i monety Płaca minimalna do góry, kary również
Płaca minimalna do góry, kary również

Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 4242 zł brutto, a w lipcu do 4300 zł brutto. To dobra wiadomość dla wielu Polaków, którzy mogą liczyć na podwyżki. Jednak wzrost płacy minimalnej wiąże się też ze wzrostem niektórych opłat i kar, które są od niej zależne. Na przykład, kary za brak ubezpieczenia OC pojazdu będą znacznie wyższe niż obecnie. W związku z tym o czym możemy dowiedzieć się z informacji, wzrośnie wysokość kar zależących od rodzaju pojazdu.

Motocykliści zapłacą 1/3 płacy minimalnej, właściciele samochodów osobowych – 200 proc., a właściciele ciężarówek, autobusów i ciągników – 300 proc. Oznacza to, że nawet kilka dni bez OC może kosztować krocie. Dla samochodu osobowego kara za brak OC od 3 do 14 dni wyniesie 4250 zł od stycznia i 4300 zł od lipca. Za okres powyżej 14 dni kara wzrośnie do 8490 zł od stycznia i 8600 zł od lipca. Właściciele ciężarówek będą musieli zapłacić ponad 12 tys. zł. Dlatego warto nie zapominać o odnawianiu polisy ubezpieczeniowej. Nie warto ryzykować tak wysokich kar za brak OC.

Dla kogo jest przewidziana podwyżka płacy minimalnej

Nie każdy pracownik otrzyma podwyżkę płacy minimalnej. Nie ma przepisów, które nakazywałyby pracodawcom zwiększanie pensji wszystkich pracowników w związku ze wzrostem płacy minimalnej. Podwyżka płacy minimalnej może wpłynąć na sytuację na rynku pracy, koszty zatrudnienia, warunki pracy, ubóstwo i nierówności, dochody budżetu państwa i inne aspekty.

W rzeczywistości płaca minimalna nie jest taka sama w całej Polsce, a jest ustalana przez rząd na poziomie krajowym. Może być różna w zależności od regionu, branży, umowy czy kwalifikacji pracownika. W 2023 roku płaca minimalna dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wynosiła 3490 zł brutto od stycznia i 3600 zł brutto od lipca. Jednak dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, obowiązywała minimalna stawka godzinowa, która wynosiła 22,80 zł brutto od stycznia i 23,40 zł brutto od lipca. W niektórych branżach, takich jak budownictwo, transport czy handel, obowiązują wyższe stawki minimalne. Są ustalane przez porozumienia zbiorowe lub układy branżowe. W 2023 roku najwyższą płacą minimalną miała branża energetyczna, gdzie wynosiła ona 4500 zł brutto.

Minimalne stawki godzinowe w Polsce

Minimalne stawki godzinowe w Polsce są ustalane przez rząd na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które zmienia się co roku. W 2024 roku minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 27,70 zł brutto, od 1 stycznia do 30 czerwca. 28,10 zł brutto od 1 lipca do 31 grudnia. Minimalna stawka godzinowa dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umów zleceń lub umów o świadczenie usług na warunkach zlecenia. W niektórych branżach mogą obowiązywać wyższe stawki minimalne, które są ustalane przez porozumienia zbiorowe lub układy branżowe. Minimalna stawka godzinowa netto zależy od wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i podatku dochodowego, które są potrącane od wynagrodzenia brutto.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy!

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org. I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia